Irak'ın Nabzı

Irak-Türkiye arasında yeni petrol boru hattı yolda

By
p
Article Summary
Irak-Türkiye arasında planlanan yeni boru hattı Irak’ın petrol ihracatı için yaşamsal önem taşırken Türkiye açısından da İran petrolünü telafi edecek. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

BAĞDAT — Irak’ın petrol zengini Kerkük bölgesinden Türkiye’ye günde bir milyon varil petrol taşıma kapasitesine sahip yeni bir boru hattının yapımına yönelik çalışmalar Ankara ve Bağdat arasında devam ediyor.

Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad’ın Al-Monitor’a verdiği bilgiye göre “Irak hükümeti Irak-Türkiye arasında yeni boru hattıyla ilgili teknik incelemeleri tamamladı ve şu anda ihaleler üzerinde çalışıyor.” 

İnşaat çalışmalarının muhtemelen 2020 yılında başlayacağını belirten Cihad, Irak’ın ham petrol ihracatının ağustos ayında 111.7 milyon varile ulaştığını, bunun 3.6 milyon varillik bölümünün Kerkük-Ceyhan hattından gönderildiğini kaydetti. 

Petrol Bakanlığı’nın Akdeniz limanları üzerinden ihracatı artırmaya çalıştığını belirten sözcü, şöyle devam etti: “Irak, ihracat güzergâhlarını çeşitlendirme politikasını sürdürüyor, üretimdeki artışa paralel olarak dünya pazarlarına kesintisiz petrol akışı sağlamak için ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyor.” 

ABD yaptırımlarının İran’ın petrol ihracatına ket vurduğu, bundan Türkiye’nin de etkilendiği düşünülürse bu çalışmalar ayrı bir önem taşıyor.

Yeni boru hattı Irak’la Türkiye arasında ikinci hat olacak. 1976’da faaliyete geçen birinci hat, defalarca sabotaja uğradı ve hasar gördü. Örneğin PKK’nın 2015 yılındaki saldırılarından doğan zarar 500 milyon dolar olarak tahmin edilmişti.

Türk hükümeti boru hattını yenileyeceğini söylese de uzmanlar, hasarın boyutundan dolayı onarım çalışmalarının anlamsız olacağı yönünde görüş belirtiyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla mayısta kurulan komisyon da İran petrolünün devreden çıkmasını da telafi edebilecek yepyeni bir boru hattının yapımını önerdi. 

Yeni hat Irak’taki mevcut boru hattı ağına bağlanacak. Irak sadece kuzeydeki Kerkük’ten değil, ülkenin iç ve güney kesimlerinden de Türkiye’ye ve başka Akdeniz limanlarına petrol ihraç edebilecek. Yeni hat, Irak’tan Suriye’nin Akdeniz kıyısına uzanacak diğer bir boru hattı projesi gerçekleşmeden Irak Milli Petrol Şirketi’ne ihracat esnekliği kazandırmış olacak. 

Rusya ise ilgili makamları yeni hattan vazgeçirmeye ve Suriye hattının yapımına ikna etmeye çalışıyor. Ancak Suriye sınırının güvenlik açısından istikrarsız olması ve projenin yüksek maliyeti, bu hattı birkaç yıl daha geciktirebilir. 

Anlaşmaya vakıf bir kaynak Al-Monitor’a yaptığı açıklamada “Bu boru hattı, sadece mevcut hat kötü durumda olduğu için kurulmuyor. Anlaşmanın önemli bir siyasi amacı da var” dedi. Kaynağın açıklamasına göre Erbil merkezli Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) “zaman zaman federal makamların onayı dışında kendi topraklarından geçen eski bir boru hattı üzerinden petrol ihraç ediyor.”

Bağdat’taki federal hükümet ile KBY arasındaki mutabakata göre KBY’deki memur maaşlarının federal bütçeden ödenmesi karşılığında Erbil yönetimi Milli Petrol Şirketi’ne günde 250 bin varil petrol aktaracaktı. Ancak İslam Devleti’nin Musul’u ele geçirmesi, Kerkük-Ceyhan hattının tahrip edilmesi ve akabinde uluslararası petrol şirketlerinin bölgeden ayrılması nedeniyle borçları biriken KBY tarafı anlaşmaya uymadı. 

Petrol Bakanlığı mayıs ayında KBY’nin günde 600 bin varilden fazla ihracat yaptığını açıkladı. Parlamento’daki Şeffaflık Komisyonu’nun üyesi olan Milletvekili Halid Cevad 4 Eylül’de bir haber ajansına, bu rakamı teyit eden şu açıklamayı yaptı: “KBY halen günde 461 bin varil petrolü resmi olarak ihraç ediyor. Bunun yanı sıra 150 bin varil de kayıtlara geçmeden kaçak yollardan satılıyor.”

Yeni boru hattı projesi Irak’ın petrol ihracatı için yaşamsal önem taşırken, İran petrolünden olan Türkiye için de telafi edici olacak. Ancak Bağdat’la Erbil arasındaki anlaşmazlıklar sürüyor, su paylaşımı konusu da Bağdat’la Ankara arasında sorun olmaya devam ediyor.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: krg, pipeline, iraqi oil, iranian oil, iraq-turkish relations, erbil

Iraklı gazeteci yazar Omar Sattar siyasi konulara odaklanıyor. Siyaset bilimi mezunu olan Sattar, Irak ve Arap dünyasının çeşitli medya kuruluşlarında çalışmıştır.

 
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept