Suriyeli muhaliflere bağlı Menbicli savaşçılar SDG’ye mi iltica ediyor?

Suriye Demokratik Güçleri’ne bağlı Menbic Askeri Meclisi, Türkiye destekli muhaliflerin safında çarpışan Menbiclilere “eve dönün” çağrısı yaptı. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Menbic Askeri Meclisi tarafından düzenlenen bir basın toplantısı, Suriye, 6 Haziran 2018 Photo by REUTERS/Rodi Said.

Şub 24, 2020

MENBİC, Suriye — Menbic Askeri Meclisi, Türkiye destekli Suriyeli muhaliflerin safında savaşan Menbiclilere “eve dönün” çağrısını yineleyerek “Türkiye’nin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarıyla ele geçirdiği toprakları genişletmesine” yardımcı olmayın mesajı verdi.

Askeri meclisin internet sitesinde 3 Şubat’ta yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İşgalci Türk devletinin manipülasyonları ve suistimallerine karşı vatandaşlarımızı uyarmanın ahlaki bir sorumluluk olduğuna inanıyoruz. Paralı askerler eliyle işgal edilen Fırat Kalkanı ve diğer bölgelerdeki vatandaşların zorla katıldıkları terör örgütleri, ulusal menfaatlere değil sadece yayılmacı yeni-Osmanlı politikalarına hizmet etmektedir.”

Meclis Sözcüsü Şirvan Derviş de Al-Monitor’a telefonla şunları aktardı: “Bu, Suriyeli muhaliflerin saflarında savaşan Menbiclilere yönelik ikinci çağrımızdır. İlkini 2017’de yapmıştık. Bu bölgenin insanlarının evlerine dönmelerini istiyoruz. Suriye’de işgalci olan Türk devletinin maşası olmalarını, Türkiye’nin menfaatlerine hizmet etmelerini istemiyoruz. Menbic halkına evlerine dönmeleri için çağrı yapıyoruz.”

Meclisin dönmek isteyen savaşlara yardımcı olacağını da öne süren Derviş, “İltica edenler burada ne yapmak istediklerini serbestçe seçebilecekler; isterlerse sivil hayata dönebilir ya da Menbic Askeri Meclisi’ne katılabilirler.” dedi.

Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu’na bağlı Milli Ordu’nun Fırat Kalkanı Harekâtı’nda görev alan komutanlarından Sabri El Menbicli de pek çok savaşçının düşük maaşlar ve Türkiye’nin yerine getirmediği vaatler yüzünden memleketine dönmek istediğini savundu.

Menbicli Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Ben de Milli Ordu’dan kaçarak Menbic’deki köyüme, Asaliye’ye dönmeyi düşündüm ama Milli Ordu’nun El Bab’da yaşayan akrabalarımdan intikam almaya kalkışmasından korktuğum için vazgeçtim.”

Menbicli şöyle devam etti: “Barış Pınarı Operasyonu sırasında kaçarak SDG saflarına katılan savaşçılar arasında bizzat tanıdıklarım var. Ancak onların akrabalarının çoğu Kürtlerin kontrolündeki bölgelerde yaşıyorlar. Aileleri Fırat Kalkanı ya da Zeytin Dalı bölgelerinde yaşayan savaşçılar, aile üyelerine yönelebilecek tehditlerden korktukları için iltica edemiyorlar.” Menbicli Türkiye’nin Ekim 2019’da SDG mevzilerine karşı başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nda da savaşmış.

SDG’ye bağlı Kuzey Demokrasi Tugayı’nın komutanlarından Ebu Ömer İdlibli ise Kürt özerk idaresine bağlı diğer meclislerin de benzer bir çağrı yapacağını bildirdi.

İdlibli Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Deyrizor, Resulayn ve Tel Abyad’daki askeri meclisler de aynı çağrıyı yapacaklar. Suriyeli muhaliflerin safında savaşan hemşehrilerini kentlerine, köylerine dönmeye çağıracaklar. Amaçları memleketlerini korumaksa Rojava’daki kurumların kapıları onlara sonuna kadar açıktır.”

Muhalif saflarından her gün kaçışların olduğunu, kimi zaman kitlesel ilticaların yaşandığı iddia eden İdlibli, “Barış Pınarı Harekâtı’nın ardından SDG’ye iltica edenlerin sayısı bini bulmuştur” dedi.

Türkiye destekli Sultan Murad Tugayı’ndan kaçarak Menbic Askeri Meclisi’ne katılan Hamit El Ömer ise Al-Monitor’a şöyle konuştu: “İki ay önce Tel Abyad’dan Menbic’e kaçtım. Silahımı meclise teslim ettim. Benimle ilgilendiler. Sivil hayata dönmek ya da askeri meclise katılma kararını bana bıraktılar. Ben hayatıma savaşçı olarak devam etmek, kentimi Milli Ordu ile Türk devletinin saldırılarına karşı savunmak istediğim için meclise katıldım.”

Yerel medyada yer alan haberlere göre Türkiye destekli Suriyeli muhalif grupların son olarak 16 Şubat’ta Menbic’e düzenledikleri saldırıların ardından kentin batı kırsalında yaşayan pek çok vatandaş bölgeyi terk etti.

Recommended Articles

Rapor: Suriye Milli Ordusu Libya’ya çocuk askerler gönderiyor
Amberin Zaman | Libya’daki çatışma | May 8, 2020
Türkiye Suriye’deki muhalif bölgelerine yeni bir sınır kapısı açıyor
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Nis 16, 2020
İdlib’in gölgesinde bir başka cephe: Afrin kapısı
Fehim Taştekin | Kürtler ve Kürdistan | Mar 2, 2020
Rusya Kürt kartını açıyor mu?
Fehim Taştekin | Suriye'de Rusya | Şub 20, 2020
Suriyeli muhalifler ile SDG bölgelerini ayıran sınır kapıları açıldı
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Şub 23, 2020

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Suriye'nin Nabzı

al-monitor
Barış Pınarı Harekâtı’nın ardından sefalet ve propaganda savaşı devam ediyor
Amberin Zaman | türk-kürt çatışması | May 29, 2020
al-monitor
HTŞ, İdlib ateşkesinden istifade ederek saflarını sıklaştırıyor
Khaled al-Khateb | | May 1, 2020
al-monitor
Suriyeli Kürtler ABD himayesinde uzlaşı görüşmelerine başladı
Ivan Hassib | Kürtler ve Kürdistan | May 1, 2020
al-monitor
Türkiye Suriye’deki muhalif bölgelerine yeni bir sınır kapısı açıyor
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Nis 16, 2020