Suriye'nin Nabzı

Suriye’de Erzurum Okulu açıldı

By
p
Article Summary
Suriye’nin El Bab kentinde savaştan zarar gören bir okul Erzurum Sivil Toplum Platformu’nun maddi desteğiyle onarılarak yeniden faaliyete geçti. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

HALEP, Suriye — Fırat Kalkanı bölgesindeki El Bab kentinde savaştan zarar gören bir okul, Türkiye’den bir sivil toplum kuruluşunun maddi desteğiyle kapsamlı onarımdan geçerek yeniden eğitime başladı.

Türkiye Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü Fırat Kalkanı Harekâtı’nı tamamladığından beri bölgedeki sosyal kurumları ayağa kaldırmaya çalışıyor ve eğitim alanına özel bir önem veriyor.

El-Bab yerel meclisinin 30 Eylül’de düzenlediği açılış törenine Suriyeli temsilciler ve Türkiye’den yetkililer katıldı. El Bab yerel meclis başkanı Cemal Osman ve meclisin eğitim dairesi sorumlusu Fevzi El Sayih açılışa katılan isimler arasındaydı.

El Bab yerel meclisi onarılan okula Türkiye’nin doğusundaki Erzurum kentine atfen Erzurum Ortaokulu adını verdi. Hasarlı bina Erzurum Sivil Toplum Platformu’nun (ESTP) sağladığı maddi destekle onarılmıştı. Açılış töreninde konuklara armağanlar sunan öğrenciler, buna karşılık yeni giysiler, okul çantaları, defterler, kırtasiye malzemeleri ve başka hediyeler aldılar.

El Bab’ı 14 Ocak 2014’te ele geçiren İslam Devleti (İD) okul binasını askeri karargâha çevirmişti. Türkiye’nin önderliğinde Fırat Kalkanı Harekâtı’na katılan ve İD’le şiddetli çarpışmalar yaşayan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) grupları, binayı 23 Şubat 2017’de ele geçirdi. Okul binası ağır hasar görmüştü. Zira İD kentten çekilirken binanın büyük bölümünü havaya uçurmuştu. Okulun kapılarını öğrencilere yeniden açması için kapsamlı bir onarımdan geçmesi gerekiyordu.

Al-Monitor’un sorularını yanıtlayan Fevzi El Sayih şöyle konuştu: “Yenilenen Erzurum Ortaokulu’nun açılışını, onarım masraflarını karşılayan Erzurum halkına teşekkür etmek için düzenledik. ESTP’nin maddi desteğiyle yapılan onarım çalışmalarını kentimizin mühendisleri ve işçileri yürüttü. Minnettarlığımızın ifadesi olarak okula Erzurum’un ismini verdik.”

Sayih okuldaki müfredata ilişkin de şu bilgileri verdi: “Suriye Geçici Hükümeti’nin nezaretinde Suriye müfredatı uygulanacak. Bu müfredat, Fırat Kalkanı bölgesinde ÖSO kontrolündeki tüm yerlerde uygulanıyor. Ekim başından itibaren Erzurum Ortaokulu’nda düzenli ders yapılıyor. Okulda kentin doğu mahallesindeki öğrenciler eğitim görecek. Bu mahalledeki diğer okul bölgedeki öğrencilere yetmez olmuştu.”

Suriye’nin diğer kesimlerinden El Bab’a kaçanların sayısı resmi olarak bilinmese de Humus, Deyrizor ve Guta’dan binlerce insan El Bab’a yerleşmiş durumda.

Sayih’e göre “Okulda toplam 1500 civarında öğrenci eğitim görebilir. Birinci sınıf ilâ dördüncü sınıf arasındaki öğrenciler sabahçı olacak, beşinci sınıftan 12. sınıfa kadar ise öğleden sonra ders yapılacak.”

El Bab’da 30 okul bulunduğunu ve tümünün savaştan zarar gördüğünü belirten Sayih, Türk hükümetinin yardımlarıyla 20 okulun onarılıp donatıldığını kaydetti. Onarım çalışmaları, öğretmenlerin maaşlarını da ödeyen Türk hükümetinin desteğiyle yerel meclis tarafından yapılmış.

Sayih sözlerini şöyle sürdürdü: “Kentteki bazı okullar rejim tarafından bombalandı, bazıları ÖSO ile İD arasındaki çatışmalarda tahrip edildi. İD okulların çoğuna el koymuş ve buraları askeri karargâh ya da silah deposu olarak kullanmıştı. Bazı okullar da İD’in çatışmalar sırasında gerçekleştirdiği patlamalarda tahrip oldu.”

Sayih Erzurum Ortaokulu’nun onarımının kaça mâl olduğunu bilmediğini söyledi. El Bab yerel meclisinde eğitimden sorumlu bir başka isim olan Kevser Kuşkuş ise Al-Monitor’a şu bilgileri verdi: “Erzurum Ortaokulu yeni sandalyeler, masalar, eğitim malzemeleri dâhil öğrenciler için gerekli olan tüm eğitim araçlarıyla donatılmış durumda. Şu an okula 1250 erkek ve kız öğrenci kayıtlı, ayrıca farklı ihtisas alanlarında 25 erkek ve kadın öğretmen görev yapıyor.”

Okulun yeniden açılmasıyla yüzlerce öğrencinin düzgün koşullarda düzgün eğitim alacağını belirterek bu adımın önemini vurgulayan Kuşkuş, “El Bab’daki okullarda aşırı doluluk var. Yeni okul sayesinde sınıf mevcutları azalacak” dedi. Kuşkuş kentteki toplam öğrenci sayısının ekim sonunda netleşeceğini belirtti.

Doğu Guta’dan kaçmak zorunda kalan ve şu an El Bab’da yaşayan Meysa Dali ise Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Yeni açılan Erzurum Okulu evimin yakınında. Üç çocuğumu da bu okula yazdırdım. Eski okulları çok uzaktaydı. Çocuklar yeni okullarında çok rahat olduklarını, öğretmenlerin onlara çok iyi davrandıklarını söylüyor."

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: Eğitim

Khaled al-Khateb is a Syrian journalist and former lecturer in the Geography Department of the University of Aleppo.

NEVER MISS
ANOTHER STORY
Haber bültenimize üye olun
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept