Türkiye'nin Nabzı

AKP’nin ‘Çocuğu yap, altını kap’ ve ‘Haydi gençler evliliğe’ kurnazlığı!

By
p
Article Summary
AKP Hükümeti seçimler yaklaşırken, gençleri, üniversite öğrencilerini evliliğe teşvik için peş peşe adımlar atıyor. Bu evliliği teşvik planlarının ardında hangi siyasi ve ekonomik hedefler var?

AKP Hükümetinin ve Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı son vaatler, hükümetin gençleri, daha öğrenciyken ya da okulu bitirir bitirmez, evlendirip, en az 3 çocuk doğurmalarını hedefliyor.

Kadınları, ekonomik ve sosyal yaşamdan çekerek, eve kapatmayı önde tutan, sosyal ve ekonomik destek paketleriyle, bu konudaki özendirici adımlar peş peşe geliyor.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun, “kadınların annelik kariyerinin dışında bir kariyeri merkeze almamaları” şeklindeki, tartışma yaratan tavsiyesi, bu yönde bir gizli hedef olduğunu gösteriyor.

Kadınları üretimden, kültürel yaşamdan, toplumun eşit bireyleri olmaktan ayrıştıran bu yaklaşımın ilk işaretini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl, oğlunun vakfı TÜRGEV’de (Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı), genç kızlara vermişti.

O tarihte, henüz Başbakan olan Erdoğan, TÜRGEV’in iftar yemeğinde, bir araya geldiği genç kızlara; “Evlilik olayını geri atmayın, öğrenciyken, öğrencilik biter bitmez, nasibinizi bulduğunuz anda, hemen karar verin, evlenin. Çok seçici de olmayın. Çok seçici olmaya kalkarsanız, o zaman gülistandan boş çıkarsınız.” demişti.

Cumhurbaşkanının, genç kızları, daha öğrenciyken, ya da okulu bitirir bitirmez evlenmeye ve eş ararken, “çok da seçici” olmamaya çağıran bu sözlerinin ardından, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, genç evlenen çiftlere, 10 bin TL evlilik yardımı yapılacağını açıkladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı da, öğrenciyken evlenen üniversiteli gençlerin, Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan aldıkları kredilerin, “karşılıksız bursa” dönüştürüleceğini, geriye dönük geçmiş kredi borçlarının da silineceğini duyurdu. Bu yönde yapılan düzenlemelerle, evli üniversiteli çiftlerden, yurt parası alınmaması, yurtlarda bedava kalmaları kararlaştırıldı. Şu ana kadar bu uygulamalardan yararlanmak üzere evlenerek, evlilik cüzdanıyla başvuran üniversiteli sayısının, 3 bini bulduğu belirtiliyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı son ekonomik paketteyse, genç evlilere konut sahibi olmaları için, Konut Hesabı açılacağı, 5 yıl boyunca bu hesapta biriktirecekleri tasarruflara, devletinde yüzde 15 katkıda bulunacağı ilan edildi. Hesaptaki paralar, en erken 3 yıl içinde kullanılabilecek. Ancak bu durumda, yüzde 15’lik devlet desteği 5’e, tasarruflar 4 yılda çekilirse, yüzde 10’a inecek.

Hükümetin, evlilikleri ve doğumları, en az 3 çocuk sahibi olunmasını teşvik için, vaat ettiği en çarpıcı destek ise çeyiz hesabı ve doğum yapan kadınlara, çocuk sayısı arttıkça, tutarı artan altın vaadi. Genç evlilerin ve ailelerin, çocuk sahibi olduklarında, çocukları için, bankalarda açacakları Çeyiz Hesabı’na yatıracakları tasarruflara, çocuk evlenme çağına geldiğinde, devlette yüzde 15 katkı yapacak.

Başbakan Davutoğlu’nun, seçimler yaklaşırken peş peşe açıkladığı vaatlerden biri de doğum yapan annelere devlet altını!

Davutoğlu bu konuda; "Her bir anneye, doğum yaptığı anda, devletimizden bir doğum hediyesi olarak, ilk çocukta 300 Türk Lirası ki, bu yarım altın oluyor takriben, ikinci çocukta 400 Türk Lirası, üçüncü çocuk ise 600 Türk Lirası bir yardım ulaşacak. Anneye ve bebeğe ilk altını devlet takacak.” açıklamasını yaptı.

Çalışan kadınlara, doğumdan sonra, en az bir yıl, günde 4 saat çalışarak, tam çalışma ücreti alma ve işten çıkarılmama güvencesi getirileceğini ifade eden Başbakanın bu vaatleri, kadın örgütleri, işçi sendikaları ve işveren kuruluşlarından eleştiri aldı. Kadın örgütleri, “Kadınların eve kapatılacağı, ekonomik ve sosyal hayattan dışlanacağı, çocuk doğurma makinesine dönüştürüleceği” tezini öne sürüyor.

Çocuk doğurmanın, kadınlar için “en yüksek kariyer” olduğunu savunan AKP’nin bu yaklaşımı, kadın istihdamını azaltacağı gibi, muhtemelen işverenler, “doğum yaptığında, en az bir yıl süreyle, 4 saat çalışıp, tam maaş ödeyecekleri” kadınları işe almaktan kaçınacaklardır.

Bir de, “çocuğu yap, altını kap” diye özetlenebilecek teşvikle, peş peşe üç çocuk doğuran bir kadın çalışan, en az 3-4 yıl, yarım çalışmayla, tam ücret alma olanağına sahip olacak. Dolayısıyla, işverenler açısından, kadınları istihdam etmenin maliyeti ağırlaşacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), en son açıkladığı, Ekim 2014 işsizlik verilerinde, yüzde 10,4 olan genel işsizlik oranına karşılık, kadınlardaki işsizlik oranı yüzde 13,3.

Ekim 2014 döneminde, istihdam edilenlerin sayısı, 26 milyon 138 bin kişi olurken, istihdam edilenlerin oranı, erkeklerde yüzde 65, kadınlarda yüzde 26,8. Erkek istihdamının, neredeyse üçte biri. İşgücüne katılım açısından da, erkeklerin oranı yüzde 71,5, kadınların oranı yüzde 30,9’la erkeklerin yarısından da az.

Arka arkaya gündeme getirilen, genç evliliklerin özendirilmesi, öğrenci evliliklerinin teşvik edilmesi, kızların, “okul biter bitmez evlenmeleri” ve en az 3 çocuk doğurup, devletten altınları toplamaları tavsiyesi, AKP’nin Yeni Türkiye’sinde kadına bakışı çok net sergiliyor.

AKP’ye yakın bazı ilahiyatçıların görüşlerine bakılırsa, kız çocukları 6 yaşından itibaren, evlendirilebilir! ‘Çocuk Gelinlerin’ sayısının arttığı Türkiye’de, öğrenci evliliklerine, çocuk yaşta doğum yapan minik annelere, devletin parasal destek sağlamasının amacı, kızları, kadınları eve kapatıp, toplumsal yaşamdan soyutlamak olmalı.

Evde, dünyadan habersiz, bebek doğurup büyüten, bunun “en büyük kariyer” olduğuna inandırılan, öğrenciyken evlenip, eğitimini yarım bırakan kadınların sayısını artırmak, hükümetin “cilalayarak açıkladığı seçim paketlerinin” asıl hedefi.

Cahil, üretimden, çalışma yaşamından koparılmış, kimliksiz ve ezik kadınları çoğaltmak, AKP’nin, Sünni Siyasi İslam Siyaseti’nin, kadına dönük, “gizli siyasi ajandası” olarak ortaya çıkıyor.

Asgari ücreti belirlerken, işçi sendikalarının 4 kişilik işçi ailesinin esas alınması talebini reddeden hükümet, 1 Ocak’ta, yeni asgari ücreti “bekar ve tek işçi” için belirledi.

Buna karşılık, Meclis’e gönderilen yasa değişikliğinde, “eşi çalışmayan, 3 çocuklu ve asgari ücretle çalışan” işçilerin maaşlarından, gelir vergisi kesilmeyerek ödüllendirileceği açıklandı.

Bu çelişkili tutumuyla AKP hükümeti, tek kişi için belirlenen asgari ücreti, vergiden muaf tutmak için, “çalışmayan eş ve en az 3 çocuk” şartı getirerek, 5 kişilik bir aileyi, asgari ücretle yaşamaya mecbur ederken, “samimiyet testinden” sınıfta kalmış oluyor.

Aslında AKP iktidarı, genç evliliği teşvik için ilan ettiği, çeyiz hesabı, konut hesabı vb. vaatlerle, hem gençler ve kadınlar için planladığı, İslami-siyasi hedeflerini hayata geçirmeyi hem de bu hesaplarda birikecek tasarrufları kullanarak, darboğaza giren ekonominin sorunlarını, seçim öncesi hafifletmeyi amaçlıyor.

AKP iktidara geldiğinde, 6 milyar TL olan hanehalkı borç toplamı, 2014’te 345,5 milyar TL’ye yükselerek 57 kat arttı. Bankalar Birliği verilerine göre, kredi kartı ve kredi borcunu ödeyemediği için kanuni takibe, icraya verilenlerin sayısı 3 milyona ulaştı.

Aileler, bireyler bu haldeyken, onlar çeyiz hesabı, konut hesabı için tasarrufa çağırısı yapıp, beş yıl sonra, ya da çocukları 18 yıl sonra evlendiğinde, yüzde 15 devlet desteği vaat etmek, ne kadar dürüst ve inandırıcı?

Bu bölümlerde bulundu: turkey, students, recep tayyip erdogan, marriage, justice and development party, grant, children, ahmet davutoglu

Zülfikar Doğan, gazeteciliğe 1976’da Ankara’da haftalık haber dergisi Yankı’da başladı. Milliyet, Posta, Akşam, Finansal Forum, Star, Karşı gazetelerinde muhabirlik, haber müdürlüğü, temsilcilik ve ekonomi-politika yazarlığı yaptı. TRT-1, STAR, NTV, CNBC-e televizyonlarında ekonomi-politika programları ve yorumculuk görevlerinde bulundu. Halen, www.korhaber.com haber portalında genel yayın yönetmenliği ve köşe yazarlığı yapıyor.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X