Suriye'nin Nabzı

Gaziantep Üniversitesi Suriye’nin muhalif bölgelerinde faaliyete başladı

By
p
Article Summary
Türkiye’deki Gaziantep Üniversitesi’nin, Halep’in muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde açtığı üç fakülte Suriyeli öğrencilere tanınırlığı olan bir üniversiteden diploma olanağı sunuyor. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

HALEP — Gaziantep Üniversitesi’nin Halep kırsalında açılan yerleşkeleri Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Ekim’de verdiği onayla Suriyeli öğrencileri kabul etmeye başladı.

Erdoğan’ın imzaladığı kararnameyle Halep’in kuzeydoğu kırsalında bulunan El Bab’daki İşletme ve İktisat Fakültesi ile Halep’in kuzey kırsalında bulunan Azez’deki İslami İlimler Fakültesi ve Afrin’deki Eğitim Bilimleri Fakültesi faaliyetlerine başladı.

Fakültelerin açılışları 9 Ekim’de düzenlenen resmi törenle yapıldı. Gaziantep Üniversitesi’nin El Bab’daki yerleşkesi için düzenlenen törene Gaziantep Vali Yardımcısı Şenol Esmer, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür başkanlığında akademik bir heyet, El Bab yerel meclisinin başkanı Cemal Osman ve diğer meclislerden üst düzey yetkililer katıldı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre Gür, açılış konuşmasında eğitim hakkının kutsallığını ve halkın yaşam standartlarının yükseltilmesi gerektiğini vurguladı.

İdlibli aktivist Seba Niker de Al-Monitor’a şunları söyledi: “Üniversitenin Halep kırsalında üç fakülte açması olumlu bir adım. Fakülteler öğrencilere Türkiye’ye gitmeden yüksek öğrenim görme olanağı sunarak, bir gelecek vadediyor.” 

İdlib kırsalında bulunan Marat El Numan’daki El Hayat Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin çalışanlarından Esma El Hüseyin de gelişmeden memnun. Hüseyin Al-Monitor’a şunları aktardı: “Kuzeybatı Suriye’nin kurtarılmış bölgelerinde Türk üniversitelerinin açılması önemli bir girişim. Bu fakülteler, öğrencilere İdlib ve Halep kırsalında bulunan muhaliflere bağlı diğer üniversitelerin aksine tanınırlığı olan bir diploma sunuyorlar.” Halep ve İdlib’de, Uluslararası Şam Üniversitesi, Halep Üniversitesi, İdlib Üniversitesi ve El Şeba Üniversitesi gibi muhalefete bağlı bir dizi yüksek öğrenim kurumu bulunuyor ancak bunların hiçbirinin uluslararası tanınırlığı yok.

El Bab yerel meclisinin eğitimden sorumlu yetkilisi Fevzi El Seyih Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Gaziantep Üniversitesi Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri ve ileride çocukların da isteklerine bağlı olarak tıptan mühendisliğe kadar muhtelif alanlarda birçok başka fakülte de açılacak.”

Gaziantep Üniversitesi çalışanlarından Abdulmonem Halabi ise Türkiye’den Suriyeli öğrencilerin eğitimi için destek istedi: “Gaziantep Üniversitesi’nin Halep kırsalında açılan fakülteleri, kurtarılmış bölgelerde yaşayan yüzlerce Suriyeli öğrenci için din, iktisat, eğitim bilimleri alanında düzenli öğrenim olanağı sunuyor. Programların hem tanınırlığı var hem de itibarlı bir üniversitenin denetimler. Bu fakültelerle pek çok öğrencinin akreditasyon sorunu makul bir ücret karşılığında çözülmüş oluyor. Türkiye’de programları himaye eden makamların öğrencilerin harç ücretlerini burs ve kredilerle karşılamalarını, öğrencileri düzgün bir eğitim almaya cesaretlendirme lerini umuyoruz.”

Halabi şöyle devam etti: “Üç fakülte tabii yeterli değil. Başta inşaat mühendisliği ve bilgi teknolojileri olmak üzere uygulamalı bilimlere mutlaka öncelik verilmeli. Ayrıca muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde ziraat ve gıda mühendisliği açığı da var.”

Halep’in batısındaki Geçici Suriye Hükümeti’ne bağlı El Şeba Üniversitesi’nin çalışanlarından Müslüm El Yusuf ise Gaziantep Üniversitesi ile Halep ve İdlib kırsalındaki yerel üniversitler arasında ortaklık kurmak istediklerini belirterek, “İdlib Üniversitesi, El Şeba Üniversitesi, Halep Üniversitesi gibi kurtarılmış bölgelerde açılan kurumlarda okuyan binlerce Suriyeli öğrenci var” dedi.

Halep kırsalındaki Uluslararası Şam Üniversitesi’nin eski rektörü Ahmet Tan da gelişmenin gecikmiş ama kritik bir adım olduğunu kaydederek “bu konuda çalışmalarımızı altı yıldır sürdürüyoruz” dedi. 

Tan şöyle devam etti: “Türkiye’deki eğitim sisteminden resmi bir üniversitenin burada şube açması pek çok öğrencinin hayaliydi. Çünkü diğer üniversiteler akreditasyon alabilmek için yıllardır boşa çaba sarf ediyorlar. Bu, kuşkusuz yaşamsal bir proje. Çünkü akreditasyon engelinin kalkması öğrencilere rahatlık ve güvence sağlıyor, muhalif bölgelerdeki eğitim sürecine dair endişeleri gideriyor. (...) Fakültelerin genel anlamda eğitimin yanı sıra müfredata, bilimsel ilerlemeye, araştırma ve eğitimin geliştirilmesine de olumlu katkısı olacak. Tabii bu bir ilk adım ve devamı gelmeli. Üç fakülte yeterli değil, kurtarılmış bölgelerde yaşayan çocuklarımızın ihtiyaçlarını, ideallerini karşılamıyor. Hukuk, sosyoloji, psikoloji, felsefe ile tıp, mühendislik gibi uygulamalı bilimler alanlarında fakültelere büyük ihtiyaç var. Bilhassa da kurtarılmış bölgelerde çünkü bu bölgeler kaostan devlete, enkazdan istikrara ve yeniden imara evrilmeye çalışan bölgeler."

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: accreditation, university graduates, students, gaziantep, universities, aleppo, idlib

Khaled al-Khateb is a Syrian journalist and former lecturer in the Geography Department of the University of Aleppo.

NEVER MISS
ANOTHER STORY
Haber bültenimize üye olun
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept