SDG askerlik yapmayı reddedenleri tutukluyor

Kürtlerin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’nin askerlik yapmayı reddeden gençleri tutuklaması Rakka’da kitlesel protestolara yol açtı. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Suriye Demokratik Güçleri’nin Rakka’nın İslam Devleti’nden kurtarılmasının birinci yıldönümünde düzenlediği geçit töreni, Suriye 27 Ekim 2018 Photo by REUTERS/Aboud Hamam.

İşlenmiş konular

military service, conscription, syrian democratic forces, sdf, islamic state, raqqa

May 28, 2019

HALEP, Suriye — Kürtlerin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Rakka vilayetinin kuzey kesimlerinde yaşayan genç erkeklere yönelik askerlik baskısını artırmaya başladı. SDG liderleri askerlik görevinin zorunlu olduğu iddialarını yalanlasalar da SDG’ye bağlı askerlik birimleri 18 Mayıs’ta Rakka’nın Telsaman, Kaniz, Mezra ve Tişrin ilçelerinde düzenlenen operasyonlarda 20 genci askerlikten kaçtıkları gerekçesiyle gözaltına alarak, eğitim kamplarına gönderdi.

Tutuklamalar başta Rakka olmak üzere Suriye’nin kuzeyindeki yerel halktan tepki çekiyor. Kobani, Menbic, Menbic kırsalı ve Cezire de dahil Fırat bölgesinin SDG’nin kontrolündeki tüm vilayetlerinde benzer operasyonlar düzenleniyor. Kürt ve Araplar arasında etnik bir ayrım yapılmıyor.

Suriye’nin kuzey ve batısında bulunan özerk yönetim bölgelerindeki askerlik faaliyetlerini SDG adına Rakka Himaye ve Müdafaa Komitesi üstleniyor. Komite 14 Mayıs’ta aldığı bir karar uyarınca Fırat bölgesinde yaşayan 18-28 yaş grubundaki tüm erkekleri “öz savunma görevini” yerine getirmeye çağırdı. Tutuklamalar da bu kararın ardından başladı.

SDG, İslam Devleti’ne karşı kurulan ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyondan destek alıyor. Yerel bir kaynağın isminin açıklanmaması kaydıyla Al-Monitor’a aktardıklarına göre Deyrizor’daki Kürt yönetimine, zorunluk askerliğe ve İD’le ilgili suçlamalarla çok sayıda insanın tutuklanmasına tepki gösteren Arap nüfusunun başlattığı protesto gösterileri hâlen sürüyor.

Reuters’in Haziran ayı içinde yayınladığı haberde de şöyle deniyor: “Nüfusu yüz bini aşan Rakka merkezinde, pek çok insan zorunlu askerliğe ve fiilen kenti kontrol eden kıdemli Kürt yetkililerin çoğunluk olan Arap nüfusa yönelik ayrımcı uygulamalarına tepki gösteriyor.”

SDG geçen eylülde de benzer bir uygulamaya giderek kentte katı sokağa çıkma yasakları uygulamış, yeni güvenlik noktaları kurmuş ve vatandaşların silahlarına el koymuştu. Operasyonlarda askerlikten kaçtığı ya da İD’le bağlantılı olduğu gerekçesiyle 20 kişi tutuklanmıştı. Ocak ayında da SDG’ye bağlı askeri polis, grup saflarına katılmayı reddettikleri için Rakka’ya bağlı Tel Hamam ve Hamam El Türkmen’de 12 kişiyi tutukladı.

Bir SDG kaynağının isminin açıklanmaması kaydıyla Al-Monitor’a bu ay verdiği bilgilere göre 14 Mayıs’ta alınan karar, çifte vatandaşlığı olan ya da beş yılı aşkın süreyle yurtdışında yaşayan Suriyelilere 6 bin dolar karşılığı askerlikten muafiyet ya da ayda 400 dolar karşılığı askerlik görevini erteleme hakkı da tanıyor.

Rakkalı aktivist Abdüllatif Muhammed SDG’nin askerlikten kaçan gençleri yakalamak için hem Rakka’da hem de Telabyad, Tabaka ve Ayn İsa gibi kentleri kontrol noktalarıyla doldurduğunu söylüyor.

Muhammed Al-Monitor’a şunları aktarıyor: “Binlerce genç askerlikten kaçmak için Rakka’dan ayrılarak Halep’in muhaliflerin kontrolündeki bölgelerine gitti. Şanslı olanların bir kısmı Türkiye’ye kaçtı. Bazıları da ücra yerlerde gizleniyor ama SDG’nin vilayet ve çevresine kurduğu kontrol noktaları nedeniyle dışarı çıkamıyor. (...) Silah altına alma faaliyetinin hedefinde Arapların çoğunlukta olduğu Rakka vilayeti var. Arap toplumu SDG’ye katılmayı ya da çocuklarını SDG saflarına göndermeyi reddediyor.”

Rakka sakinlerinden Musa El Kelef de Al-Monitor’a şöyle diyor: “Rakka’daki halk SDG’nin askerlik uygulamasına son derece karşı. Baskılara ve zorunlu askerliğe karşı düzenlenen son protestolara ben de katıldım.”

Kelef’e göre SDG gençleri askerliğe ikna etmek için yerel halk üzerinde etkisi olan nüfuzlu isimlerle de görüşmeler yapıyor. Görüşmelerde bu kişilere, İD’le mücadelenin onlar sayesinde kazanıldığı, dolayısıyla idari karar alma ve uygulama yetkisinin de onlarda olduğu anlatılıyor. Kelef’in iddiasına göre SDG, vatandaşlara askerliği reddetmeleri halinde İD saldırılarının yeniden başlayacağını ya da Suriye hükümetinin topraklarını ellerinden alacağını söylüyor.

Kelef Al-Monitor’a şöyle diyor: “SDG’nin güvenlik uygulamaları rahatsızlık yaratıyor. Gençler kontrol noktalarında alıkonuluyor ve zorla askere gönderiliyor. Silah altına alma faaliyetlerinin hedefi Rakka’daki yoksul, geçim sıkıntısı çeken aileler. Çoğunlukla bu ailelerin erkek çocukları maaş için SDG’ye katılıyor.”

SDG savaşçıları ayda 200, liderleri ise 400 dolar maaş alıyor. SDG bölgelerinde askerlik görevi 18 ay sürüyor ve bu süre bittiğinde erlere aylık maaşa geçerek görevde kalma imkanı sunuluyor.

Recommended Articles

Suriyeli Kürtler ABD himayesinde uzlaşı görüşmelerine başladı
Ivan Hassib | Kürtler ve Kürdistan | May 1, 2020
Deyrizor’da özerk Kürt yönetimine karşı protestolar
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Mar 20, 2020
Petrol Erdoğan’ın Suriye siyasetini düze çıkarabilir mi?
Fehim Taştekin | türk-kürt çatışması | Mar 13, 2020
Türkiye ile Suriye’deki Kürt yönetimi arasında su kavgası
Amberin Zaman | | Mar 5, 2020
Suriye rejiminin cepheye sürdüğü gençler muhaliflere sığınıyor
Nawwar Horani | Suriye çatışması | Mar 11, 2020

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Suriye'nin Nabzı

al-monitor
HTŞ, İdlib ateşkesinden istifade ederek saflarını sıklaştırıyor
Khaled al-Khateb | | May 1, 2020
al-monitor
Suriyeli Kürtler ABD himayesinde uzlaşı görüşmelerine başladı
Ivan Hassib | Kürtler ve Kürdistan | May 1, 2020
al-monitor
Türkiye Suriye’deki muhalif bölgelerine yeni bir sınır kapısı açıyor
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Nis 16, 2020
al-monitor
Türkiye sınırındaki mülteci kampları koronavirüse ne kadar hazır?
Mohammed al-Khatieb | Coronavirus | Nis 9, 2020