Menbiç’te SDG’ye karşı zorunlu askerlik isyanı

Menbiç’te zorunlu askerlik uygulaması getirmek isteyen ve protestocuları tutuklayan Suriye Demokratik Güçleri Menbiçlilerin direnişiyle karşılaştı. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Suriye Adalet Enstitüsü: Menbiç’te SDG Yasama Konseyi’nin zorunlu askerlik kararını protesto eden bir grup, 5 Kasım 2017.

İşlenmiş konular

strike, conscription, protests, aleppo, manbij, free syrian army, is, sdf

Kas 24, 2017

HALEP, Suriye — ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolünde olan Menbiç’te aktivistler 5 Kasım’daki grevi organize eden 15 kişinin SDG tarafından serbest bırakılmasını talep ediyor. Grev, SDG’nin yasama konseyince 2 Kasım’da çıkarılan zorunlu askerlik yasasını protesto etmek için düzenlenmişti.

Ebu Muhammed takma ismiyle anacağımız bir insan hakları savunucusu Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Menbiç’te grevin ertesi günü tutuklanan onlarca kişi serbest bırakıldı. Ancak grevi organize eden 15 kişi hâlâ hapiste. Menbiçli aktivistler olarak SDG’nin bu kişileri derhal serbest bırakmasını talep ediyoruz.”

Grev, Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Menbiç ve Cerablus bölgelerindeki askeri bürolarından 3 Kasım’da gelen açıklamalar doğrultusunda düzenlendi. Açıklamalarda Menbiç halkına SDG’nin zorunlu askerlik kararına direnme çağrısı yapılmış ve tam destek beyan edilmişti.

Grev öncesinde Menbiç ve civar bölgelerde protesto gösterileri düzenlenmiş, göstericiler talepleri kabul görmezse gösterileri büyütme tehdidinde bulunmuştu.

Menbiç’teki greve katılanlardan biri olan Ebu Usame Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Kimse bize istemediğimiz bir şeyi zorla dayatamaz. Menbiç halkı olarak biz daha önce rejime karşı da Menbiç’i kontrol ettiği günlerde İslam Devleti’ne (İD) karşı da greve gitmiştik. Şimdi de Menbiçlileri SDG saflarında savaşmaya zorlayacak bir karar nedeniyle SDG’ye karşı grevdeyiz. SDG ÖSO’yla da çatışıyor ve bizim ÖSO saflarında çok sayıda oğlumuz, akrabamız, tanıdığımız var. Suriye halkını rejime karşı savunan, rejimin boyunduruğundan kurtarmaya çalışan insanlara silah doğrultmayı kabul etmeyiz. Biz özgürlük ve haysiyet için kan döktük ve bundan bir adım geri atma niyetinde değiliz.”

Menbiç’teki grev, Halep bölgesinde yer alan başka köy ve kasabalarda da destek buldu. Halep’in doğu kırsalında yer alan Cerablus’ta ve kuzey kırsalda yer alan Azez’de gösteriler yapıldı. 5 Kasım’da Halep’in batı kırsalındaki Atarib’de de aktivistler Menbiç halkının taleplerine destek olarak sokağa çıktı.

Menbiç 6 Kasım’da geniş çaplı bir tutuklama operasyonuna sahne oldu. Kentin giriş çıkışlarına askeri kontrol noktaları kuran SDG yaşları 18 ila 30 arasında değişen yaklaşık 100 kişiyi tutukladı.

Ebu Muhammed o gün yaşananları şöyle aktarıyor: “Grevin ikinci gününde SDG esnafı dükkânlarını açmaya zorladı, hatta yer yer dükkânların kilitlerini kırdı. Bazı insanlar korkuya kapılarak kaçtı. Ancak onlarca Menbiçli SDG’nin kontrol noktalarında tutuklandı. Kontrol noktaları Menbiç’te büyük bir kargaşa yarattı. (...) SDG’nin yaptığı tutuklamalar üzerine sivil itaatsizlik çağrıları oldu. Fakat tutuklananların büyük bölümü gün sonunda serbest bırakıldı. Protestoları organize eden 15 kişi ise halen hapiste.”

SDG 6 Kasım’da yaptığı açıklamayla Menbiç’e yönelik zorunlu askerlik kararının askıya alındığını duyurdu ve bunun yerine halkı İD hücreleri ile rejim taraftarlarına karşı korumak için Menbiç’teki “öz savunma ordusuna” gönüllü katılım çağrısı yaptı.

Askerlik yasası kaldırılmış olsa da Menbiç halkının SDG’ye karşı güvensizliği sürüyor. Ebu Muhammed şöyle diyor: “SDG askerlik yasasını kaldırdı ama Menbiçliler bu konuda hâlâ endişeli. Protestoları organize edenler halen tutuklu. Halk SDG’nin aldığı kararlara artık güvenemez. Umarız zorunlu askerliği kaldırma kararı halkı yatıştırmak için alınan bir karar değil gerçek bir karardır."

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

Suriye: SDG bölgesindeki suikastlar ne anlama geliyor?
Shelly Kittleson | İslam Devleti | Ağu 10, 2020
Suriyeli Kürtler ABD’li bir petrol şirketiyle anlaşma imzaladı
Amberin Zaman | Petrol ve gaz | Tem 30, 2020
Suriyeli Kürtler birlik için ‘tarihi adım’ atarken Ankara sessiz
Amberin Zaman | Suriye çatışması | Haz 17, 2020
ABD’nin Suriye yaptırımları Kürt müttefiklerini de tehdit ediyor
Jared Szuba | ekonomi ve ticaret | Haz 9, 2020
Pentagon: Kürt kontrolündeki Arapların hoşnutsuzluğu Şam ve Moskova’ya yarıyor
Jared Szuba | Suriye çatışması | May 15, 2020

Recent Podcasts

Featured Video