Suudi Arabistan Irak’la ilişkilerini onarmakta mesafe alıyor

Irak’taki İran nüfuzunu azaltmak isteyen Suudi Arabistan, Irak’la arasını düzeltmeye çalışıyor. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz El Suud Riyad’ı ziyaret eden Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih ile tokalaşırken, 18 Kasım 2018 Photo by Office of the Presidency of Iraq.
Mustafa Saadoun

Mustafa Saadoun

@SaadoonMustafa

İşlenmiş konular

security cooperation, economic development, us-iraqi relations, us-saudi relations, iranian influence, saudi-iranian rivalry, saudi-iraqi relations

Şub 13, 2019

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Halk Seferberlik Birlikleri (HSB) yöneticisi Falih El Fayyad’ın 31 Ocak’ta Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaret, Irak’la Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin giderek düzeldiğinin yeni bir işareti oldu.

İran’a yakın olan ve Başbakan Adil Abdül Mehdi hükümetinin İran yanlısı içişleri bakanı adayı olarak görülen Fayyad, Riyad ziyaretiyle Haşdi Şabi olarak da bilinen HSB’nin Irak’ta Suudi menfaatlerini hedef almayacağı konusunda güvence vermeyi amaçlıyordu.

Fayyad’ın ziyareti öncesinde 24 Ocak’ta Başbakan Abdül Mehdi ile bir telefon görüşmesi yapan Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, güvenlik alanı başta olmak üzere Riyad’ın Bağdat’a desteğini yineledi. Bölgesel gerilimler düşünüldüğünde bu mesaj, Riyad’ın geçmişi telafi etme ve Irak’la olumlu bir ilişki geliştirme arzusunu vurguluyordu.

Abdül Mehdi Veliaht Prens’le görüştüğü gün Suudi Arabistan’ın Bağdat Büyükelçisi Abdül Aziz El Şammari’yi de kabul etti. Büyükelçi, Abdül Mehdi’ye, Kral Selman Bin Abdülaziz El Suud’dan Riyad’a resmi bir davet iletti.

İki Arap komşunun artan temasları İran’ı huzursuz ediyor olmalı. Zira İran’ın 15 yıldır Irak’ta hiçbir Arap rakibi olmadı. Bazılarına göre ise Irak’la Suudi Arabistan’ın gelişen ilişkisi Suudilerin İran’a karşı hamlesi olarak algılanmamalı.

Londra merkezli El Hayat gazetesi yazarı Hamid El Kifai Al-Monitor’a şu değerlendirmede bulundu: “Suudilerin Irak’a yönelik yeni yaklaşımı Bağdat’ın yararına. Suudilerin Irak’la her yakınlaşma girişimi İran’a karşı bir hareket olarak görülmemeli. Irak hem İran’la hem Suudi Arabistan’la işbirliği yapabilir, arada bazı görüş ayrılıklarının olması önemli değil. Ülkeler arası ilişkilerde bu normal bir durum.”

Kifai şöyle devam etti: “Suudi-Irak yakınlaşması, aralarında coğrafya, ekonomi, kültür, siyaset ve güvenlik bağları olan iki ülke için son derece önemli. Taraflar, güvenlik alanının yanı sıra ekonomik, siyasi ve kültürel işbirliği dâhil pek çok konuda uzlaşmak zorunda. İşbirliği ihtiyacı daha fazla göz ardı edilmemeli. İki ülke 2003-2004’ten itibaren daha güçlü ilişkiler kurmalıydı.”

Görünen o ki Suudi Arabistan’ın Irak’la ilişkileri geliştirme arzusu, hükümet ve devlet kurumlarının ötesinde daha geniş bir çerçeveye sahip. Siyasi partilerin liderleriyle de temas kurmak isteyen Suudi Arabistan, sadece Sünni isimlerle değil Şii isimlerle de görüşüyor. Örneğin Sadr Hareketi’nin lideri Mukteda El Sadr ve Ulusal Hikmet Hareketi lideri Ammar El Hâkim Suudi Arabistan’ı ziyaret eden isimler arasında yer alıyor.

Suudi-Irak yakınlaşması siyaset ve güvenlik alanlarıyla sınırlı değil. Suudi Arabistan ekonomik konulara da odaklanıyor. İki ülkenin oluşturduğu eşgüdüm konseyi üzerinden 16 anlaşma sağlandı. Bunlardan biri hava ve deniz taşımacılığı ile ilgili. İmzalanan bir başka anlaşmayla Irak’ta bir milyon hektarlık bir arazinin tarımsal yatırım projesi kapsamında üretime kazandırılması öngörülüyor.

İkili ilişkilerin geliştiğini vurgulayan Abdül Mehdi, Veliaht Prens’le yaptığı telefon görüşmesinde “iki kardeş halkın bu yakınlaşmasını memnuniyetle karşıladığını” belirtti.

Washington merkezli Ulusal Demokrasi Vakfı’nda kıdemli araştırmacı olarak çalışmış olan Rahman El Cuburi Al-Monitor’a şu değerlendirmede bulundu: “Suudi Arabistan Irak’ı ulusal güvenlik sisteminin parçası ve genel olarak Arap güvenliğinin parçası olarak görüyor. Kötü ilişkiler bu sistemi etkileyebilir. Suudi Arabistan ayrıca Irak’ın kendisiyle ilişkisi ne kadar güçlenirse İran’la ilişkisinin o kadar zayıflayacağına ya da en azından bir denge sağlanacağına inanıyor. Bu bağlamda Suudilerin Irak’a desteği Irak’ın iç değişkenleriyle bağlantılı.”

Suudi Arabistan Irak’la ilişkilerini İran nüfuzunu azaltacak, Irak’taki siyasi süreçte, ekonomi ve güvenlik alanlarında İran’la rekabet etmesine imkân verecek şekilde geliştirmek için yoğun çaba sarf ediyor. Irak’taki İran etkinliğinin frenlenmesi Riyad ve Washington’un ortak menfaati olduğuna göre ABD bu yakınlaşmaya belli ölçüde katkı yapabilir ki bu da Bağdat’ın yararına olur.

Suudi Arabistan, Irak’la ilişkilerini güçlü bir şekilde onararak bir taşla iki kuş vurmayı amaçlıyor: Irak’taki İran nüfuzunu azaltmak ve Körfez’deki krizde Irak’ı kendi tarafına çekmek. Katar’ın giderek İran’a yaklaştığı bir ortamda Suudi Arabistan Katar’la kavgasında Irak’ın ortaklığına ihtiyaç duyuyor.

Irak’ı Arap dünyasının önemli bir unsuru olarak gören Suudi Arabistan, İran’ın artan nüfuzu karşısında Irak’ı bir kez daha yalnız bırakmamak gerektiğini düşünüyor. Nisan 2003’ten sonra Irak’a sırt çeviren Suudi Arabistan, Bağdat’taki büyükelçiliğini ancak iki yıl önce yeniden açtı.

Bağdat-Riyad ilişkilerinin uzun yıllar süren soğukluktan sonra bugün önemli ölçüde düzeldiği, karşılıklı güven tesis etmekle geçen yılların ardından ekonomik ve siyasi işbirliği istikametinde yeni bir safhanın başladığı söylenebilir.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

İran ABD’ye karşı Rusya ve Türkiye’yi yanına alabilir mi?
Saeid Jafari | Iran-US tensions | Oca 14, 2020
İran füzeleri Kürtlere de bir uyarı mıydı?
Dana Taib Menmy | | Oca 8, 2020
Iraklı Kürtler Süleymani’nin ardından fırsat ve riskleri tartıyor
Amberin Zaman | Iran-US tensions | Oca 7, 2020
ABD'nin Suriye yaptırımları niçin ters tepecek
Aiman Mansour | Yaptırımlar | Ara 26, 2019
İran’ın Irak’taki balayı sona mı eriyor?
Gilgamesh Nabeel | Çatışma çözümlerinde sivil toplum  | Kas 7, 2019

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Irak'ın Nabzı

al-monitor
Irak su meselesinde Türkiye’ye karşı hangi kozları kullanabilir?
Omar al-Jaffal | Su sorunları | Ağu 12, 2020
al-monitor
Suriye: SDG bölgesindeki suikastlar ne anlama geliyor?
Shelly Kittleson | İslam Devleti | Ağu 10, 2020
al-monitor
Irak Kürdistanı Suriyeli Kürtlere gönderilen insani yardımları engelliyor mu?
Amberin Zaman | Koronavirüs | Nis 22, 2020
al-monitor
Gorani lehçesini yaşatmak isteyen öğretmen Kuran’ı Kürtçeye çevirdi
Dana Taib Menmy | Tehlike altındaki diller | Oca 31, 2020