Türk ordusu Afrin’de güvenlik tedbirlerini artırıyor

Kuzey Suriye’deki Türkiye destekli gruplar, Türk ordusunun Afrin’in etrafına duvar örmediğini, YPG saldırılarına karşı kendi güvenliğini artırmak için tedbir aldığını söylüyorlar. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Afrin merkezinden geçen bir Türk askeri aracı, 24 Mart 2018 Photo by REUTERS/Khalil Ashawi.

May 16, 2019

HALEP, Suriye — Aralarında Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin de bulunduğu bazı haber siteleri geçtiğimiz günlerde Türk ordusunun Afrin’in etrafına beton duvar ördüğünü öne sürmüştü. İddiaya göre Afrin’in önce kuzeybatı Halep kırsalından tecrit edilmesi, sonra da Türkiye’ye ilhakının kolaylaştırılması amaçlanıyordu.

Afrin’den kaçan binlerce insan 22 Nisan’da kuzey Halep kırsalındaki Kaştar köyünde bulunan Rus üssü önünde duvarı protesto etti. Gösteride ayrıca duvarın güzergâhı üzerinde oldukları iddia edilen Celbel, Marimin ve Kimar köylerinde sivillere ait ev ve mülklerin Türk güçleri tarafından yıkılması da protesto edildi.

Afrin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve Türk askerleri tarafından kontrol edilirken, Afrin yakınlarındaki Tel Rıfat bölgesindeki köyler Kürt Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) kontrolünde.

Protestocular konuyu bölgedeki Rus komutanlarla görüşmek üzere bir heyet oluşturdular. Heyetin Ruslara sunduğu dilekçede duvar yapımını durdurmak için müdahale edilmesi ve Afrin dahil kuzey Suriye’de Türkiye’yle Rusya arasındaki olası anlaşmalara son verilmesi istendi.

ÖSO’yla bağlantılı Ulusal Ordu ise duvar haberlerini yalanladı ve Türk ordusunun bölgeye sızan YPG mensuplarına karşı sadece kendi üsleri için tahkimat yaptığını söyledi.

Al-Monitor’a konuşan Ulusal Ordu Sözcüsü Binbaşı Yusuf Hamud iddiaları “yalan haber” diye nitelerken “Bu gibi haberlerin amacı bir şekilde YPG’nin ÖSO’ya karşı propagandasına hizmet etmek” dedi.

Hamud’a göre tahkimat çalışmalarına ve başka bazı koruyucu tedbirlere 1 Nisan’da başlandı. Bu kapsamda Afrin’deki Türk üslerinin etrafına beton duvarlar örülüyor, ÖSO kışlaları beton bloklarla takviye ediliyor, YPG’yle olan güneydoğudaki temas hatlarına da beton tahkimat yapılıyor. Hamud, “YPG savaşçıları terör saldırıları düzenlemek için sık sık Afrin şehrine sızıyor. Beton tahkimatlar sadece güvenlik amacıyla yapılıyor” dedi.

Hamud, sivil halkın tepkisi sorulduğunda şöyle konuştu: “Halep’in kuzey kırsalında, özellikle Afrin’de yaşayan halkımız bu tür haberlere inanmasın. Çünkü kaynağın kim olduğunu, amacın ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Rejim ve YPG, bölgenin istikrarını bozan, ÖSO’nun imajını karalayan ve sivilleri korkutan pek çok söylenti çıkarıyorlar.”

Al-Monitor muhabiri duvar yapımını görmek için Afrin’e hemen ulaşamadı. Zira Ulusal Ordu 3 Mayıs’ta Azez-Afrin yolunun YPG saldırıları nedeniyle kapatılacağını ve askeri bölge haline geleceğini duyurdu.

Afrin’de oturan ancak sık sık ÖSO kontrolündeki bölgeler arasında dolaşan aktivist Abdül Fettah El Hüseyin Al-Monitor’a yaptığı açıklamada bölgeye sızan YPG’ye bağlı bir grubun 30 Nisan’da Afrin’e gitmekte olan bir Türk askeri konvoyunu Bab El Selam sınır kapısında tanksavar füzelerle hedef alarak gerilimi artırdığını aktardı. Hüseyin’e göre “Bir Türk askeri öldürüldü, yaralanan askerler oldu. Bölgeye sızan YPG’liler aynı yol üzerinde bir ÖSO savaşçısını da öldürdüler, başkalarını da yaraladılar. YPG’liler geçişin kolay olduğu dağlık bir bölgede yer alan Celbel köyü yakınlarından girmişler. Şimdi oraya da askeri tahkimat yapılıyor.”

Ulusal Ordu YPG’ye karşı 4 Mayıs’ta başlattığı askeri operasyonda üç köyü kontrolü altında aldı ancak günün ilerleyen saatlerinde herhangi bir açıklama yapmadan geri çekildi.

ÖSO-YPG çatışmalarının durulması ve Azez-Afrin yolunun yeniden açılması üzerine Al-Monitor 10 Mayıs’ta Afrin’e gitti. Gözlemlerimize göre ÖSO ve Türk ordusu ilave güvenlik önlemleri alıyordu. Afrin çevresinde yeni kontrol noktaları kurulmuştu ve Türk kamyonları sınırdan Suriye tarafına beton bloklar taşıyordu.

Afrin’de bulunan bir ÖSO komutanı Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Nisan başından beri ÖSO gruplarının kontrol noktalarını emniyete alıyoruz. Ayrıca Afrin çevresindeki tüm kontrol noktalarında işleyişi düzenliyoruz ve YPG’yle olan temas hatlarında yeni kontrol noktaları oluşturuyoruz. Türk ordusu kontrol noktalarına ve bariyerlere beton bloklar koydu. Temas hatlarına yakın Türk askeri üslerinde de koruma önlemleri takviye edildi. Tüm bunların amacı, bölgeye sızan YPG’lilerin terörist eylemlerini önlemek.”

Medyada dolaşan duvar görüntüleri sorulduğunda ÖSO komutanı bunların aslında “Celbel’in doğusundaki askeri noktalara yakın dağlık alanlarda kısa mesafelere dikilmiş birkaç beton duvar” olduğunu söyledi. “İddia edildiği gibi sivillere ait evler de yıkılmadı” dedi.

Komutan bahsi geçen bölgenin “Tel Rıfat’ın kuzeybatısında YPG’yle doğrudan temas bölgesi” olduğunu ve “YPG’nin Afrin’de bombalı saldırılar düzenlemek için buradan geldiğini” söyledi. Tek beton parçadan oluşan bir duvarın söz konusu olmadığını belirten komutan, “Bu da medyadaki iddiaların aksine bölgenin Halep kırsalından tecrit edilmediği anlamına geliyor. Bölgedeki temas hatları ve engebeli arazi sızmalar için son derece elverişli” dedi.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

Barış Pınarı Harekâtı’nın ardından sefalet ve propaganda savaşı devam ediyor
Amberin Zaman | türk-kürt çatışması | May 29, 2020
Petrol Erdoğan’ın Suriye siyasetini düze çıkarabilir mi?
Fehim Taştekin | türk-kürt çatışması | Mar 13, 2020
İdlib’in gölgesinde bir başka cephe: Afrin kapısı
Fehim Taştekin | Kürtler ve Kürdistan | Mar 2, 2020
İdlib kriziyle El Bab’daki gayrimenkul fiyatları tavan yaptı
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Şub 27, 2020
Rusya Kürt kartını açıyor mu?
Fehim Taştekin | Suriye'de Rusya | Şub 20, 2020

Recent Podcasts

Featured Video