Mısır-Suriye ilişkileri gelişiyor

Mısır Parlamentosu, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’na tepki olarak Suriye’nin Kahire Büyükelçisi Bassam Derviş’i Genel Kurul oturumuna davet ederek Suriye’ye destek verdi ve diplomatik ilişkilerin ilerletilmesi için bir adım attı. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Suriye’nin Mısır Büyükelçisi Bassam Derviş (ortada) Mısır Parlamentosu’nda ayakta alkışlandı, 20 Ekim 2019 Photo by Twitter/@Mansourtalk.

İşlenmiş konular

bassam darwish, syrian arab armed forces, operation peace spring, ambassador, egyptian parliament, bilateral relations, egyptian-syrian relations

Kas 14, 2019

Mısır Parlamentosu Türkiye’nin 9 Ekim’de başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’na karşı Suriye’yi desteklemeyi sürdürüyor. Mısır Parlamentosu Arap Dünyası ile İlişkiler Komisyonu 4 Kasım’da bir açıklama yaparak “Suriye topraklarına yönelik Türk saldırılarını” kınadı.

Parlamentonun Suriye’ye desteği açıklamalarla da sınırlı değil. Suriye’nin Kahire Büyükelçisi Bassam Derviş ve beraberindeki heyet 20 Ekim’de Arap Dünyası ile İlişkiler Komisyonu tarafından parlamentoya davet edilerek genel kurulda ayakta alkışlandı.

Sol kesimden Tecemmü Partisi de 23 Ekim’de Kahire’deki Suriye Büyükelçiliği’ni ziyaret ederek Mısır’ın Türkiye karşı Şam’a verdiği desteği yineledi.

Mısır Barosu’na bağlı Arap Avukatlar Birliği de 27 Ekim’de Derviş’in katılımıyla olağanüstü toplandı. Toplantıda Suriye’nin Arap Birliği’ne dönmesi için çağrı yapan katılımcılar Suriye Arap Ordusu’na desteklerini dile getirirken Türk mallarına karşı da boykot kararı aldılar. 

Mısır’ın Derviş’e verdiği destek rejim yanlısı basında da ön planda. 9 Ekim’de Mısırlı gazeteci Ahmet Musa’nın El Balad televizyonundaki programına katılan Derviş, Suriye ordusunun Türkiye’nin kuzey Suriye’de gerçekleştirdiği harekâta karşı attığı adımları anlattı.

Uzmanlar Mısır’ın Suriye’ye yönelik destek hamlelerini Mısır ile Suriye Hükümeti arasındaki ilişkilerin onarılması ve iki ülke arasında üst düzey diplomatik ziyaretlerin başlamasına yönelik bir adım olarak görüyorlar.

Tecemmü Partisi Milletvekili Abdülhamit Kemal Al-Monitor’a şunları aktardı: “Parlamentonun Suriyeli Büyükelçi Bassam Derviş’i ağırlaması Mısır sokaklarının, Suriye’ye, Suriye ordusuna ve Suriye kurumlarına verdiği desteğin yansımasıdır. Mısır sokaklarının nabzı bu yöndedir ve devletin resmi dış politikası da buna paraleldir.”

Kemal şöyle devam etti: “Suriye’nin kuzeyinde düzenlenen Türk harekâtları Mısır Parlamentosu’nu sömürgeci ajandalara karşı Suriye’ye destek vermeye ve ilişkileri onarma sürecini hızlandırmaya sevk etti.” 

Mısır Parlamentosu Başkan Yardımcısı ve Arap Dünyası ile İlişkiler Komisyonu’nun üyelerinden Milletvekili Tümgeneral Saad El Cemal de Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Araplar Suriye krizinde yeterince rol oynamıyorlar. Mısır Parlamentosu’nun Derviş’i davet etmesi, onu Suriye Hükümeti’nin resmi temsilcisi olarak tanıdığının; parlamentonun Suriye davasına, toprak bütünlüğüne ve ordusuna destek için tüm Suriyeli diplomatları ağırlamaya hazır olduğunun bir göstergesidir. (...) Mısır şu an Suriye’ye yönelik desteğin artırılması için Arap toplumunu seferber etmeye ve Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşünü destekliyor. Bu, bilhassa önemli çünkü Körfez ülkeleri Türkiye’nin Suriye’ye saldırısına karşı çıktılar ama Suriye krizinde daha dengeli bir tutum tercih ettiler”

Cemal şöyle devam etti: “Mısır, Suriye Hükümeti ve Suriye Arap Ordusu ile ilişkilerini iradeli bir şekilde ilerletiyor. Önce parlamentolar ve halklar arasındaki ilişkilerle başladı. Suriye Arap Ordusu’na terörle ve radikallikle mücadelede diplomatik destek verildi. Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşü ve Suriye’ye yönelik müşterek bir Arap tutumu oluşturulmasına yönelik adımlar atılıyor.”

Mısır Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi ve eski dışişleri bakanı Muhammed Orabi de Al-Monitor’a şunları aktardı: “Mısır ve Suriye arasındaki üst düzey diplomatik ziyaretler de Suriye’nin Arap Birliği’ne dönmesi gerektiğini gösteriyor ve Mısır da bu konuda üstüne düşeni yapıyor.”

Orabi şöyle devam etti: “Katar hariç Körfez devletlerinin Suriye rejimine yönelik tutumlarını değiştirmesi de Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşünü ve Mısır ile Suriye Hükümeti arasında üst düzey diplomatik ilişkilerin başlamasını kolaylaştıran bir unsur.”

Kahire Üniversitesi’nde siyaset bilimi dersleri veren Tarık Fehmi’nin değerlendirmesi ise şöyle: “Derviş’in parlamentoya gerçekleştirdiği ziyaret Mısır’ın Suriye Hükümeti ile ilişkilerinde sağlanan ilerlemenin önemli bir göstergesi. Çünkü parlamento halkı temsil eder. Suriye Hükümeti’ne bağlı resmi bir diplomatik temsilcinin parlamentoda ağırlanması Mısır halkının Suriye Hükümeti ve Suriye Arap Ordusu’na verdiği desteği temsil ediyor.”

Fehmi şöyle devam etti: “Mısır Suriye Hükümeti’nin eylemlerine resmi anlamda destek vermeye başladı. Bu, bilhassa da Mısırlı ve Suriyeli güvenlik yetkilileri arasındaki görüşmelerin başlamasının ardından gerçekleşti. Bu görüşmelerin başında Suriye Ulusal Güvenlik Teşkilatı Başkanı Ali Memlûk’ün Aralık 2018’de Kahire’de Mısırlı istihbarat yetkilileri ile gerçekleştirdiği görüşme geliyor.” SANA haber ajansı 23 Aralık 2018’de Memlûk’ün Mısır istihbarat şefi Abbas Kemal’in daveti üzerine Kahire’ye geldiğini ve tarafların müşterek siyasi ve güvenlik menfaatlerinin yanı sıra terörle mücadele konusunu ele aldıklarını duyurmuştu.”

Fehmi konuya ilişkin değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Mısır, Suriye Hükümeti ve Suriye Arap Ordusu’nu açık ve net bir şekilde destekliyor. Mısır’ın siyasi söylemi Suriye’nin bölünmez toprak bütünlüğünün korunmasından, siyasi çözümden, Suriye Arap Ordusu’ndan ve Suriye’nin Arap Birliği’ne geri dönmesinden yana.”

İlerleyen günlerde iki ülkenin kültür ve hizmet sektörlerinden bakanların da karşılıklı ziyaretler gerçekleştireceğini belirten Fehmi, “Zamanı geldiğinde, bilhassa da Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşünün ardından bunu, Suriyeli ve Mısırlı yetkililerin üst düzey diplomatik ziyaretleri takip edecek ve diğer Arap ülkeleri ile Batılı devletler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ele alınacak.”

Mısır’ın iki ülke arasındaki ilişkilerin tam normalleştirilmesi için uğraştığını belirten Fehmi sözlerini şöyle noktaladı: “Mısır bu hedefine giderek yaklaşıyor, çünkü Kahire, ülkelerinde yeniden istikrar isteyen Suriye halkının talebine önemsiyor.”

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

Türkiye Suriye’deki muhalif bölgelerine yeni bir sınır kapısı açıyor
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Nis 16, 2020
Rusya Kürt kartını açıyor mu?
Fehim Taştekin | Suriye'de Rusya | Şub 20, 2020
Suriyeli muhaliflere bağlı Menbicli savaşçılar SDG’ye mi iltica ediyor?
Rana al-Ahmde | Suriye çatışması | Şub 24, 2020
Türkiye’nin eğittiği polisler Barış Pınarı Harekâtı bölgesindeki kaosu bitirebilir mi?
Khaled al-Khateb | Mülteciler | Şub 4, 2020
Suriyeli mülteciler Türkiye kontrolündeki bölgelere dönmekte neden isteksiz?
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Oca 30, 2020

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Mısır'ın Nabzı

al-monitor
İstanbul’un fethini 'işgal' diye tanımlayan Mısır kurumu eleştirileri oklarının hedefinde
Menna A. Farouk | | Haz 19, 2020
al-monitor
Mısır-Türkiye arasındaki enerji kavgası alevleniyor
Rasha Mahmoud | Petrol ve gaz | Mar 27, 2020
al-monitor
Libyalı Yahudiler ülkelerine dönüş hakkı istiyor
George Mikhail | etnik azınlıklar | Şub 21, 2020
al-monitor
Mısır-Türkiye dizi savaşına Mısır’ın fetva kurumu da katıldı
Shahira Amin | Sanat ve Eğlence | Şub 16, 2020