İD'le mücadele Türkiye'nin harekâtıyla durdu

Suriye’deki Kürt savaşçılar Türkiye’ye karşı kendilerini savunmak için İslam Devleti ile mücadeleyi bırakınca, ABD mücadeleyi durdurdu. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Rakka’da İslam Devleti’yle mücadele operasyonuna katılan Halk Savunma Birlikleri’ne mensup bir Kürt savaşçı, 21 Haziran 2017 Photo by REUTERS/Goran Tomasevic.

Eki 9, 2019

Trump yönetiminden kıdemli bir yetkili Al-Monitor’a Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki ABD destekli Kürt güçlerine karşı başlattığı saldırının ardından ABD öncülüğündeki İslam Devleti (İD) ile mücadelenin durdurulduğunu açıkladı.

Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) omurgasını oluşturan Kürt savaşçıların, Türkiye’ye karşı savaşmak üzere Çarşamba günü İD’le mücadeleyi bırakmasıyla duran, yaklaşık bin ABD askerinin katıldığı İD’le mücadele misyonunun yeniden başlayıp başlamayacağı henüz net değil.

Pentagon’un kara ve istihbarat birimlerini kapsayan Suriye’deki özel harekat birliklerinin korunmasını da Halk Savunma Birlikleri (YPG) üstlenmişti.

Türkiye’nin Çarşamba günü başlayan hava saldırılarının hemen ardından Al-Monitor’a konuşan Pentagon Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson ABD güçlerinin SDG ile her an yakın temas halinde olduğunu söyledi.

Ancak uzmanlara göre ABD destekli SDG, Suriye sınırındaki Tel Abyad ve Resulayn’a top atışları ve Amerikan yapımı F-16’larla saldıran Türkiye için ciddi bir tehdit teşkil etmiyor.

Eski milletvekili ve Washington merkezli muhafazakâr kuruluş Demokrasileri Savunma Vakfı’ndan Aykan Erdemir de bu görüşte. Erdemir, “Şu an için SDG güçlerinin Türkiye için tehdit oluşturmadığını söyleyebilirim” diyor.

Savunma Bakanlığı İD’le mücadeleyi daha önce Ocak 2018’de, Türkiye’nin Afrin operasyonu sırasında kısa süreliğine durdurmuştu. Afrin’in Türkiye destekli güçlerin kontrolüne geçmesiyle Kürt bölgeleri arasındaki bağlantı kesilmiş oldu. Pentagon Genel Müfettişi bu yaz, Başkan Donald Trump’ın aralık aldığı Suriye’den çekilme kararının İD’le mücadeleye zarar verdiğini kaydetmişti.

Kasım ayında mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan’ı Beyaz Saray’da ağırlamaya hazırlanan Trump, Çarşamba günü operasyonun “kötü bir fikir” olduğunu yazdı ancak ABD’nin SDG’ye olası desteğine dair bir sinyal vermedi.

Trump’ın bu kararı Kürt birlikleri ve bazı Pentagon yetkilileri tarafından “ihanet” olarak nitelendiriliyor.

Bu yılın başlarında Al-Monitor’a konuşan ABD’li yetkililer, Türkiye ile ABD arasında müzakere edilen “güvenlik mekanizması”nın İD’le mücadeleye yardımcı olacağını söylemişlerdi ancak taraflar bölgenin derinliğinde anlaşamayınca mekanizma çöktü.

Trump’ın çekilme kararı üzerine aralık ayında görevinden istifa eden eski İD’le mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, yaşananlara tepkisini Çarşamba günü Twitter üzerinden gösterdi: “Türkiye, kendi topraklarından Suriye’ye 40 bin yabancı savaşçı geçmesine rağmen İD’le mücadelede ciddi bir işbirliğine yanaşmadı. SDG ile ortaklığımız ihtiyaç sonucunda doğdu ve kısa sürede Suriyeli Arap, Kürt, Hristiyanlardan oluşan 60 bin kişilik bir güce dönüştü.”

Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili Al-Monitor’a ABD birliklerinin şu an Tel Abyad ve Rasulayn arasındaki “güvenlik mekanizması” dışındaki bölgeye konuşlandıklarını bildirdi.

Beyaz Saray Ankara’nın İD tutuklularının tutulduğu kampların sorumluluğunu üstlenmek zorunda olduğunu söylerken, ABD Kongresi’nin iki partisinden de Trump yönetimine ağır eleştiriler geliyor. Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham Ankara’ya yaptırım uygulanması için girişimlere başlamış durumda. ABD’li temsilciler harekâtın binlerce İD savaşçısının yeniden cepheye dönmesine yol açacağı uyarısında bulunuyorlar. 

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi’nin en kıdemli Demokrat üyelerinden Rhode Island Senatörü Jack Reed, yönetimin Türkiye’ye yeşil ışığının Kongre tarafından görüşülmesini ve Savunma Bakanı Mark Esper, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanı Joseph Maguire’ın da bu görüşmelere katılarak ifade vermesini istedi.

Reed açıklamasında şöyle dedi: “Başkan Trump’ın Kürtleri yalnız bırakma kararını ordumuzun ve diplomatlarımızın bilgisi dahilinde almadığını biliyoruz. Bu durum, Erdoğan, Putin, Esad ve Hamaney’in elini güçlendirdi. Ülkemizin bir dizi ulusal güvenlik menfaati tehlikedeyken kayıtsız kalma kararına neden ve nasıl varıldığını anlayamıyoruz.”

Öte yandan SDG’nin Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda Türk hava saldırıları sırasında İD hapishanelerinden birinin vurulduğu iddia edildi.

Kongre üyeleri ise güvenli bölgeden çekilen ABD birlikleri konusunda izlenecek stratejinin netleştirilmesini istiyorlar.

İki partiden temsilcilerin katılımıyla oluşturulan bir heyetle Suriye’den geçen hafta dönen Temsilciler Meclisi’nin savaş gazisi üyesi Demokrat Jason Crow, Trump’a onlarca temsilcinin imzasıyla bir mektup gönderdi. 50 Amerikan askerinin güvenli bölgeden çekilmesinin “geniş çaplı diplomatik ve ulusal güvenlik yansımaları” olacağını kaydeden Crow, “ABD dış politikasındaki belirsizlik mevcut ve müstakbel müttefiklerin ABD’nin güvenilirliğini sorgulamasına yol açacak” dedi.

Crow, Beyaz Saray’dan şu noktaların netleştirilmesini istedi: Pentagon’un savaş bölgesindeki birliklerinin akıbeti de dahil ABD’nin ileriye dönük Suriye stratejisi, SDG’yi korumak adına yapılanlar ve Trump’ın Türkiye ekonomisini “yok etmek” için attığı adımlar. Trump Türkiye’ye yönelik tehditlerini sık sık yenilese de yaptırımlar konusunda harekete geçmeye ve Türkiye’ye temmuz ayında teslim aldığı Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri için yaptırım uygulamaya yanaşmıyor.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

Esad güçleri ile ABD arasındaki çatışmalar Rusya’yı zorlayacak
Kirill Semenov | Suriye'de Rusya | Ağu 25, 2020
Suriye: SDG bölgesindeki suikastlar ne anlama geliyor?
Shelly Kittleson | İslam Devleti | Ağu 10, 2020
Moskova ve Şam niçin birbirine güç gösterisi yapıyor?
Anton Mardasov | Suriye'de Rusya | Tem 31, 2020
Suriyeli Kürtler ABD’li bir petrol şirketiyle anlaşma imzaladı
Amberin Zaman | Petrol ve gaz | Tem 30, 2020
Temsilciler Meclisi Trump’ı Türkiye’ye yaptırıma zorlayan tasarıyı kabul etti
Bryant Harris | NATO ve Orta Doğu | Tem 21, 2020

Recent Podcasts

Featured Video