Türkiye'nin Nabzı

Gazze’ye ağlayan Erdoğan ve Davutoğlu söz verdikleri 200 milyon doları unuttu!

By
p
Article Summary
2014’te Kahire’de Gazze’ye destek için verilen 3.5 milyar dolarlık yardım sözü unutuldu. Batılı ülkeler vaat ettikleri paraları öderken Türkiye ve petrol zengini Müslüman ülkeler iki yıldır sözlerini tutmadı.

İstanbul’da düzenlenen 13. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirve Toplantısı’nın kapanışı diplomatik bir skandala sahne oldu.

Zirveye başkanlık eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Türkiye’nin İİT’ye 2 milyon dolar bağışta bulunacağını söyledikten sonra İİT’nin para sıkıntısını gündeme getirerek aidat borcu olan üye ülkelerin isimlerini açıklamaya başladı. Borçlu ülkelerin teşhirine Suudi Arabistan Maliye Bakanı İbrahim Abdülaziz El-Assaf “teşkilat içinde bu sorunların ikili ilişkilerle çözüldüğünü borçlu ülkelerin teşhir edilmesinin doğru olmadığını” belirterek tepki gösterdi.

Ancak garip tesadüf Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan aidatını ödemeyen İİT üyelerini dünyaya teşhir ederken Dünya Bankası da 19 Nisan 2016’da açıkladığı raporda “Gazze için verdiği yardım sözünü tutmayan” ülkeler arasında Türkiye’yi dünyaya teşhir etti.

Filistin sorununu ve Gazze’yi sıklıkla “iç politikada siyasi malzeme” olarak kullanan Erdoğan ve AKP hükümeti Dünya Bankası Raporu’ndaki tespitler ve rakamlarla sıkıntılı bir durumda kaldı.

2013’ten bu yana zaman zaman Gazze’ye gitme düşüncesini yineleyen Tayyip Erdoğan’ın bu amacı Türkiye-İsrail ilişkilerinin kopukluğu nedeniyle üç yılı aşkın süreden beri gerçekleşemedi.

İstanbul’da yayımlanan Türkiye Musevi Cemaati’nin gazetesi Şalom’un Dış Politika Yazarı Karel Valansi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gazze’ye “ancak İsrail’in bilgisi ve onayı” ile gidebileceğini söylerken bu ziyaretin “yakın zamanda gerçekleşmesinin söz konusu olmadığını” ifade ediyor. Türkiye ile Mısır arasındaki sorunlar nedeniyle Erdoğan’ın Gazze’ye Mısır üzerinden gidemeyeceğini belirten Valensi’ye göre Cumhurbaşkanı İsrail üzerinden geçmek zorunda. Bu izni verip vermemek konusunda ise inisiyatif İsrail hükümetinde.

İsrail’in 2014 Temmuz’unda Gazze’ye yönelik bombardımanları sonrasında büyük ölçüde yıkıma uğrayan kentin yeniden imarı ve kalkınması için 2014 ekimde Kahire’de bir konferans düzenlenmişti.

50 dolayında ülkenin katıldığı konferansta Gazze için bir fon oluşturuldu. Ülkeler Gazze’nin altyapısı, kalkınması, yıkılan evlerin okul ve binaların yapımı ve onarımı için kullanılmak üzere oluşturulan para havuzuna taahhütte bulundular. Türkiye’nin de 200 milyon dolar vaat ettiği Gazze’ye destek havuzunun toplam tutarı 3.5 milyar dolara ulaşmıştı.

Dünya Bankası (DB) 2014’ten bu yana her yıl bu yardım vaatlerinin ne ölçüde gerçekleştiğini raporluyor. 19 Nisan 2016’da Filistinlilere Yardım İçin İrtibat Komitesi’ne sunulan ‘Ekonomik Gözlem Raporu’nda 31 Mart itibarıyla 3.5 milyar dolarlık destek sözünün sadece yüzde 40’ının yerine getirildiği saptandı. Taahhütlerin yüzde 60’ı ise gerçekleşmemiş.

Türkiye söz verdiği 200 milyon doların bugüne kadar sadece 64 milyon dolarlık kısmını (yüzde 32) ödemiş. 136 milyon doları ödemeyen Türkiye’nin yanı sıra 500 milyon dolar vaat eden Suudi Arabistan da sadece 51 milyon dolar ödeme yapmış. Kahire Konferansı’nda 1 milyar dolarla en yüksek bağış sözü veren Katar 152 milyon dolar, 200 milyon dolar taahhüt eden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ise 29 milyon dolar vermiş.

Kuveyt ise 200 milyon dolarlık taahhüdü için şimdiye kadar bir dolar bile ödememiş!

ABD, Hollanda, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Avusturya, Avustralya, Rusya, Hindistan, Fransa, Cezayir taahhütlerinin tamamını öderken İsveç vaadinin de üzerinde ödeme yapmış.

DB Gazze’de 75 bin Filistinlinin halen “evsiz” olduğunu, yıkılan evlerin ise sadece yüzde 9’unun yeniden yapılabildiğini vurguluyor. Sözünü tutmayan ülkelerin ağırlıkla Müslüman ülkeler olması, petrol zengini körfez ülkelerinin söz verdikleri ödemeleri yapmaması dikkat çekiyor. Dünya Bankası Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bu ülkelere çağrıda bulunarak taahhütlerini yerine getirmelerini istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçim kampanyalarındaki mitinglerde Gazze’ye yardımları Filistinlilere verilen destekleri vurguladılar.

Başbakan Davutoğlu İsrail ile ilişkilerin düzeltilmesi çağrısı yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na meydanlarda “Senin Mavi Marmara’dan Gazze’de katledilen çocuklardan haberin yok. Mescid-i Aksa’ya postalla giren İsrail’le biz dost olmayız” diye sesleniyordu.

İİT zirvesindeki TV röportajında, “Biz bugüne kadar Gazze’ye ve Filistin’e çok yardım yaptık 500 milyon doların üzerinde yardım yaptık. Mısır’daki Donörler Konferansı’nda da 200 milyon dolar ilave vereceğimizi söyledik. Geliştirdiğimiz projelere baktığımız zaman bu rakamı da aşacağız” diyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı DB Raporu’yla açığa çıkıyor.

DB’nın raporu Gazze ve Filistin’e destek konusunda söylenenlere karşın durumun tam tersi olduğunu ortaya koyuyor.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: reconstruction, recep tayyip erdogan, operation protective edge, oic, gaza, foreign aid, economic development

Zülfikar Doğan, gazeteciliğe 1976’da Ankara’da haftalık haber dergisi Yankı’da başladı. Milliyet, Posta, Akşam, Finansal Forum, Star, Karşı gazetelerinde muhabirlik, haber müdürlüğü, temsilcilik ve ekonomi-politika yazarlığı yaptı. TRT-1, STAR, NTV, CNBC-e televizyonlarında ekonomi-politika programları ve yorumculuk görevlerinde bulundu. Halen, www.korhaber.com haber portalında genel yayın yönetmenliği ve köşe yazarlığı yapıyor.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept