Kongre’nin Türkiye’ye yaptırım paketinde neler var

By
p

Donald Trump’ın Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna düzenlediği askeri harekâta yeşil ışık yakmasına öfkelenen Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen çareyi yeni bir yaptırım tasarısı hazırlamakta buldu.

Senatörler, harekâtın başlamasından sadece birkaç saat sonra Türkiye’ye karşı geniş kapsamlı bir yaptırım paketi açıkladı. Tasarı Ankara’nın savunma ve enerji sektörlerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere en tepe Türk yetkililerini hedef alıyor. Yaptırımların süresi ise Türkiye’nin harekâtıyla sınırlı tutuluyor.

Tasarıyı Twitter hesabından duyuran Graham, “Yönetimin Türkiye’ye karşı harekete geçmeyi reddettiği bu ortamda, iki partiden de güçlü destek bekliyorum” diye yazdı.

Tasarı ABD’nin genellikle sadece Rusya gibi geleneksel hasımlarına karşı uyguladığı son derece sert yaptırımlar içeriyor. 

Türkiye’yi savunma alanında yalnızlaştırmayı hedefleyen tasarı, Türk ordusuna “mali, maddi ve teknik destek sağlayan” ya da orduyla herhangi bir alım satım işlemi olan tüm taraflara yaptırım öngörüyor. Ayrıca Türk ordusuna ABD yapımı ekipman ve mühimmat satımını da yasaklıyor.

Dahası petrol ve doğalgaz endüstrilerinden Türk ordusuna destek sağlayan tüm unsurların da cezalandırılması öngörülüyor. 

Tasarı Erdoğan dahil yedi en tepe Türk yetkilisinin varlıklarının dondurulmasını ve Türk liderlerin ABD’ye girişinin yasaklanmasını da içeriyor.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alımının 2017 tarihli Amerika’nın Karşıtlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) gereği cezalandırılması gerektiğini hatırlatan tasarı, yaptırımları uygulamadığı için Trump’ı eleştiriyor.

S-400’lerin teslimatı temmuz ayında başlamış ancak Trump yasal olarak zorunlu olan yaptırımları uygulamayı reddetmişti. CAATSA yaptırımlarının geciktirilmesi kararında Trump’a destek veren az sayıda Cumhuriyetçi’den biri olan Graham da pozisyonunu Türk askeri harekâtının başlamasının ardından değiştirdi. 

İki partiden de tam destek bekleyen Graham ve Van Hollen, tasarıyı gelecek hafta toplanacak Kongre’ye sunacaklar.

Trump ise farklı bir görüş benimsiyor. Erdoğan’ı kasım ayında Beyaz Saray’a davet eden ABD Başkanı, Türkiye’nin F-35 programına yaptığı katkıları öven bir tweet bile attı. Ancak paylaşımında Türkiye’nin S-400’ler nedeniyle F-35 programından çıkarıldığına değinme gereği duymadı.

Trump, Türkiye’nin Şam’ın ilerleyişini durdurmak için İdlib’e birlik yollamasına ve Amerikalı din adamı Andrew Brunson’u uydurma suçlamalarla iki yıl gözaltında tuttuktan sonra serbest bırakmasına da övgüler yağdırdı. 

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik harekâtının diğer ayrıntıları için Al-Monitor’u takip etmeye devam edin. Al-Monitor’un kıdemli muhabiri Amberin Zaman operasyonun genel değerlendirmesini yaptı. Pentagon muhabiri Jack Detsch operasyonun İslam Devleti’yle mücadeleyi sekteye uğrattığını yazdı. Kongre muhabiri Bryant Harris de ABD’nin iki partisinden Trump’a yönelik ağır eleştirileri haberleştirdi.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: Yaptırımlar

Bryant Harris is Al-Monitor's congressional correspondent. He was previously the White House assistant correspondent for Yomiuri Shimbun, Japan's largest newspaper. He has also written for Foreign Policy, Al Jazeera English and IPS News. Prior to his stint in DC, he spent two years as a US Peace Corps volunteer in Morocco. On Twitter: @brykharris_ALM, Email: bharris@al-monitor.com.

NEVER MISS
ANOTHER STORY
Haber bültenimize üye olun
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept