ABD güçlerinin ‘büyük bölümü’ Suriye’den çekildi

ABD öncülüğündeki İslam Devleti ile mücadele koalisyonunun sözcüsü ABD birliklerini taşıyan konvoyun Suriye’nin kuzeydoğusundan ayrıldığını açıkladı. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor ABD ve Türkiye güçlerinin icra ettiği ortak devriye görevi sırasında Türkiye’nin sınıra inşa ettiği duvarın Türkiye tarafında görüntülenen Amerikan askerleri, Akçakale, 8 Eylül 2019 Photo by REUTERS/Murad Sezer.
Jack Detsch

Jack Detsch

@JackDetsch_ALM

İşlenmiş konular

Suriye çatışması

Eki 20, 2019

ABD öncülüğündeki İslam Devleti ile mücadele koalisyonunun sözcüsü ABD Birlikleri ve teçhizatını taşıyan konvoyun Suriye’nin kuzeydoğusundan ayrıldığını açıkladı. Beyaz Saray’ın arabuluculuğunda sağlanan ateşkes kırılganlığını korurken çekilme, savaş kurbanı ülkedeki Amerikan birliklerine ilave bir korunma sağlandı. 

ABD öncülüğündeki koalisyonun sözcüsü Albay Myles Caggins çekilmeye dair açıklamasında “Konvoy, Suriye’nin kuzeydoğusundan çekilme kararımız doğrultusunda Kobani Hareket Noktası’ndan ayrıldı. Konvoy ve ona bağlı tüm birliklerin hareketleri için bölgedeki diğer güçlerle çatışmasızlık kararı alındı” dedi.

Kara birliklerini taşıyan konvoyun sefer süresi ya da istikametine dair ayrıntılara dair soruları güvenlik gerekçesiyle yanıtlamayan Caggins, birliklerin ülkeden ayrılıncaya kadar “güçlü hava unsurları” tarafından izleneceğini vurguladı. Kıdemli bir savunma kaynağı da Cuma günü Pentagon’un İD tutuklularının izlenmesi için Suriye’nin kuzeyinde bir süre daha hava unsuru bulunduracağını kaydetti.

ABD birlikleri ve teçhizatını taşıyan konvoyun ayrıldığı hareket noktası İD’le mücadele koalisyonunun ana karargâh olarak kullandığı LaFarge Çimento Fabrikası yakınlarında yer alıyor. F-15 savaş uçakları terk edilen tesiste mühimmat deposu olarak kullanılan birimi hassas güdümlü bombalarla imha etmişti. İD’le mücadele karargâhı artık Orta Doğu’nun başka bir bölgesinde oluşturulacak.

Savunma Bakanı Mark Esper, Afganistan ziyareti sırasında kendisine eşlik eden gazetecilere, Suriye’den çekilen 700 Amerikan birliğini İD’le mücadelenin sürdürülmesi için Irak’a kaydırma konusunu Irak Savunma Bakanı ile görüştüğünü söyledi. Esper Amerikan birliklerinin Suriye’den çekilmesinin helikopterler, kargo uçakları ve kara konvoyları vasıtasıyla “haftalar” içinde tamamlanacağını da kaydetti. ABD yalnızca Suriye’nin Ürdün sınırında, İran’ın askeri ikmal hattının hemen yanında bulunan El Tanaf askeri üssünde bir bölük asker bırakacak.

Kıdemli bir ABD’li yetkili ise Al-Monitor’a, İD’le Irak’tan mücadelenin “daha tehlikeli” olacağını, zira Amerikan birliklerinin dört yıl süren mücadele boyunca kazanılan toprakları Rus, Suriye ve Türk güçlerine teslim ettiğini söyledi. Amerikan birliklerinin bu bölgelere artık sadece “nadiren” sınır ötesi harekâtlar düzenleyebileceğini belirten yetkili, “İD büyüyecek ve oradaki güçler bunu durdurmayacaklar. Ve ardından da Irak’a yayılacak” dedi.

Pazar günü bölgeden ayrılan birlik sayısının tam olarak kaç olduğu henüz bilinmiyor. Ancak kıdemli bir yetkilinin verdiği bilgilere göre bulutlu havanın hava destek unsurlarının etkinliğini zayıflatmasına rağmen Suriye’de bulunan yaklaşık 1000 Amerikan askerinin “çoğunluğunun” bölgeden çekildiği düşünülüyor. Caggins de Kobani’deki hareket noktasının “Suriye’den çıkarılan birlik ve teçhizatın transferinin kolaylaştırılması için açık tutulduğunu” kaydetti.

Çekilme, Türkiye’nin ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in arabuluculuğunda varılan Suriye mutabakatını sık sık ihlal ettiğine dair haberlerle eş zamanlı olarak gerçekleşti. 

Türkiye ile ABD arasındaki mutabakat Kürt Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) sınırdan 32 kilometre güneye çekilmesi için operasyonun beş gün durdurulmasını öngörüyor. Ancak yetkililer ve insani yardım kuruluşları, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) çekildiği Rasulayn kasabasının Salı günü varılan anlaşmaya rağmen Türk tarafından gelen top atışlarının hedefi olduğunu söylüyorlar.

Pence’in aracılığında varılan mutabakat Trump yönetiminin içinden de yoğun eleştirilere hedef oluyor. Kimi yönetim yetkililerine göre müzakerelerle, Erdoğan’ın Türk birliklerini kuzey Suriye’nin derinliklerine kadar indirmesine izin verilmiş oldu.

Kıdemli bir ABD’li yetkili isminin açıklanmaması kaydıyla Al-Monitor’a şöyle dedi: “Heyet Kürtleri kollamak adına çok az şey yaptı. Düpedüz bu harekâtın amaçlarını onaylamış oldu.” Yetkili “cephedeki ABD’li birliklerinin öfkeden deliye döndüklerini” de ekledi.

ABD Başkanı Donald Trump ise paylaştığı tweetlerde ısrarla Esper’in anlaşmanın “gayet güzel yürüdüğüne” dair sözlerine atıf yaptı, Kürtlerin “yatıştıklarını” ve ABD’nin “petrolü koruma altına aldığını” söyledi. Ancak savunma bakanı gazetecilere açıklamasında bu kelimelerin hiçbirini kullanmamıştı.

Bu arada, SDG’nin siyasi kanadından üst düzey bir heyet Washington nezdinde şansını son bir kez daha denemek için ABD’yi ziyaret edecek. Al-Monitor’un edindiği bilgilere göre İlham Ahmed liderliğindeki heyet ziyaret sırasında Trump yönetiminden geçen hafta önde gelen bir Kürt siyasinin Türkiye destekli güçler tarafından öldürüldüğü M4 otoyolunun güvence altına alınmasını da isteyecek.

Suriye Demokratik Meclisi de Trump’tan Kobani, Haseke, Şeddadi, Deyrizor, Tabka ve Rimelan’daki Amerikan üslerinin korunmasını ve Türk hava saldırılarının durdurulmasını istiyor. Ahmed’in temasları sırasında Suriye’deki sekiz yıllık iç savaşın bitirilmesi için BM himayesinde sürdürülen görüşmelere SDG’nin de dahil edilmesini istemesi bekleniyor.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recent Podcasts

Featured Video