BAE ısrarcı: Türkiye’ye karşı yaptırım için lobi yapmadık

BAE’nin Washington Büyükelçiliği adına lobicilik yapan şirket, ABD Kongresi’ne gönderdikleri mesajlara açıklık getirdi. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayed El Nahyan İstanbul’da, 17 Ekim 2016 Photo by Turkish Presidency/Yasin Bulbul/Anadolu Agency/Getty Images.
Julian Pecquet

Julian Pecquet

@JPecquet_ALM

İşlenmiş konular

congress, lobbying, sanctions relief, us sanctions, uae foreign policy

Ara 20, 2019

Birleşik Arap Emirlikleri, Akin Gump isimli lobi şirketinin ABD Senatosu çalışanlarına gönderdiği ve Abu Dabi’nin Türkiye’ye karşı “yaptırımları desteklediğine” dair e-postanın gerçeği yansıtmadığını açıklayarak yanlış anlaşılmanın düzeltilmesi için lobicilerine talimat verdi. 

Akin Gump şirketinden avukatların Al-Monitor’a aktardıklarına göre, şirketin görevi, Türk müdahalesine karşı yaptırım tasarılarının tartışıldığı bir ortamda BAE’nin bu müdahaleyi kınadığını Senato’ya iletmekti ve e-posta da bu amaçla gönderilmişti. Ancak şirket bunun, yaptırımlardan yana bir tutum anlamına gelmediği konusunda ısrarcı.

Şirket avukatı Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Kongre’nin Türkiye’nin Suriye işgaline vereceği tepkiyi tartıştığı bir ortamda BAE’nin duruşunu net olarak anlatmaya çalıştık. BAE’nin tutumu da Katar hariç hemen her Arap ülkesinin gibi bu müdahaleyi eleştirmek ve kınamaktır. BAE olası ABD yaptırımları konusunda bir pozisyon sahibi değildir. Bizim yazdığımız e-postadaki (...) yanlış da bu noktadan kaynaklanıyor.” Avukat, Akin Gump’ın bu tekzibi Senato’daki muhataplarına ilettiğini de ekledi. İki Senato çalışanına gönderilen ve geçen hafta ilk olarak Al-Monitor tarafından haberleştirilen önceki e-posta, Temsilciler Meclisi’nin, Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat Partili Eliot Engel tarafından sunulan yasa tasarısının onaylamasının ardından, 7 Kasım’da gönderilmişti.

BAE’nin tekzibi Al-Monitor’un konuya ilişkin haberinin önce Türk basını ve El Cezire’de ardından da tüm Orta Doğu basınında büyük yankı uyandırmasının ardından geldi. Gelişmenin BAE-Türkiye ilişkilerindeki gerginliği daha da tırmandırması muhtemel. 2007’den bu yana BAE’nin Washington Büyükelçiliği’ni temsil eden Akin Gump şirketi geçen yıl elçilikten 3.6 milyon dolar ödeme aldı.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recent Podcasts

Featured Video