Erdoğan’ın dünüründen tartışmalı grup: Kardeş Kal Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın akrabası Orhan Uzuner, ikinci bir darbe tehdidine karşı Kardeş Kal Türkiye isimli bir grup kurdu.

al-monitor .

İşlenmiş konular

weapons, security, turkish society, pkk, recep tayyip erdogan, akp, chp, coup

Mar 9, 2017

Başkent Ankara’da siyaset kulisleri 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana ikinci darbe senaryolarıyla çalkalanıyor. Zaman zaman yüksek sesle de dile getirilen bu senaryolar pratik hayatta siyasi iktidarın aldığı “tedbirler” ve sivil alanda oluşan örgütlenmeler ile yanıt buluyor.

Siyasi iktidar bu tehditten yola çıkarak Türk Silahlı Kuvvetler bünyesinde çok ciddi değişikliklere gitti; Askeri okulları kapatıp, askeri hastaneleri devlet hastanelerine devretme gibi radikal adımlar attı. Dahası on binlerce kamu çalışanı bir gecede gerekçesiz ihraç edildi.

İkinci darbe tehdidi sivil alanda ise demokratik bir ülkede kabul edilemeyecek yapılar ve oluşumlarla karşılık buldu. Bu oluşumların son örneği “Kardeş Kal Türkiye” isimli bir grup. Grubu kuran kişi ise Türkiye kamuoyunun tanıdığı bir isim: Orhan Uzuner.

Uzuner bir siyasetçi değil, asıl mesleği mühendislik. 1994 yılında İstanbul Belediyesi’nde mühendis olarak çalışıyordu. Hayatı 2003 yılında kızı Reyyan Uzuner’in görücü usulü ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile tanıştırılmasıyla değişti. Bu tarihte henüz 17 yaşında olan Reyyan Uzuner, reşit olmadığı için mahkemeden alınan izinle Bilal Erdoğan’la evlendi. Böylece Orhan Uzuner, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dünür oldu. Belediyedeki işini bıraktıktan sonra Betra Anonim Şirketi isimli bir şirketin iştirakçileri arasında yer aldı. Bu şirket üzerinden Devlet Demiryolları’nın zarara uğratıldığına ilişkin Sayıştay raporuyla ismi gündeme geldi.

Bugünlerde ise kurduğu “Kardeş Kal Türkiye” grubuyla yeniden gündemde. Grubun ocak ayında yapılan toplantısının cep telefonu ile çekilmiş görüntüleri Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu’nun “Erdoğan’ın milisleri” haberiyle ortaya çıktı. Görüntülerde, kalabalığa hitap eden Orhan Uzuner grubu “bir afet, deprem ya da bir kalkışmaya karşı” kurduğunu söylüyor. Whats App üzerinden örgütlenmeye başlayan grubun katılımcıları 500’ü bulmuş.

Uzuner toplantıda “Bir tehlike anında halkı uyandırma ve haberleşmeyi sağlamak” için yaptıkları hazırlıkları anlatıyor. “En küçük cihazımız düdük, arabamda megafon var” diyen Uzuner üyelerin haberleşmesi için telsiz sistemi ile radyo kanalı kuracaklarını belirtiyor. Hazırlıklar arasında Sağlık Bakanlığı’ndan ilk yardım eğitimi alınması var. En dikkat çekici bölüm ise gruptakilere uzaktan kontrol edilen insansız hava aracı (İHA) için eğitim verilecek olması.

Uzuner grubun “Erdoğan etrafında kenetlendiğini” söylerken, “Bununla birlikte en büyük amacımız Kur’an’ımıza, peygamber efendimize, vatanımıza ve milletimize zaiyat getirmemek” diyor. Konuşmasını da “Sancağımız tevhid, bayrağımız hilal, biri yeşil biri al, İslam’ı adap eyle Allah’ım, Allahu Ekber” şeklindeki asker duasıyla bitiriyor.

Uzuner’in konuşmasının bir bölümü basında, “gerektiği zaman kullanacağımız silahlar da var” şeklinde yer aldı. Uzuner ise “silah değil siren dedim” diyor. Bu konuşmada silah mı yoksa siren mi dediği tartışması halen sürüyor; ama her iki haliyle de grup akıllara siyaset tarihine damgasını vuran paramiliter örgütleri ya da milis örgütlenmelerini getiriyor.

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt da Başbakan Binali Yıldırım’dan bu oluşumun araştırılmasını isterken, “Mussolini’nin Kara Gömleklileri ya da Hitler’in Kahverengi Gömleklileri gibi bir paralel ordu mu kurulması düşünülmektedir?” diye sordu.

Uzuner grubun silahlı olmadığını söylese de son günlerde ikinci bir darbe tehlikesine karşı silahlanmanın arttığına ilişkin iddialar yabana atılacak cinsten değil. Muhalif ülkücülerden Sinan Oğan AK Parti’nin esnafa silahlı eğitim verdiğini iddia ediyor: “15 Temmuz sonrasında normalde fırıncı, berber ya da bakkal olan sivillerin zaman zaman kamplara alınıp eğitildikleri, silah kullanmayı öğretildiğini biliyoruz. Bu yarı milis gücü ha dediklerinde sokağa çıkarıp toplumun diğer kesiminin üzerine salacak bir çalışma içerisindeler.” Kendisini Osmanlı Ocakları 1453 diye milliyetçi İslamcı bir grubun başkanı olarak tanıtan Emin Canpolat adlı kişi sosyal medya hesabından “Vatan için bayrak için Erdoğan için silahlanın” şeklinde mesajlar atıyor. Silahlanma iddialarını dile getirenler arasında “Muazzam bir silahlanma oldu. Pompalı tüfeği alan evine atıyor” diyen Ankara Büyükşehir Belediyesinin AK Partili Başkanı Melih Gökçek de var. CHP Milletvekili Ahmet Akın da 15 Temmuz’dan sonra bireysel silahlanmanın arttığını, özellikle ruhsat zorunluluğu olmayan pompalı tüfeklerde satış patlaması yaşandığını belirtiyor.

Orhan Uzuner, Kardeş Kal Türkiye grubunu “Tehlikeli ve kötü bir olaya karşı” kurduklarını da vurguluyor. Bu muğlak ifade beraberinde başka soruları da getiriyor. Örneğin, Uzuner ya da gruptaki diğer yöneticiler bir olayı, bir protesto eylemini ya da toplumsal bir hareketliliği, grubun korumak için üzerine yemin ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kur’an, Peygamber, vatan ve millet için “tehlikeli ve kötü” olarak yorumlarsa ne olacak? Türkiye’nin tam da anayasal değişikliğinin oylanacağı referandum öncesinde daha da kutuplaşan, ayrışan ve gerginleşen siyasi ortamında Kardeş Kal Türkiye’nin sirenleri kimler için çalacak?

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

Kürtlerin korkusu: Pençe PKK’nin ötesinde Kürdistan’ı hedef alıyor
Fehim Taştekin | Kürtler ve Kürdistan | Tem 20, 2020
Erdoğan Kafkasya’da macera mı arıyor?
Fehim Taştekin | Savunma ve güvenlik iş birliği | Tem 17, 2020
Erdoğan’ı karalamak Lübnan’da bile güvenli değil
Amberin Zaman | Basın özgürlüğü | Tem 13, 2020
Yabancılar uzaklaşıyor, Saray yalnızlaşıyor
Mustafa Sönmez | Türkiye ekonomisi | Tem 10, 2020
Yabancı Protestanlar ‘kamu düzenine tehdit’ gerekçesiyle Türkiye’den kovuluyor
Amberin Zaman | etnik azınlıklar | Tem 9, 2020

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Türkiye'nin Nabzı

al-monitor
Libya hesaplaşması Türkiye’nin sınırlarına dayanıyor
Fehim Taştekin | | Ağu 3, 2020
al-monitor
İdlib’de tıklayan bomba: Uzlaşma mı savaş mı?
Fehim Taştekin | Suriye çatışması | Tem 29, 2020
al-monitor
Kanal İstanbul hayaliyle rant oyunları
Mustafa Sönmez | Doğal çevre | Tem 22, 2020
al-monitor
Kürtlerin korkusu: Pençe PKK’nin ötesinde Kürdistan’ı hedef alıyor
Fehim Taştekin | Kürtler ve Kürdistan | Tem 20, 2020