ישראל פולס

דני איילון: תבוסת הדמוקרטים בארה"ב לא מסייעת לנתניהו

p
המחבר
בקצרה
סגן שר החוץ ושגריר ישראל בוושינגטון לשעבר בראיון לאל-מוניטור על ההשלכות של ניצחון הרפובליקאים בבחירות אמצע הקדנציה: "דווקא בתחום יחסי החוץ אובמה יהיה חופשי לפעול, כי הוא יהיה משותק מבחינה פנימית".

"תבוסת אובמה לרפובליקאים הייתה צפויה, והיא לא אמורה להשפיע על היחסים בין ארה"ב לישראל". כך אומר בראיון לאל-מוניטור דני איילון, לשעבר סגן שר החוץ ושגריר ישראל בוושינגטון, בעקבות ניצחונה הסוחף של המפלגה הרפובליקאית בבחירות אמצע הקדנציה [4 בנובמבר].

איילון, שנחשב לאחד השגרירים הישראלים המוערכים שכיהנו בבירה האמריקאית, עוקב אחר ההידרדרות ביחסים בין הבית הלבן לראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו. לטענתו, אף שמדובר בנקודת שפל, הברית בין המדינות עדיין חזקה. אולם להעדר הקשר האינטימי בין נתניהו לנשיא ברק אובמה, לדבריו, עלולות להיות השלכות על יכולתה של ישראל להשפיע על יוזמות מדיניות במזרח התיכון או על ההסכם המתגבש בין איראן למעצמות.

אל-מוניטור: ידוע שנתניהו מקורב לרפובליקאים ושידידו הקרוב, המיליארדר היהודי שלדון אדלסון, תמך בהם בבחירות האמצע. האם יש לראש הממשלה סיבה לשמוח לאור יחסיו המעורערים עם אובמה?

איילון: כראש ממשלת ישראל, נתניהו צריך לשמור על המסורת החשובה של התמיכה הדו-מפלגתית האמריקאית. באשר לאובמה, הרי שדווקא בתחום יחסי החוץ הוא יהיה חופשי לפעול, היות והוא יהיה משותק מבחינה פנימית.

הדוגמה הכי טובה כדי להמחיש זאת היא החלטותיו החוזרות של הקונגרס האמריקאי להעביר את שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים שלא בוצעו מעולם, מכיוון שלנשיא יש את הזכות לדחות זאת. כך גם בנוגע לווטו במועצת הביטחון, זוהי החלטה של הנשיא, ולקונגרס אין יד ורגל בזה. הרפובליקאים יכולים לזנב בנשיא ולא לאשר תקציבים - אך הם אינם יכולים להתערב במדיניות החוץ שלו.

כך שבנושא הישראלי הנשיא הוא זה שמחליט ומשפיע, ולכן חשוב מאוד מבחינתנו ליישר את ההדורים מול הבית הלבן. הקו המשברי הזה לא מועיל לנו, והתבוסה של אובמה אינה משנה את התמונה לטובת נתניהו.

אל-מוניטור: עד כמה היחסים המתדרדרים והעלבונות האישיים כלפי נתניהו חריגים ומסמנים מפנה דרמטי לרעה ביחסים?

איילון: אם המשבר בין לשכת ראש הממשלה לבית הלבן יחריף זה עלול להשפיע לרעה על יחסי החוץ של מדינת ישראל. כי אם האויבים שלנו יתרשמו שיש קרע אמיתי ביחסי ישראל-ארה"ב, הם יסיקו מכך שההגנה האמריקאית האוטומטית כלפינו התערערה, וזה יהפוך אותנו לחשופים. אם הם יתרשמו שאין לנו את ההגנה האמריקאית במועצת הביטחון ובגופים בינלאומיים אחרים, הם יוכלו לצאת בכל מיני יוזמות באירופה או בליגה הערבית, וגם בקרב מדינות האזור לא תהיה מוטיבציה להיות חלק מהתהליך המדיני.

מבחינת נתניהו השנתיים הקרובות יהיו רגישות, כי יש על הפרק את הנושא האיראני שצריך להיסגר בסוף החודש, יש את הסוגיה הפלסטינית וכמובן יש את איום דאע"ש.

כלל הזהב ביחסים בין ישראל לארה"ב היה תמיד התמיכה הדו-מפלגתית של הרפובליקאים והדמוקרטים. ופה הסכנה מבחינת ישראל: אם נצטייר כמעדיפים מפלגה אחת על פני השנייה זה יפגע מאוד ביחסים. מתחיל להיווצר רושם כזה, ואסור שזה יקרה.

אני זוכר שכשאריאל שרון היה ראש ממשלה הוא הגיע לוושינגטון ואני הייתי אז השגריר, ובגלל אילוצי זמן לא הצלחנו לארגן פגישות נפרדות עם מנהיגי הרפובליקאים והדמוקרטים, ועשינו לבסוף פגישה משותפת. זה היה אמנם חריג, אבל זה קרה כי במקרה של ישראל אין הבדל בין דמוקרטים לרפובליקאים. זה היה הכלל. זה היה החוזק שלנו. אסור שנעדיף מפלגה אחת על פני השנייה כי אז נזיק לעצמנו.

אל-מוניטור: אם כך, נתניהו לוקח סיכון מחושב. הוא יודע שבסופו של דבר האינטרסים של שתי המדינות יגברו על העניין האישי, ובינתיים הוא מרוויח נקודות בימין בכך שהוא מתנצח עם ממשל אובמה.

איילון: אכן, היחסים בין המדינות גדולים יותר מהיחסים בין המנהיגים. ביבי הואשם על פי פרסומים כמי שתמך במיט רומני, זה לא תורם ליחסים כמובן וזה היה מיותר. אבל בדרך כלל, יחסים אישיים לא טובים אינם משפיעים על שיתוף הפעולה האסטרטגי, הביטחוני והכלכלי. היחסים האלה ממשיכים. מה שכן, זה יכול לפגוע בתיאומים המדיניים. בעיקר ביכולת שלנו למנוע יוזמות חד-צדדיות של הפלסטינים באו"ם, או יוזמות של האירופאים נגדנו.

בעבר היו ביננו לבין האמריקאים משברים יותר חמורים. ב-1976 הנשיא האמריקאי פורד איים על ראש ממשלת ישראל רבין ב"הערכה מחדש" של יחסי ישראל ארה"ב, על כל המשמעויות שלה, כחלק מהלחץ שלהם שנקבל את ההסכמים המצריים והסוריים אחרי מלחמת יום הכיפורים. זה היה מאוד רציני. גם ב-1982 בזמן מלחמת לבנון, הנשיא רייגן עיכב משלוחים של אף-,15 והייתה פגיעה ממשית ביחסים. ב-1992 ג'ורג' בוש האב מנע מתן ערבויות לישראל בסך עשרה מיליארד דולר כדי למנוע מראש הממשלה יצחק שמיר לבנות בהתנחלויות.

אמנם פה זה אישי ולכן זה נראה כלפי חוץ מאוד רע, אבל היחסים במהותם לא נפגעו כי זה גם אינטרס אמריקאי.

אל -מוניטור: זה לא נראה כך.

איילון: הברית האסטרטגית היא נכס אמריקאי שהם ממשיכים לשמור עליו בלי כל קשר ליחסים בין המנהיגים. היחסים האישיים הרעים יכולים לפגוע בעדכונים השוטפים או ליצור אפשרות שנופתע מהסכם שאנחנו לא לגמרי מסכימים איתו בין המעצמות לאיראן. עד עכשיו האמריקאים תמיד ידעו לסכל יוזמות שליליות מבחינת ישראל בזירה הבינלאומית.

אמנם אני מתקשה לצפות זאת, אבל חשוב מאוד מבחינת ישראל וארה"ב לשקם באופן מיידי את היחסים האישיים, מכיוון שיש חשיבות גם לנראות מול הציבור האמריקאי ובזירה הבינלאומית. אנחנו לא רוצים למצוא ציבור אמריקאי נגד ישראל.

אל-מוניטור: לסוגיות דמוגרפיות בארה"ב יש השפעה גם על ישראל?

איילון: כן, מכיוון שיש יתרון לדמוקרטים מהבחינה הזאת, עקב העלייה בכוחם הפוליטי והכלכלי של המהגרים בכלל ושל ההיספאנים ושל השחורים, שהם תומכים מסורתיים של הדמוקרטיים בפרט. לכן זה לא נראה טוב שישראל תתערב בפוליטיקה הפנימית האמריקאית, ואנחנו צריכים לוודא שהציבור האמריקאי על כל גווניו תומך בישראל. לא רק נוצרים אוונגליסטים, לא רק קונסרבטיבים רפובליקאים, אלא גם ליברלים דמוקרטיים. אסור לערב כאן שיקולים פוליטיים, כי זה בנפשנו. זה יכול לפגוע בתמיכתו של הציבור האמריקאי בישראל.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: united states, us-israel relations, un security council, supporters, republicans, israel, barack obama

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept