Suriye’de Kürtlerin tarlaları kundaklanıyor, çiftçiler mağdur

Suriye’deki Kürt yetkililer siyasi amaçlar güden faillerin tarım alanlarını ateşe verdiğini, binlerce dönüm ekili arazinin kül olduğunu söylüyorlar. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Suriye’de Haseke vilayetinin kuzeyindeki Hirbat Bustan köyünde tarım arazilerini etkileyen bir yangın, 1 Haziran 2019 Photo by Lamar Erkendi/Al-Monitor.

Haz 7, 2019

KAMIŞLI – Suriye’de tarım arazileri ateşe veriliyor ve birden fazla şüpheli var: İslam Devleti (İD), rejim güçleri, Türkiye ve müttefikleri. Sorun özellikle ülkenin kuzeyinde Suriye Kürdistanı veya Rojava olarak bilinen Kürt özerk yönetimi bölgesinde ciddi boyutlara ulaştı.

Kürt ağırlıklı Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) askeri bir yetkili Al-Monitor’a yaptığı açıklamada Kürtlere ait ekili alanların yakılmasından Türkiye’yi, uyuyan İD hücrelerini ve Suriye yönetimini hep beraber sorumlu tuttu.

Kimliğinin gizli kalması kaydıyla konuşan yetkiliye göre “Kürt özyönetimi bölgesinde binlerce dönüm buğday, arpa ve mercimeği yok eden yangınlar, Türkiye ve Suriye rejiminin istihbaratları tarafından uyuyan İD hücreleriyle birlikte planlandı ve gerçekleştirildi. Amaçları, halkı Kürt özyönetimine karşı kışkırtmak, kaos yaratmak ve özellikle Rakka, Deyrizor ve Menbiç’te Araplarla Kürtler arasında etnik çatışma çıkarmak.”

Yetkili sözlerini şöyle sürdürdü: “Rakka ve Deyrizor’daki acil müdahale güçleri bazı şahısların geniş tarım arazilerinde yangın çıkardıklarına dair bilgi aldılar ve bu şahısları tutukladılar. Sorgularda bunların Suriye ve Türkiye istihbaratları ile temasları olduğu ortaya çıktı.”

Rakka İç Güvenlik Güçleri’yle eşgüdüm halinde çalışan itfaiyeciler 1 Haziran’da Haseke vilayetinin kuzeyindeki Hirbat Bustan köyü yakınlarında 600 dönüm buğdayı yok eden bir yangını söndürdüler. 20 Mayıs’tan bu yana El Tabka, Deyrizor, Kobani, Haseke, Kamışlı ve Menbiç’te çıkarılan yangınlarda binlerce hektar arazi kül oldu.

Haseke kırsalında 20 hektar buğday, arpa ve mercimeğini kaybeden Lokman Ahmed, Al-Monitor’a şöyle konuştu: “İslam Devleti’ne bağlı uyuyan hücreler arazilerimizi yakıyor. Önceki yıllarda sıcak havanın neden olduğu yangınları hızla kontrol altına alabiliyorduk ve yanan alan üç-dört metrekareyi geçmezdi. Şimdi ise araziler çoğunlukla havanın daha serin olduğu gece vakti ateşe veriliyor, binlerce hektar kısa sürede kül oluyor.”

Çiftçileri mahsullerini korumak için tedbir almaya çağıran Rojava yönetimi, internet sitesinden 29 Mayıs’ta yaptığı açıklamada “Özyönetime bağlı acil durum ekipleri, belediyeler ve meclisler acil durumlara karşı teyakkuz halinde ancak idare ile vatandaşlar arasında eşgüdüm olmazsa bunlar yetersiz kalır” dedi.

Al-Monitor’a konuşan Rakkalı avukat Eyüp Mustafa, bertaraf edilmiş olsa da İD’in özellikle Rakka ve Deyrizor’da aşiretleri tarafından korunan yerliler üzerinden terör eylemlerini sürdürdüğünü söyledi.

Yenildiği bölgelerden çekilirken İD’in yakıp yıkma taktiği uyguladığını belirten Mustafa, şöyle devam etti: “İD tarımsal ürünlerin çiftçiler için maddi önemini biliyor ve bölgeden temizlenmesini desteklemiş olan insanlardan tarlalarını yakarak intikam alıyor. Tarlaların yakılması toprağın bozulmasına neden olacak, solunum rahatsızlıklarını artırarak halk sağlığını da olumsuz etkileyecek.”

SDG, 28 Mayıs’ta uluslararası koalisyonun koordinasyonuyla Haseke’nin güneyindeki Kana köyünde 15 İD üyesini tutukladı.

Bu arada İD bazı yangınlarda sorumlunun kendisi olduğunu övünerek ilan etti. Örgüt, haftalık haber bülteni El Naba aracılığıyla SDG kontrolündeki bölgelerde bir dizi yangını üstlendi. 31 Mayıs tarihli bültende örgütün Rakka, Haseke ve hatta Halep vilayetinin doğusunda ateşe verdiği araziler sayıldı, SDG mensuplarına ait arazilerin de hedef alındığı belirtildi.

Militanlarına yangınları sürdürme çağrısı yapan örgüt, şu ifadeleri kullandı: “Binlerce dönüm buğday ve arpa tarlası var. Önünüzde bahçeler, tarlalar, evler ve bunların ekonomik yapıları duruyor. Dolayısıyla durmayın, harekete geçin. Allah hasadınızdan razı olsun.”

Ancak ortalıkta farklı suçlamaların uçuştuğu görülüyor. Rojava yönetiminin Facebook sayfasında “Bu olayların çoğu, bölge ekonomisini çökertmek isteyen ve halkın geçimini tehdit eden İD, Suriye rejimi ve Türkiye gibi çeşitli tarafların sebep olduğu kasıtlı olaylardır” deniyor.

Türk askerlerinin 29 Mayıs’ta sınırdaki Serekaniye kentine yakın Ebu El Sun köyünün tarım arazilerine yangın çıkaran mühimmat atarak 250 dönümlük bir alanda yangınlara sebep oldukları iddia ediliyor.

Al-Monitor’a konuşan Serekaniyeli çiftçi Said Ömer, Türk ordusunun kasten tarım arazilerini ve çiftçileri hedef aldığını, çok sayıda ekili alanın yanmasına sebep olduğunu söyledi.

Rojava’daki Ekonomi ve Tarım Kurumu’nun yöneticilerinden Selman Barudo’nun Al-Monitor’a verdiği bilgiye göre Fırat bölgesinde 16 bin hektar, Cezire, Deyrizor, Rakka, Menbiç ve El Tabka’da da yaklaşık 4 bin hektar arazi kül oldu. Çiftçilerin zararının 2 milyar Suriye Liras’ını (4 milyon dolar) bulduğunu belirten Barudo, failleri tespit etmek için soruşturmaların devam ettiğini söyledi.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

Suriyeli Kürt komutana göre Biden yönetiminde Türkiye ile gerginlik azalabilir
Amberin Zaman | Suriye çatışması | Kas 9, 2020
Madencilerin altın iştahı büyüyor
Mustafa Sönmez | | Eki 26, 2020
Suriyeli muhalifler niçin Türkiye’den gitmek istiyor?
Amberin Zaman | Suriye çatışması | Eyl 10, 2020
Suriye: SDG bölgesindeki suikastlar ne anlama geliyor?
Shelly Kittleson | İslam Devleti | Ağu 10, 2020
Suriyeli Kürtlerin petrol hamlesi Türkiye’yi yumuşatabilir mi?
Amberin Zaman | Petrol ve gaz | Ağu 4, 2020

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Suriye'nin Nabzı

al-monitor
İdlib yeni bir savaşın eşiğinde mi?
Sultan al-Kanj | Suriye çatışması | Kas 17, 2020
al-monitor
Suriyeli savaşçılar niçin Dağlık Karabağ savaşına katılıyor?
Sultan al-Kanj | | Eki 7, 2020
al-monitor
Suriyeli Kürtler yeni bir tehlikeyle karşı karşıya: Petrol kirliliği
Dan Wilkofsky | Petrol ve gaz | Haz 30, 2020
al-monitor
Suriyeli Kürtler birlik için ‘tarihi adım’ atarken Ankara sessiz
Amberin Zaman | Suriye çatışması | Haz 17, 2020