פעילות ישראל בעזה רומסת כל תקווה לקידום יוזמת השלום הערבית

הנסיך הסעודי, טורקי אל-פייסל, כותב שהאכזריות הישראלית בעזה והשגיאות שעשתה הנהגת חמאס חיסלו את ההזדמנות לסיים את הסכסוך בין ישראל לפלסטין .

al-monitor .

נושאים מכוסים

saudi arabia, palestine, israel, gaza strip, arab peace initiative

יול 25, 2014

כפי שהאירועים האחרונים הוכיחו באופן בוטה כל כך, ממשלת ישראל התעלמה מיוזמת השלום הערבית והתמסרה כל כולה - ביחד עם בני עמה ועם הפלסטינים - להמשך הסכסוך, שפיכות הדמים והסבל. שידור חוזר של אותו תקליט שבור, שכולל הרג והרג נגדי, היה בלתי נמנע מרגע שראש ממשלת ישראל השבית את מאמציו של מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי, לחדש את השיחות בינו לבין הנשיא הפלסטיני אבו מאזן. על בסיס ההאשמות של בנימין נתניהו, שלפיהן חמאס חטפו והרגו שלושה מתנחלים ישראלים, פשטו כוחות הביטחון של ישראל על הגדה המערבית, עצרו מאות - בהם גם חברי המועצה המחוקקת מטעם החמאס - ותוך כדי כך הרגו גם כמה פלסטינים. הרצח וההצתה של נער פלסטיני בידי מתנחלים ישראלים תרמו גם הם להמשך שפיכות הדם וליבו עוד יותר את המצב.

הדם, כמובן, ניגר באזור עוד מאז נתקבלה במועצת הביטחון של האו"ם החלטה 242 שקוראת לישראל לסגת מהשטחים שכבשה ב-1967. בהחלטה נקבע שכיבוש אדמה בכוח הנשק הוא בלתי קביל, ובכך שוללת מישראל כל לגיטימציה בנסיונותיה להמשיך ולהחזיק בשטחים הכבושים. ובכל זאת, נדמה שההיסטוריה חוזרת על עצמה במעגלים משולחי רסן, וירי הרקטות מעזה הוא רק תגובה נוספת לתוקפנות הישראלית באמתלה שמצא נתניהו. במסגרת המתקפה הצבאית שבאה בעקבותיה ושאנו עדים לה היום כתגובה הישראלית לירי הרקטות, נרצחו מאות פלסטינים חפים מפשע, ואף מילת תנחומים קרה ותועלתנית לא תחזיר אותם לחיים.

התמיכה האוטומטית שהעניקו לנתניהו הממשל האמריקאי ומספר ממשלות באירופה קרה ותועלתנית באותה מידה. לו היו לוחצים על ראש ממשלת ישראל לקבל את הצעותיו של קרי היה אולי נפסק הטבח הנוכחי בפלסטינים, אבל במקום זאת העדיפו הממשלות להמשיך ולעמוד לצדו של נתניהו, ולתמוך במתקפה הברברית שלו על אזרחים תמימים. יש בכך לא רק הפגנת תמיכה בלתי קבילה ברצח שמבוצע בחסות המדינה, אלא גם עדות לצביעותם של מנהיגי המערב, שממהרים להביע את צערם העמוק על הרצח של שלושה מתנחלים ישראלים אך לא ממהרים לגנות את מותם של מאות פלסטינים.

בה בעת, גם חמאס חזר על אותן הטעויות מן העבר. הרקטות שהוא משגר לכיוון ישראל, גם אם הן מגיעות לתל אביב, אינן מזיקות לישראל ורק פוגעות בשאיפותיהם של הפלסטינים. אין להתעלם מחוסר האיזון בין ההרוגים הישראלים מירי הרקטות לבין הפלסטינים הרבים שהושמדו מעוצמת האש העליונה וחסרת האבחנה של ישראל, אפילו למען מטרות פוליטיוית צודקות.

כשחמאס הסכים להפסקת האש, לאחר מכן סירב ואז ביקש להכניס תיקונים בהצעה המצרית, הוא שיחק לידיו של נתניהו והעניק לו את מה שרצה מלכתחילה: ההזדמנות להיראות שקול ומוצדק, ובכך ליצור מסך עשן שיכסה על המעידות שלו עצמו. הידיעה שאזרחי עזה יעברו סבל בל יתואר וייהרגו בהמוניהם אמורה הייתה לרסן את היוהרה של חמאס, אבל זה לא קרה. עצם נכונותו של חמאס להשית סבל נורא שכזה לפני שתוחזר "הודנה" או הפסקת אש בלתי נמנעת, מעיד על עומק אדישותו של הארגון. הברית הרעה שיצר חמאס עם קטאר ועם טורקיה היא טעות נוספת בשיקול הדעת. מנהיגיהן של אותן מדינות ממקדות את מאמציהן בניסיון לשלול ממצרים את תפקידה הלגיטימי כמנהיגת העולם הערבי, ולא בניסיון למנוע מנתניהו להמשיך ולהמיט חורבן ומוות על תושבי עזה.

כל זה מצער במיוחד לנוכח העובדה שהפלסטינים בגדה המערבית ובעזה ראו בהסכם הפיוס בין חמאס לפתח אמצעי להקלת סבלם. הסכמתו של חמאס להישאר מחוץ לממשלה הפיחה בהם תקווה נוספת שהמצב עשוי להשתנות לטובה. אבל מאז קרה ההפך. כעת הם יכולים רק לחלום שיצליחו לבסס הנהגה שקולה וראויה.

כשפרסמתי ב-7 ביולי מאמר דעה בעיתון הארץ, בכותרת "השלום אפשרי - על בסיס יוזמת השלום הערבית", הבעתי את תקוותם של רבים ברחבי העולם. החזון של יוזמת השלום הערבית - קיץ לעוינות בין ישראל לבין העולם הערבי/מוסלמי כולו - תוכל לאפשר נורמליזציה של היחסים בין כל עמי המזרח התיכון. למרבה הצער, הסכסוך והטרגדיה של הימים האחרונים חיסלו את התקווה. בשנת 2006, במהלך המתקפה הראשונה של ישראל על תושבי עזה, כתבתי שעכשיו כולנו עזתים. כיום, אני חוזר על הדברים ללא היסוס.

שאלוהים יושיע את תושבי עזה מסבלם הנוכחי והבלתי נסבל תחת ידיו של ראש ממשלה ישראלי שמתגאה בשימוש בכוחה הרצחני של מכונת המלחמה. שאלוהים יספק לעם הפלסטיני מנהיגים שמסלקים מדרכם את הכמיהה למלחמה בלתי פוסקת, ועושים את כל הדרוש כדי להביא שלום לבני עמם. ושכולנו נחיה יום אחד בעולם חופשי ממעשי הזוועה שמבוצעים היום בשטחים הכבושים של פלסטין.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

יותר מ הנסיך טורקי אל-פייסל

מאמרים מומלצים

הסדרה בעזה – בין סיסמה ריקה לאחיזת עיניים
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 25, 2020
גורלו הפוליטי והאישי של נתניהו תלוי על בלון
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | פבר 13, 2020
גם נשיא המדינה מזהיר: החלטות ביטחוניות מתקבלות משיקולים פוליטיים
שלומי אלדר | | פבר 11, 2020
איומים ריקים מתוכן: גם בנט מכיל את הטרור
בן כספית | | פבר 10, 2020
כשהייאוש הפלסטיני יתורגם לאלימות
שלומי אלדר | | ינו 28, 2020