Irak artık İD tutuklularını kabul etmeyecek

Daha önce Suriye’de yakalanan yabancı İslam Devleti savaşçılarını ülkesinde yargılamayı kabul eden Irak, şimdi tutum değiştirdi. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Irak-Suriye sınırındaki El Kaim geçiş kapısında görev yapan Iraklı bir asker, 30 Eylül 2019 Photo by REUTERS/Thaier Al-Sudani.

Kas 27, 2019

Irak’taki protestolar ve sokak olayları tırmanırken Irak makamları Suriye’deki İslam Devleti (İD) tutuklularını ülkeye kabul etme politikasında değişikliğe gitme kararı aldı. Yetkililer mevcut siyasi ve güvenlik şartlarında Irak’ın artık İD tutuklularını gözaltında tutma ve yargılama imkanının kalmadığını belirtti.

Yargısız infazlardan sorumlu BM özel temsilcisi Agnes Calamar da Suriye ve Irak’taki İD tutuklularının kendi ülkelerine gönderilerek orada yargılanmaları gerektiğini vurguladı. Raportör Şam ve Bağdat’ın yargılamalar için elverişli ve adil bir ortam sağlayamayacağını söyledi.

Iraklı siyasi kaynaklar basına AB’li yetkililerin şu an Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından tutulan 13 bin İD tutuklusunu alması için Irak hükümetine baskı yaptığını söylüyorlar. Irak bu tutukluları kabul ederse karşılığında yargılanmaları ve tutuklulukları için tazminat alacak olsa da Bağdat’ın teklifi reddetmesi yüksek olasılık. Irak hükümeti şimdilik AB’nin Irak vatandaşı olmayanlar da dahil İD tutuklularını Irak’a gönderme baskılarına direniyor.

Al-Monitor’a konuşan Iraklı bir istihbarat kaynağı Irak’taki İD tutuklularının sayısının hâlen tam olarak bilinmediğini kaydederken “SDG’nin Irak hükümetine teslim ettiği tutuklu sayısı 1500” dedi. 

AB üyeleri kendi ülkelerine tehdit teşkil ettikleri için AB vatandaşı olan İD’lileri geri almayı reddederek Irak’ta yargılanmalarını istiyor. 

BM dahil uluslararası kuruluşlar ise İD savaşçılarının kendi ülkelerinde yargılanmaları gerektiğini savunuyor. İnsan Hakları İzleme örgütü gibi insan hakları kuruluşları da Irak’taki şartların bu tip bir yargılama için elverişli olmadığına dikkat çekiyorlar. 

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih’in bir danışmanı Al-Monitor’a konuya ilişkin şu bilgileri aktardı: “Norveç Başbakanı Erna Solberg, Irak Cumhurbaşkanı’na İD tutuklularının Irak’ta yargılanması için talepte bulundu ancak Cumhurbaşkanı talebi reddetti. (...) AB’nin talebine göre Suriye’de yaklaşık 13 bin İD savaşçısı var, aileleriyle birlikte Irak’a getirilecek ve yargılanacak insan sayısı 75 bini buluyor.”

AB’nin de ilk etapta yargılamaların Irak’ta yapılmasına ilişkin çekinceleri olduğunu belirten danışman, daha sonra bu çekincelerin unutulduğunu da ekledi.

Irak makamları son aylarda 12 yabancı İD savaşçısını idama mahkum etti. Mahkumlardan 11’i Fransız, biri ise Tunus vatandaşı.

Irak Dışişleri Bakanlığı ise meseleye ilişkin tutumunu değiştirdiğini 20 Ekim’de şu açıklamayla duyurdu: “Irak sadece Irak vatandaşı olan İD savaşçılarını ve onların ailelerini kabul edecek. Irak mahkemelerinde Irak kanunlarına göre yargılanacaklar.”

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmet El Sahaf Al-Monitor’a şöyle dedi: “Irak AB’li yetkililere bu konuya ilişkin tutumunun değişmeyeceğini bildirdi.” Bu da konuya ilişkin müzakerelerin durduğunu gösteriyor. Bu talepler, Norveç Başbakanı Solberg ve Fransız Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın geçen ay Irak’a gerçekleştirdiği ziyaretler de gündeme geldi ancak Iraklı yetkililer talepleri reddetti.

El Nahran Stratejik Çalışmalar Merkezi’nin araştırmacılarından Hişam El Haşimi’ye göre de “Irak hükümeti muhtelif teşviklere rağmen artık İD savaşçılarının ülkede yargılanmalarını kabul etmeyecek.”

İD savaşçıları ve ailelerinin ülkeye kabul edilemeyecek olmasının bir diğer nedeni de barınma sorunu. Son olarak eylülde yaklaşık 150 İD’li aile Salahaddin vilayetine bağlı Şirkat’ta saldırıya uğradıkları için bölgeden gönderilmişlerdi. Yani bu talep sadece resmi makamlar nezdinde değil kamuoyu nezdinde de kabul görmüyor. Bu da Irak makamlarının tutum değişikliğinde rol oynayan bir diğer etmen oldu.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Irak'ın Nabzı

al-monitor
Iraklı gençler dinden uzaklaşıyor mu?
Judit Neurink | | Eyl 21, 2020
al-monitor
Irak su meselesinde Türkiye’ye karşı hangi kozları kullanabilir?
Omar al-Jaffal | Su sorunları | Ağu 12, 2020
al-monitor
Suriye: SDG bölgesindeki suikastlar ne anlama geliyor?
Shelly Kittleson | İslam Devleti | Ağu 10, 2020
al-monitor
Irak Kürdistanı Suriyeli Kürtlere gönderilen insani yardımları engelliyor mu?
Amberin Zaman | Koronavirüs | Nis 22, 2020