Washington SDG’ye ayrılan bütçeyi kısıyor

By
p
Article Summary
Trump yönetiminin 2021 yılı için planladığı bütçe, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) İslam Devleti’yle etkin mücadele kapasitesini zedeleyecek ancak Kürt önderliğindeki SDG’nin Trump’ın gazabına uğramamak için kesintilere sessiz kalması bekleniyor. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

Pentagon bütçesinde öngörülen önemli kesintiler ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) de etkileyecek ama konuya vakıf kaynaklara göre Başkan Donald Trump’ı kızdırmaktan çekinen SDG’nin kesintiye ses çıkarması beklenmiyor. 

Trump yönetiminin geçtiğimiz günlerde açıkladığı bütçe tasarısında Pentagon’un geçen seneki bütçesinden 100 milyon dolarlık askeri yardım kesintisi öngörülüyor. Uzmanlara göre bu, Kürt önderliğindeki SDG’nin İslam Devleti (İD) ile mücadele ve binlerce tutukluyu barındırma kapasitesini zedeleyebilir. 

Kimliğinin saklı kalması kaydıyla Al-Monitor’a konuşan eski bir üst düzey yönetim yetkilisi, “Kamuoyu önünde bir şey söyleyeceklerini sanmıyorum çünkü Trump’ı kızdırmak, inadına çekilmesine sebep olmak istemiyorlar. Kesinti, tutukluları barındırma kapasiteleri dâhil her şeyi etkileyecek” dedi. 

Savunma Bakanlığı bütçe dokümanlarına göre kesintiye rağmen eldeki parayla Suriye’de ABD denetimli muhalif savaşçı sayısının önümüzdeki yıla kadar 10 binin üzerine çıkarılması hedefleniyor. Yeni birimler İD’e yönelik “nokta baskınlar ve temizlik operasyonları” gerçekleştirecek, kontrol noktalarında görev alacak ve petrol sahalarını koruyacak.

Paranın bir bölümü, Ceyş Magavir El Savra (Devrimci Komando Birliği) olarak bilinen grubun, kuzeybatı Suriye’de ABD denetimindeki El Tanf üssünden İran’ın bölgedeki ikmâl hattını takip etmek üzere kuvvet seviyesini 500’e çıkarması için kullanılacak. 

Al-Monitor’un ulaştığı iki Kürt kaynak kesintiden haberdar olmadıklarını söylediler. Pentagon’da geçen hafta düzenlenen brifinge katılan Savunma Bakanlığı Denetçisi Elaine McCusker, SDG’ye sağlanacak kaynak sorulduğunda Suriye muhalefetine destek için ayrılan bütçenin “geçen seneki ile aynı” olduğunu belirtti. 

Oysa yönetim İD’le mücadele edecek Kürt grupları için 300 milyon dolar istemişti. Kongre aralık ayında bu rakamı 100 milyon dolar azaltmıştı. Bunun öncesinde ise Trump daha yüksek bir meblağ talep eden Savunma Bakanlığı’nın yıllık yetkisini imzalamıştı. SDG’ye yönelik fonlar 2020 mali yılı bütçesinde bir önceki yıla göre 200 milyon dolar azaltılmışken Pentagon’un askeri yardımı neden kısmaya karar verdiği henüz belli değil. 

Temsilciler Meclisi Ödenekler Komitesi’nde Demokrat çoğunluğun iletişim direktörü olan Evan Hollander, “Ödenek yasalarındaki rakamların Ulusal Savunma Yetki Yasası gibi yetki yasalarından farklılık göstermesi olağandışı bir şey değil” dedi. Ancak Kongre yetkilileri ödeneklerdeki değişikliğin sebebini açıklamadılar. 

Savunma İstihbarat Ajansı’nın müfettişlere verdiği bilgiye göre İD’in internetteki iddiaları, Türkiye’nin 9 Ekim’de başlattığı Suriye harekâtından sonra örgütün saldırılarını yüzde 20 artırarak ayda ortalama 66’ya çıkardığına işaret ediyor. 

Buna rağmen SDG ödenek kesintisinden dolayı Washington’a itiraz etmekten çekiniyor, Mazlum Kobane gibi komutanlar sessizliğini koruyor. Trump yönetiminin Almanya, Japonya ve Güney Kore gibi müttefik ülkelerden buralarda konuşlu ABD güçlerinin masraflarına daha fazla katkı yapmasını istediği anımsanırsa Suriye’deki güçler de Beyaz Saray’ın gazabından sakınıyor olabilir. 

SDG’ye yakın bir kaynak Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Kimse Trump’ın dayılanmasına maruz kalmak istemiyor. Onların yerinde olsaydım şikâyet ettiğim takdirde Trump’ın ‘Para bizim paramız. Minnettar olmanız lazım, fazlasını istemeyin’ demesinden korkabilirdim.”

Geçen hafta açıklanan belgelere göre Trump yönetiminin 2021 bütçe talebinde daha önce İD’le mücadele başlığı altında Suriye’nin komşularına verilen 250 milyon dolarlık fonun da sıfırlanması öngörülüyor. Bu kesinti de Ürdün gibi ülkelerin dış terör tehditlerine karşı kapasitesini olumsuz etkileyebilir.

Bu arada, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Kenneth McKenzie ocakta Washington Post gazetesine verdiği demeçte ABD’nin Suriye’de İD’i hedef alan terörle mücadele operasyonlarını hızlandırdığını belirtmişti. Ancak komutan ABD güçlerinin Suriye’de ne kadar kalacağını bilmediğini açıkça itiraf etmişti. 

Suriye’deki ABD varlığının geleceği belirsizliğini korurken Pentagon, sahadaki silahlara usulünce özen gösterilmediği gerekçesiyle mercek altında. Savunma Bakanlığı genel müfettişinin 20 Şubat’ta açıkladığı denetim raporuna göre İD’le mücadelede yer alan özel harekât ortak görev gücü, Suriye’deki muhalefete verilen ve Amerikalı mükelleflere yaklaşık 716 milyon dolara mâl olmuş bir silah miktarının durumuna ilişkin tatmin edici bilgi veremedi.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: Suriye çatışması, İslam Devleti, Donald Trump

Jack Detsch Al-Monitor’un Pentagon muhabiridir. Washington’da yaşayan ve savunma muhabiri gözüyle ABD-Orta Doğu ilişkilerini haberleştiren Detsch daha önce Passcode için siber güvenlik haberleri yazmış ve Christian Science Monitor’un Dijital Çağ’da Güvenlik ve Mahremiyet projesinde yer almıştır. Detsch Diplomat Magazine dergisinde editör yardımcılığının yanı sıra NPR’ın San Francisco’daki muhtelif kuruluşlarında da çalışmıştır. Twitter hesabı: @JackDetsch_ALM Email: jdetsch@al-monitor.com.

NEVER MISS
ANOTHER STORY
Haber bültenimize üye olun
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept