Türkiye’nin İlk Helal Seks Dükkanı Alay ve Eleştiri Konusu Oldu

Geçen hafta Kurban Bayramı sırasında Amerikan gazetelerinde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan’la ilgili yer alan iddialar Türk basınında geniş yankı yarattı. Bu arada başka bir haber daha göze çarptı: Üç yıl önce Hollanda’da açılan ilk online “helal” seks dükkanından sonra Türkiye de çevrimiçindeki ilk “helal seks shop”ına kavuştu. “Helal Sex Shop” sitesine...

al-monitor .
Barın Kayaoğlu

Barın Kayaoğlu

@barinkayaoglu

İşlenmiş konular

turkish reaction, turkish model, turkish media, turkish business, social media, sex trade, freedom of expression in turkey, culture

Eki 22, 2013

Geçen hafta Kurban Bayramı sırasında Amerikan gazetelerinde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan’la ilgili yer alan iddialar Türk basınında geniş yankı yarattı.

Bu arada başka bir haber daha göze çarptı: Üç yıl önce Hollanda’da açılan ilk online “helal” seks dükkanından sonra Türkiye de çevrimiçindeki ilk “helal seks shop”ına kavuştu.

Helal Sex Shop” sitesine göz attığınızda dikkati çekenler sade bir arayüz, makul fiyatlı ürün yelpazesi ve tabi harem-selamlık olarak ayrılan girişler. Müminlerin öteki dünyanın ödüllerini tehlikeye atmadan bu dünyanın nimetlerinden faydalanmalarını garanti altına almak için tavsiye niteliğinde kısa yazılar da mevcut.

Ancak sosyal medyadaki tepkiler ve haber sitelerinde çıkan yorumlar adı geçen e-dükkandan daha ilginç bir görüntü oluşturdu.

Sosyal medya kullanıcılarnın “helal” seks dükkanı haberleri karşısında gösterdiği tepkiler ekseriyetle şüpheli veya alaycıydı. Bir kesim “bu gerçek mi yoksa Zaytung mu?” diyerek şaşkınlığını ortaya koydu. Bazıları Aziz Nesin’i hatırlatırcasına “dur bakalım daha neler göreceğiz” diyen yorumlarda bulundu. Diğer bir kesim de kremlerle, seks oyuncaklarıyla, ve bunların şeriata uygunluğuyla ilgili tahmin edilebilir espriler yaptı. Daha yaratıcı olanlarsa “helal” sitenin “franchise” verip vermediğini sordu, diğer yandan da e-dükkanın Türkiye’nin “ihracatına” ve “Ortadoğu’ya yapacağı yeni açılımlara” katkısına vurgu yaptı.

Yayın organlarından gelen tepkiler daha karmaşıktı. Radikal yazarı Tayfun Atay kaleme aldığı yazısında analitikle neşeli arasında güzel bir denge kurdu. Atay öncelikle İslam’da cinsel tatminin önemini hatırlattı daha sonra da “Helal Sex Shop”taki ürünlerden bazılarının neden dini çağrışımlarda bulunan isimler içermediğini alaycı bir tonla sorguladı. Daha sonra ciddileşen Atay, “helal” shop’ın İslamileşen birçok popüler kültür unsurunun bir devamı olduğuna değinerek yazısını şu tesbitle bitirdi: “Müslümanın ‘realite-şov’u olur da ‘seks-şop’u olmaz mı? O da oldu işte.”

Atay’ın aksine, Hürriyet yazarı ve CNN Türk yorumcusu Ahmet Hakan, İslami girişimciliğin son örneği konusunda hayıflanır gibiydi: “İslami moda diye bir şeyi çıkardılar, İslami defile diye bir şeyi çıkardılar, İslami otel diye bir şeyi çıkardılar, İslami tatil diye bir şeyi çıkardılar, İslami edebiyat diye bir şeyi çıkardılar” diyerek konuyu bir anekdotla bağladı: “Rahmetli babam her şeylere heves ettiğimiz çocukluk günlerimizde bizi şu cümleyle durdurmaya çalışırdı: Bir şeyden de eksik kal.” Bu tepkinin  kariyerine 1990’larda İslami kesimin öncü kanallarından olan Kanal 7’de başlayan ancak sonradan çok daha seküler bir çizgiye kayan Ahmet Hakan’dan gelmesi ise sürpriz etkisi yaptı.

Muhafazakar çizgiden söz etmişken, dindar basında, genelde ilerici görüşlere sahip olan ve Fethullah Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Zaman ve Today’s Zaman gazetelerinin konuyla ilgili sessiz kaldığını belirtmekte fayda var.

İlginç olan, Kemalist medyanın “Helal Sex Shop”a karşı takındığı hasmane sayılabilecek tutumdu. Ulusal Kanal, haber sitesinde yarı şok olmuş bir başlıkla olayı “Bu da oldu! ‘Helal Sex Shop’ açıldı” başlığıyla verdi. İşçi Partisi’nin yayın organı Aydınlık gazetesi ise olayı sitesinde “Okunmuş Üflenmiş Oyuncaklar!” diye duyurdu.

Tepkilere bakarak iki tesbitte bulunmak mümkün: Öncelikle, Türkiye toplumunun cinsellik, kadın vücudu, ve din konularındaki muhafazarlığı göz önüne alındığında, hiç kimsenin “helal” seks dükkanının sahiplerini dava etmekle (veya daha kötüsüyle) tehdit etmemesi iyiye işaret. Türkiye farklı olana daha hoşgörülü olmayı öğrenmeye başladı gibi gözüküyor.

Ancak ikinci husus birinci noktayı çürütür nitelikte: E-helal-seks-dükkanına gelen olumsuz tepkiler, Türkiye’de dini ve laik kesimler arasında – kendileri kabul etmese de – aslında bazı ortak noktaların varlığına işaret ediyor. Eski bakan ve halen AKP genel başkan yardımcısı olarak görev yapan Hüseyin Çelik’in dekoltesi yüzünden eleştirdiği TV sunucusu Gözde Kansu işini kaybederken öte yandan CHP milletvekili Mahmut Tanal kamu görevlisi kadınların başörtüsü giymelerine imkan veren düzenlemeyi durdurmaya çalışıyor.

Bu açıdan Türkiye’nin siyasi ve kültürel seçkinlerinin tam olarak liberal bir bakış açısını benimsemediklerini – ve bunun da sade vatandaşa yansıdığını – söylemek mümkün. En dindarından en sekülerine kadar Türkiye insanı, diğer bireylerin varlığına açık tehdit oluşturmadığı müddetçe hiç kimsenin davranışına, giyimine, ve ifade özgürlüğüne karışılmaması gerektiğini kabul etmiş değil.

Geçtiğimiz günlerde bir Al-Monitor yazarının belirttiği gibi, Türkiye’de gerek İslami gerek seküler kesim içinde ciddi bir liberal varlıktan söz etmek mümkün. Ancak “Helal Sex Shop”a, dekolteye, ve başörtüsüne gösterilen tepkiler Türkiye’de liberalizmin ciddi bir güç olmadan önce kat etmesi gereken çok yol olduğunu gösteriyor.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

Erdoğan’ı karalamak Lübnan’da bile güvenli değil
Amberin Zaman | Basın özgürlüğü | Tem 13, 2020
Türkiye’de darbe mi olacak gerçekten?
Kadri Gürsel | | May 13, 2020
Ana muhalefet CHP, CNN Türk’ü neden boykot etti?
Kadri Gürsel | Basın özgürlüğü | Şub 11, 2020
Mısır’daki Suriyeli mülteciler artan baskı altında
Shahira Amin | Mülteciler | Ağu 26, 2019
İsrailli turistler Ukrayna’da niçin gözaltına alınıyor?
Mordechai Goldman | | Mar 20, 2019

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Türkiye'nin Nabzı

al-monitor
Firari ‘kara kutu’ sırlarıyla gitti
Fehim Taştekin | | Mar 2, 2021
al-monitor
Ekonomide Pirus büyümesi
Mustafa Sönmez | Türkiye ekonomisi | Mar 1, 2021
al-monitor
Musul’da Türkiye-İran rekabeti kızışıyor
Fehim Taştekin | | Şub 26, 2021
al-monitor
Merkez Bankası rezervinin kaynağı 45 milyar dolarlık borç
Mustafa Sönmez | | Şub 25, 2021