Gazze hastanelerinin imdadına Japonya yetişti

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve Filistin Sağlık Bakanlığı’nın iş birliğinde hayata geçirilecek bir proje kapsamında Gazze’deki hastanelere yaşamsal birimlere elektrik vermek amacıyla güneş panelleri takılacak. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Image by Hugo Goodridge/Al-Monitor.
Ahmad Melhem

Ahmad Melhem

@ahmadme44502893

İşlenmiş konular

Alt yapı ve mimari

Ağu 14, 2017

RAMALLAH, Batı Şeria — Filistin Sağlık Bakanı Cevat Avad 3 Ağustos’ta Gazze Şeridi’ndeki devlet hastanelerine güneş panelleri takılmasını öngören düzenlemeyi onayladı. Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın (JICA) mali desteğiyle sürdürülen proje kapsamında Avad, Japonya’nın Filistin Temsilcisi Takeshi Okubo ve JICA yetkilileri Ramallah’ta bir araya gelmiş, güneş panellerinin eylül ayı başında takılması kararlaştırılmıştı.

Projeyle İsrail ablukası nedeniyle 2007’den beri süren elektrik krizine karşı Gazze’deki devlet hastanelerinin önemli birimlerine güneş enerjisi yoluyla elektrik verilmesi öngörülüyor. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Esad Ramlavi Al-Monitor’a projeyle ilgili şu bilgileri veriyor: “Sağlık Bakanlığı 1 milyon dolarlık projenin ilk aşamasının hayata geçirilmesi için yeşil ışığı yaktı. JICA’nın teknik çalışmalarının tamamlanmasının ardından ilk aşamaya başlanacak.”

Projenin ilk olarak Gazze Şeridi’ndeki en büyük tıp merkezi olan El Şifa hastanesinde uygulamaya geçirileceğini belirten Ramlavi JICA Başkan Yardımcısı Tomiyoshi Kenichi’nin hastanedeki koşulları görmek ve güneş panellerinin takılacağı birimlerdeki teknik çalışmaları tamamlamak için 17 Mayıs’ta El Şifa hastanesine geldiğini söyledi. Ramlavi “Projenin ikinci aşamasına dair görüşmeler halen devam ediyor.” dedi.

Gazze Şeridi’nde İsrail ablukasından kaynaklanan elektrik krizi 2007’den beri sürüyor ama son aylarda Gazzeliler günde sadece 3-4 saat elektrikle idare ediyor. Ramallah’taki hükümetin İsrail’e elektrik için ödeme yapmayı durduğu 27 Nisan’dan sonra Gazze’deki tek elektrik santrali de durmuş durumda. Gazze’deki hastaneler bu durumdan fazlasıyla zarar görüyor.

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi 15 Mayıs’taki raporunda krizin hastaneleri kötü etkilediğini hatırlatarak şu uyarıyı yaptı: “Zaten kötü durumda olan altyapı ve ekonomi sistematik bir çöküş içinde. (...) Normal günlerde El Şifa hastanesinin ameliyathanelerinde günde yediye yakın kalp katarizasyonu yapılırdı. Ancak elektrik krizi nedeniyle günlük ameliyat saatleri elektrik saatlerine uyarlanıyor. (...) Uzun elektrik kesintileri nedeniyle muhtelif araçlar jeneratör yardımıyla kullanılıyor. Ameliyat süreleri kısaltılıyor, diyaliz hastaları olumsuz etkileniyor.”

Sağlık Bakanlığı’nda Gazze Şeridi’ndeki devlet hastanelerinden sorumlu Genel Müdür Abdüllatif El Hacı Al-Monitor’a şu bilgileri veriyor: “Hastaneler şu an ellerindeki acil durum jeneratörlerini kullanıyorlar. Ana elektrik kaynağı bunlar. Hastane yetkilileri de bu kaynağı sadece yoğun bakım, mekanik ventilatör odası ve yeni doğan gibi yaşamsal birimlere ayırmaya çalışıyorlar. (...) Hastanelerdeki özel jeneratörler günde 20 saatten fazla, yani kapasitesi üzerinde kullanılıyor. Ayrıca Gazze’deki elektrik krizi nedeniyle Katar tarafından ocak ayında bağışlanan 12 milyon dolarlık yakıt arzının çoğu da bu jeneratörlere gidiyor. Tüketim böyle sürerse bağışlanan yakıt iki ay içinde tamamen bitecek.”

Güneş ışığını emerek enerji üreten güneş panellerinden önemli miktarda elektrik elde edilse de bunlardan sağlanan elektrik hastane ihtiyaçlarını tam olarak karşılamayacak.

Hacı şöyle diyor: “Güneş panelleri sadece yoğun bakım birimi ve ameliyathaneler gibi hayati birimlere yetecek elektriği sağlayacak. Ama hastanenin geri kalanı ve ameliyathaneler ile hasta odalarında kullanılan merkezi havalandırma sistemi için daha fazla elektrik gerekiyor.”

Hacı güneş panellerinin yalnızca yaşam destek üniteleri için gereken elektriği karşılayacağını ve ani elektrik kesintilerini önlemeye yarayacağını vurguluyor.

JICA’nin Gazze Sorumlusu Sahir Yunus ise Al-Monitor’a Japon hükümeti ve JICA’nın iş birliğiyle gerçekleştirilen projenin Gazze’de yaşanan ve hastaneler ve hastaları olumsuz etkileyen elektrik kesintileri üzerine ortaya çıktığını anlatıyor.

Yunus da güneş panellerinin hastanedeki tüm birimlere elektrik vermeye yetmeyeceğini sadece yaşamsal birimlerde kesintisiz enerji güvencesiyle güvenli tedavi imkânı sunacağının altını çiziyor.

Yunus şu bilgileri veriyor: “Filistin Sağlık Bakanlığı’nın yeşil ışık yakmasıyla ve güneş panelleriyle elektrik verilecek hastane birimlere ilişkin teknik bilgilerin toplanmasının ardından JICA birkaç gün içinde projenin ilk aşamasını hayata geçirmeye başlayacak. Panellerin eylül ayı başında takılması planlanıyor. Çok sayıda panel takılacağı ve teknik elemana ihtiyaç duyulduğu için panellerin montajının iki ay sürmesi ve tüm projenin bu yıl sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.”

Yunus, projenin hayata geçirilmesinde Filistin Enerji Kurumu’ndan Filistinli bir teknik ekibin çalışacağını ve Japonya’da 2014-2016 yılları arasında tasarım ve uygulama eğitimi alan bu ekibin projeden tümüyle sorumlu olacağını da ekliyor.

Projeye ilişkin anlaşma JICA ile Avad yapılmış olsa da Gazze Şeridi’ndeki sağlık sektörü çalışanları da gelişmeyi memnuniyetle karşılıyor.

Hacı vatandaşlara ve Gazze’deki sağlık sektörü çalışanlarına yardımcı olacak her projeyi desteklediklerini söylerken, Yunus da birkaç hafta önce JICA’dan bir ekibin El Şifa hastanesinde incelemeler yaptığını doğruluyor.

Gazze’deki sağlık sektörü radikal çözümler gerektiren bir dizi krizle karşı karşıya. Dolayısıyla Gazze Şeridi’ndeki vatandaşların sıkıntılarını hafifletecek güneş panellerinin takılması herkes tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Filistin'in Nabzı

al-monitor
Dahlan’a yönelik suçlamalar çoğalıyor
Adnan Abu Amer | | Şub 26, 2020
al-monitor
Filistinlilerin toprak mücadelesi Osmanlı arşivlerinden güç alıyor
Ahmad Melhem | israil filistin çatışması | Oca 14, 2020
al-monitor
Halid Meşal’in gözü yeniden Hamas liderliğinde mi?
Adnan Abu Amer | | Oca 9, 2020
al-monitor
Türkiye’nin Dahlan kararı: Abbas seçimlerden önce rakibinden kurtulabilir mi?
Ahmed el-Komi | | Ara 19, 2019