Suriye'nin Nabzı

Türkiye El Bab’ın yeniden inşasıyla niçin bu kadar ilgili?

By
p
Article Summary
Kendisine yakın isyancı güçlerle birlikte kuzey Suriye’deki El Bab’ı İslam Devleti’nden kurtaran Türkiye, şimdi de bölgenin altyapısını ve eğitim sistemini ayağa kaldırmak için çalışmalarına hız veriyor. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

HALEP, Suriye — Ülkesindeki Suriyeli mültecilerin dönüşünü kolaylaştırmak isteyen Türk hükümeti, Suriye’de Fırat Kalkanı Harekâtı’yla kurtarılan bölgelerin yeniden inşası için önemli çabalar sarf ediyor. Türkiye’nin 24 Ağustos 2016’da Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte başlattığı Fırat Kalkanı kuzey Suriye’deki İslam Devleti (İD) unsurlarına karşı yürütülmüştü.

Türkiye’nin yeniden inşa çalışmaları, Halep kırsalının kuzeydoğusunda, şu an ÖSO kontrolünde olan Halep şehrinin 38 kilometre uzağındaki El Bab kentine odaklanıyor. ÖSO 23 Şubat’ta Fırat Kalkanı kapsamında Halep’i İD’in elinden almayı başarmıştı.

Türk hükümeti El Bab’taki yerel konseye önemli destekler sağlıyor. Konseye bağlı çalışanların maaşlarını ödüyor, ayrıca yıkılan binaların enkazını temizlemek ve kapalı yolları acımak için pikap kamyonlar gibi ağır teçhizatlar sağlıyor, enkaz kaldırma çalışmalarının masraflarını karşılıyor.

Bu çalışmalarla El Bab’ın çehresi değişiyor. Yerel konseye bağlı enformasyon biriminin hazırladığı ve Al-Monitor’un edindiği rapora göre El Bab’taki nüfus 150 bine ulaşmış durumda.

İD’in El Bab’ı ele geçirdiği 14 Ocak 2014 öncesinde kentin nüfusu 200 bin civarındaydı. Bu rakamın içinde o günlerde rejimin bombardımanı altında olan Halep’in doğu kesimlerinden kaçan 50 bini aşkın sığınmacı da vardı.

Al-Monitor’a konuşan Enformasyon Bürosu Müdürü Ammar Nasır şu bilgileri verdi: “Yerel konsey, halkın esenliği için, ayrıca Türkiye’de bulunan binlerce El Bablının dönüşünü teşvik etmek için kentteki tüm hizmet alanlarını geliştirmeyi amaçlıyor. Konsey (marttaki) kuruluşundan bu yana önemli şeyler başardı: Kentteki molozlar tamamen kaldırıldı, tahrip edilen su şebekesi ve sıhhi tesisat onarıldı, ayrıca insanlara güvenli içme suyu sağlamak için kent içinde ve dışında birkaç artezyen kuyu açıldı. Su sıkıntısını çözmek için başka kuyuların da açılması planlanıyor.”

El Bab kentinin su tedariki aslında Fırat Nehri’nden gelen boruyla sağlanacaktı. Boru, El Bab’ın güneydoğusunda bulunan Hafsa köyündeki istasyondan kente uzanıyor. Rejim güçleri, 7 Mart’ta İD unsurlarını bölgeden çıkarırken istasyonun kontrolünü ele geçirmiş ve ÖSO’nun elinde olan El Bab’a giden su hattını kesmişti. Kentteki büyük su sıkıntısı böyle başlamıştı.

Bu arada İD El Bab’taki okulların çoğunu karargâh ve silah deposuna dönüştürmüştü. ÖSO’nun, uluslararası koalisyonun ve Türk uçaklarının İD noktalarına düzenlediği yoğun bombardımanlarla çoğu okul tahrip edilmişti.

Eğitim Türkiye destekli yerel konseyin başlıca önceliklerinden biri. Kentteki nüfus artışı okula gitmesi gereken çocukların da arttığı anlamına geliyor.

Konseyin eğitim birimi sorumlusu Ahmed Karaz Al-Monitor’a şu bilgileri verdi: “Otuz okulun 10’u yeniden yapıldı, ıslah edildi. Daha çok çocuğu eğitime katmak amacıyla yeni okulların inşasına büyük çaba harcanıyor. Bu maksatla 400 yeni öğretmenin de eğitimi tamamlandı ve ataması yapıldı.”

Yerel konseyin eğitim birimi 23 Ağustos’ta Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı’yla iş birliği yaparak öğretmenlere yönelik bir eğitim çalışması gerçekleştirdi. Eğitim birimi nisan ayında öğretmenlerden başvuru almaya başlamıştı. Türk hükümetinden gelen parayla öğretmenlere ayda 500 Türk lirası (150 dolar) maaş ödenecek. Türk hükümeti ayrıca okullara mobilya, kırtasiye malzemesi ve öğrenciler için okul çantası sağladı.

Bunun yanı sıra El Hikme Hastanesi de Türk hükümeti tarafından yenilendi. Türkiye El Bab dışında büyük bir hastane inşa ediyor. El Hikme Hastanesi yeni hastane tamamlanana kadar hasta kabulüne devam edebilsin diye Türk hükümeti buraya ilave tıbbi teçhizatlar da sağladı. Nasır’a göre inşaatı ağustosta başlayan yeni hastane 2018’nin başında açılacak. 200 yataklı olması planlanan hastane El Bab kentinin tamamına hizmet verecek.

Türk hükümeti El Bab’ta ev ve işyerleri tahrip olan insanları tazmin etmeyi de düşünüyor. Yerel konsey bu maksatla hasar tespit komisyonları kurdu.

Bu arada 2 Ağustos’ta kentte Sanayi Odası ve Ticaret Odası kuruldu. Yerel konsey, mobil şebekelerinin sinyalini güçlendirmek ve iletişim hizmetlerini iyileştirmek amacıyla yine Türk hükümetinin desteğiyle kentte yeni telefon kuleleri kurdu.

Türk hükümeti ayrıca ÖSO gruplarının El Bab’taki etkinliğini azaltmak ve emniyeti sağlama sorumluluğunun polis ve genel güvenlik birimlerince üstlenilmesini sağlamak için çalışıyor. Bu bağlamda Türkiye yaklaşık bin 500 polis memuruna orta ve hafif silahlar, zırhlı teçhizatlar sağladı.

Görünen o ki Türkiye, El Bab gibi yeni kurtarılan bölgelerdeki varlığına dair olumlu bir imaj oluşturmaya çalışıyor. Yaptığı yardımlarla Suriyeli mültecilere büyük destek olan, onları evlerine dönmeye teşvik eden Türkiye, bölgede ekonomik istikrarı sağladığı takdirde buradaki varlığını uzatmanın zeminini de hazırlamış olacak.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: Alt yapı ve mimari, Mülteciler

Khaled al-Khateb is a Syrian journalist and former lecturer in the Geography Department of the University of Aleppo.

NEVER MISS
ANOTHER STORY
Haber bültenimize üye olun
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept