Milli ordu hem Suriye muhalefetini hem Türkiye birliklerini güçlendirdi

Suriyeli muhaliflere bağlı iki silahlı güç olan Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) ile Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SNA) Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine başlattığı harekât öncesi birleşti. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Ceylanpınar’dan Suriye’nin kuzeyine doğru ilerleyen Milli Suriye Ordusu birlikleri, 10 Ekim 2019 Photo by Hisam el Homsi/Anadolu Agency via Getty Images.

İşlenmiş konular

hayat tahrir al-sham, ypg, national liberation front, sdf, syrian national army, ras al-ain, syria-turkish border

Eki 14, 2019

HALEP, Suriye — Suriyeli muhaliflere bağlı iki silahlı güç olan Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) ile Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu’nun (SNA) birleştiği haberi gelişmenin kısa ve uzun vadeli yansımalarına dair tartışmalara yol açtı. Bu tartışmalar, Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki Kürt savaşçılara karşı başlattığı operasyonun ardından ve Suriye’nin batı vilayeti İdlib’deki husumetleri endişeyle takip eden gözler için bilhassa önemli.

Suriye Geçici Hükümeti’nin Başkanı Abdurrahman Mustafa 4 Ekim’de UKC’nin geçici hükümetin Savunma Bakanlığı’na bağlı SNA’ya katıldığını açıkladı. Açıklamayı Şanlıurfa’dan yapan Mustafa, ordunun Suriye’yi yolsuzluk, mezhepçilik, diktatörlükten kurtarmak; İdlib’i, Hama’yı ve Lazkiye kırsalını savunmak için kurulduğunu bildirdi. Mustafa, Suriye Milli Ordusu’nun “Suriye topraklarını Suriyelilere” vermek için çalışacağını söyledi. Geçici hükümet ılımlı muhalif gruplar tarafından 2013’te Devlet Başkanı Beşar Esad rejimine karşı kurulmuştu.

UKC ile SNA’nın birleştirilmesi Ağustos 2018’den beri gündemdeydi ancak Kürt gruplara karşı başlatmayı planladığı operasyona katılacak birlik sayısını artırmak isteyen Türkiye son zamanlarda çabalarını hızlandırdı. Kürt Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) karşı operasyon 9 Ekim’de Türkiye-Suriye sınırındaki 480 kilometrelik hatta başlatıldı. Türkiye, ABD’nin İslam Devleti’yle mücadeledeki müttefiki olan YPG’yi, PKK ile bağlantılı bir terör örgütü kabul ediyor. 

Ankara operasyonu, Tel Abyad ile Rasulayn arasında devriye görevi icra eden Amerikan özel kuvvetler birliklerinin bölgeden çekilmesinin ardından başlattı. Geçici hükümetin Savunma Bakanı Salim Idris operasyona ilişkin "Başta PKK bağlantılı PYD olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı Türkiye Cumhuriyeti’ndeki kardeşlerimizin yanındayız” dedi.

Mustafa’nın verdiği bilgilere göre birleşmeyle 80 bin savaşçıyı aynı çatı altında toplayan milli ordu, Suriye muhalefetinin tarihindeki en büyük ittifaka işaret ediyor. Genişlemenin Fırat’ın doğusuna yönelik harekâtta Türkiye’ye büyük bir avantaj sağladığı muhakkak. Peki birleşme Suriye muhalefeti için ne anlama geliyor? Muhalif grupların birleşmesi askeri haritayı değiştirir mi?

SNA Sözcüsü Yusuf Hamud Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Birleşme karşılıklı adımlar sonucunda gerçekleşti ve kuşkusuz muhaliflerin kontrolündeki bölgelerin yararına oldu.” Afrin’in yanı sıra Halep’in kuzeyini de kontrol eden SNA, kurulduğu 2017’den bu yana düzenli olarak Türkiye’den mali ve lojistik yardım alıyor. 

UKC Sözcüsü Yüzbaşı Naci Mustafa’nın birleşmeye dair değerlendirmesi de benzer. Mustafa Al-Monitor’a şunları aktardı: “Birleşmenin asıl amacı askeri örgütlenmeyi ve merkezi kontrolü güçlendirerek küçük gruplardan oluşan parçalanmış yapıyı etkin bir orduya dönüştürmek.” Mayıs 2018’de kurulan UKC’nin Heyet Tahrir El Şam’la (HTŞ) çatışmaların yaşandığı İdlib’de konuşlu 25 bin savaşçısı bulunuyor. İdlib, Türkiye, İran ve Rusya arasında varılan gerilimi düşürme anlaşması kapsamında yer alsa da Washington, Ankara ve Moskova tarafından terör örgütü kabul edilen HTŞ ile çatışmalar meşru görülüyor.

Yeni yapının “Esad rejimi ve ayrılıkçı güçler”in yanı sıra “radikal gruplarla” da mücadele edeceğini söyleyen Hamud, SNA’nın İdlib’e birlik tahkim edip etmeyeceğine ilişkin soruyu da “bunun sonraki aşamada değerlendirilecek bir adım” olduğunu söyleyerek yanıtladı.

Görünen o ki, şu an için Fırat’ın doğusundaki harekâta odaklanan Suriye Milli Ordusu, İdlib’de de HTŞ’nin barışçıl bir şekilde dağılması için baskıyı sürdürecek.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

Suriye: SDG bölgesindeki suikastlar ne anlama geliyor?
Shelly Kittleson | İslam Devleti | Ağu 10, 2020
Suriyeli Kürtler ABD’li bir petrol şirketiyle anlaşma imzaladı
Amberin Zaman | Petrol ve gaz | Tem 30, 2020
İdlib’de tıklayan bomba: Uzlaşma mı savaş mı?
Fehim Taştekin | Suriye çatışması | Tem 29, 2020
HTŞ, Türkiye’nin işini mi yapıyor?
Fehim Taştekin | İdlib | Haz 28, 2020
Suriyeli Kürtler birlik için ‘tarihi adım’ atarken Ankara sessiz
Amberin Zaman | Suriye çatışması | Haz 17, 2020

Recent Podcasts

Featured Video