Pentagon İslam Devleti ile savaşı Irak’tan sürdürecek

By
p
Article Summary
Al-Monitor’a konuşan kıdemli bir yetkili Pentagon’un İslam Devleti ile savaşı Irak’tan sürdüreceğini açıkladı. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

Amerikan birlikleri Türk harekâtının ABD Savunma Bakanlığı’nın öngördüğünden daha geniş bir bölgeye yayılması üzerine kuzey Suriye’den çekilmeye hazırlanırken kıdemli bir savunma yetkilisi Al-Monitor’a Pentagon’un İslam Devleti ile mücadeleyi Irak’tan sürdüreceğini açıkladı.

Pentagon’da gazetecilere bilgi veren yetkili İD’le savaşın sona ermediğini belirterek şöyle konuştu: “Bölge çapında önemli bir varlığımız, personelimiz var ve koalisyon yeteneklerini koruyor. Mücadeleyi sürdüreceğiz.”

İD’le mücadelenin ana omurgasını oluşturan Kürt güçlerin, Türkiye’nin üç hat üzerinden sürdürdüğü yoğun askeri taarruzlara karşı korunmak için Beşar Esad rejimiyle bir mutabakta varmasının ardından ABD Merkez Komutanlığı şimdi İD’le mücadeleyi uzaktan sürdürme planının ayrıntıları üzerinde çalışıyor. 

Yetkili çalışmalara dair şunları aktardı: “Fiiliyatta yeni koşullara uyum sağlayacağız ki bu da yeni zorluklar getirecek. Ama uyum sağlama konusunda başarılıyız ve başarımızı sürdüreceğiz.” Yetkili, Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) Suriye’deki İD’le mücadeleyi sürdüreceklerine dair sinyaller aldıklarını da ekledi.

Eski ABD Özel Kuvvetler Komutanı Raymond Thomas da mart ayında Kongre’ye Pentagon’un SDG’yi uzaktan desteklemek için “çözümler üzerinde” çalıştığını açıklamıştı. Ancak Amerikan birliklerinin Suriye’deki Kürt ve Arap müttefiklerinden uzakta olmasının süreci zorlaştıracağını belirtmişti.

ABD’nin Kürt Savunma Birlikleri (YPG) ve SDG’yi yeniden nasıl kazanacağı hâlen net değil. Kürt gruplar, ABD Başkanı Donald Trump’ın ortak güvenlik mekanizmasını kapsayan bölgeye düzenlenen Türk harekâtına yeşil ışık yakmasını “ihanet” olarak değerlendiriyor.

Pentagon Türkiye’nin askeri operasyonunun başlamasının ardından, geçen hafta, İD’le mücadeleyi durdurmuştu. Bir diğer savunma yetkilisi de Pazartesi günü Al-Monitor’a Türkiye’nin ordu ve vekil güçleri kontrol etme “taahhüdüne” rağmen bazı Özgür Suriye Ordusu gruplarının daha önce Kürtlerin gözetiminde olan İD savaşçılarını serbest bıraktıklarını söyledi.

Trump yönetimi ise Türkiye destekli güçlerin insan hakları ihlallerine yönelik iddiaların doğrulanamadığı belirtiyor. Gazetecilere konuşan savunma kaynağı da “sahadaki gözlerimizin sayısı azaldı” diyor. 

Öte yandan Irak’ın daha fazla ABD birliği kabul etmesini sağlamak siyaseten kolay olmayacak. Ülke yaklaşık iki haftadır yolsuzluğu ve kötü yaşam şartlarını protesto etmek için sokaklara dökülen genç Iraklıların gösterileriyle çalkalanıyor ve protestolar Başbakan Adil Abdül Mehdi’nin siyasi geleceğini tehdit ediyor. Bu yıl, ülkede bulunan Amerikan güçlerinin çekilmesini isteyen milletvekillerinin sayısı giderek arttı. ABD’nin Irak’ta hâlihazırda “kuvvet yönetimi seviyesinde” yaklaşık 5 bin birliği bulunuyor ancak Pentagon’un kısa süreli görevlerle birlik sayısını artırabileceği belirtiliyor.

Bu arada, Dışişleri Bakanlığı da bu hafta güvenlik değerlendirmeleri için Suriye ekibini ülkeden çıkardı. Bakanlıktan bir yetkili ekip faaliyetlerinin duruma göre düzenleneceğini ya da durdurulacağını” söyledi. Ekibin “bölgedeki başka ofislerden çalışmalarını sürdürerek gelişmeleri uzaktan izleyebileceği” bildirildi. 

Bölgedeki Suriyelilerin temel ihtiyaçlarını gideren uluslararası yardım kuruluşu Mercy Corps da Pazartesi günü Reuters’a ülkedeki faaliyetlerini durdurduğunu ve personelini çektiğini açıkladı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a harekâtı durdurma çağrısı yapmak üzere Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaretin heyetinde Pentagon’un en tepe siyasi yetkilisi de yer alıyor. Hâlihazırda bölgede bulunan Savunma Müsteşarı John Rood, Ankara’ya geçerek, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ile Suriye özel temsilcisi Jim Jeffrey’nin yer aldığı ekibe katılacak.

Açıklamaya göre Pence, Erdoğan’a ateşkes sağlanıncaya kadar en tepe Türk yetkililerine uygulanan ambargonun süreceğini iletecek. Türk Cumhurbaşkanı ise Salı günü yaptığı konuşmada Türkiye’nin operasyonu amaçlarına ulaşmadan “asla” durdurmayacağını söyledi.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni

Jack Detsch Al-Monitor’un Pentagon muhabiridir. Washington’da yaşayan ve savunma muhabiri gözüyle ABD-Orta Doğu ilişkilerini haberleştiren Detsch daha önce Passcode için siber güvenlik haberleri yazmış ve Christian Science Monitor’un Dijital Çağ’da Güvenlik ve Mahremiyet projesinde yer almıştır. Detsch Diplomat Magazine dergisinde editör yardımcılığının yanı sıra NPR’ın San Francisco’daki muhtelif kuruluşlarında da çalışmıştır. Twitter hesabı: @JackDetsch_ALM Email: jdetsch@al-monitor.com.

NEVER MISS
ANOTHER STORY
Haber bültenimize üye olun
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept