Suriye'nin Nabzı

Türkiye olası Suriye harekâtı öncesinde Suriyeli muhaliflere askeri eğitim veriyor

By
p
Article Summary
Suriye’nin kuzeyinde konuşlu Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) savaşçıları Kürtlerin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) karşı planlanan askeri harekâta hazırlık amacıyla Türkiye’nin nezaretinde askeri eğitim almaya başladılar. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

HALEP — Halep kırsalındaki Fırat Kalkanı bölgesinde konuşlu olan Suriyeli muhalif savaşçılar, Türk birlikleri ve Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı ulusal ordunun denetiminde askeri eğitim alıyorlar. Al-Monitor’un Suriyeli muhaliflere bağlı yetkililerden edindiği bilgilere göre 7 Nisan’da başlayan eğitim programında savaşçılara Türk ordusuna ait helikopterlerden paraşütle atlama da dahil bir dizi talim yaptırılıyor. Bu eğitim programı, ÖSO savaşçıları için bir ilk niteliğinde.

ÖSO’ya bağlı El Mutasım Tugayı’nın Siyasi Büro Şefi Mustafa Secari Al-Monitor’a programla ilgili şu bilgileri verdi: “Ulusal ordunun eğitimi devam ediyor, Fırat’ın doğusuna yapılacak harekât için hazırlık yapılıyor. Operasyonun rekor bir sürede tamamlanabilmesi için yüksek standartlarda eğitim veriliyor. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarında edinilen tecrübelerin de bu operasyonuna çokça katkısı olacağı muhakkak.”

Secari şöyle devam etti: “Eğitimler ÖSO ve Türk ordusunun terörle mücadele kapsamında yaptığı işbirliğinin bir parçası. ÖSO savaşçılarına paraşütle atlama gibi bir dizi yoğun talimler yaptırılıyor, yeni askeri taktikler öğretiliyor. Bu eğitim ÖSO savaşçıları için bir ilk. ÖSO ile Türk ordusu arasındaki eşgüdüm ve işbirliği sürecek. Türk ordusu ÖSO birliklerinin muharebe tecrübelerini geliştirebilmesi için sürekli özel eğitimler ve talimler düzenliyor.”

Eğitimler, Halep kırsalındaki Türk askeri üslerinde ve ÖSO’ya bağlı grupların Suriye’nin kuzeyindeki eğitim kamplarında veriliyor. Al-Monitor’a konuşan ulusal ordu komutanları da eğitimin Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) karşı Türk ordusuyla düzenlenecek ortak harekâta hazırlık amacını taşıdığını doğruladılar.

Arap ve Kürt savaşçıların kurduğu bir koalisyon olan SDG’nin ana bileşenini Türkiye’nin PKK’yla bağlantılı bir terör örgütü kabul ettiği Halk Savunma Birlikleri (YPG) oluşturuyor.

Eğitimler, düşman saflarına düzenlenecek baskınlara yönelik taktik derslerini de kapsıyor. Ulusal orduya bağlı 2’inci Kolordu ve 2’inci Alay tarafından El Bab yakınlarında bulunan askeri kamplarda da 15 Nisan’da benzer eğitimlere başlandı. Suriye ordusundan kaçarak muhalefete katılan 18 Suriyeli subay da eğitimlerde askeri uzmanlıklarını ve tecrübelerini aktarmak için 2’inci Kolordu’ya katıldı.

ÖSO’ya bağlı muhalif grup Ahrar El Şarkiya’nın düzenlediği eğitimlerde ise makineli tüfek, top, meskûn mahalde muharebe, yakın dövüş sanatlarının yanı sıra Fırat’ın doğusunun coğrafi özellikleri ve SDG’ye karşı düzenlenecek harekâtta izlenecek taktikler konusunda dersler veriliyor.

Anadolu Ajansı’nın aktardığı bilgilere göre Ahrar El Şarkiya’nın verdiği eğitimler de Fırat’ın doğusuna yönelik olası bir harekâta hazırlık amacıyla diğer eğitimlerle birlikte 15 Nisan’da başlatıldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Aralık 2018’de Fırat’ın doğusundaki YPG güçlerine karşı askeri bir harekât düzenleyeceklerini açıklamış ancak ABD Başkanı Donald Trump’ın 19 Aralık’ta yaptığı sürpriz Suriye’den çekilme açıklaması üzerine harekât ertelenmişti. Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar 30 Mart’ta yeni harekâtın planlaması ve icrası için Suriye-Türkiye sınırındaki Gaziantep’te kurulan ortak harekât merkezinin açılışını yaptı.

Suriye Ulusal Ordusu’nun Sözcüsü Yusuf Hamud Al-Monitor’a son gelişmelerle ilgili şunları aktardı: “ÖSO Türk ordusuyla doğrudan temaslarından büyük fayda sağladı. Geçmişte düzenlenen ortak iki operasyon sırasında da --hem Zeytin Dalı hem de Fırat Kalkanı-- geniş çaplı askeri ve teknik tecrübeler edindi. Ayrıca Türk ordusundan subay ve uzmanların ÖSO savaşçılarına verdiği eğitimler de çok faydalı oldu. Bunların başında havadan paraşütle atlama ve muharebe talimleri geliyor. (...) SDG’ye karşı planlanan operasyon da gerçekleşmesi halinde geniş çaplı bir askeri harekât olacağı için muhtelif askeri taktiklere ihtiyaç var.”

SDG kontrolündeki bölgelerde faaliyet gösteren Kürt Geleceği Hareketi’nin üyelerinden Ali Tamii ise operasyon öncesi düzenlenen ÖSO eğitimlerinin önemini fazla abartmamak gerektiği görüşünde. Tamii Al-Monitor’a şu değerlendirmede bulundu: “Türk ordusu ve ÖSO’nun amacı SDG üzerindeki baskıyı artırmak. ABD ile Türkiye arasında Fırat’ın doğusuna girme konusundaki uzlaşı meselesi eğitimden daha önemli. Türkiye ile ABD uzlaşmadan geniş çaplı bir çatışma söz konusu olmaz.”

Fırat’ın doğusundaki Kürt güçlerinin akıbetine ilişkin Türkiye ile ABD arasındaki görüşmelerin sürdüğüne işaret eden Tamii, Ankara’nın böyle bir operasyona ancak Washington’dan yeşil ışık gelirse kalkışabileceğini belirtti. Tamii, “Bu da SDG’nin ABD tarafından yalnız bırakıldığı ve çekilmek zorunda kalacağı anlamına gelir” dedi.

Peki SDG, olası bir Türkiye-ABD uzlaşısına rağmen çatışmada ısrarcı olur mu? Tamii’nin yanıtı şöyle: “SDG Amerikalı ve Avrupalı müttefikleri arkasında olmadan bunun altından kalkamaz. Bölgenin akıbeti konusunda Türkiye ile Batı arasında bir uzlaşı sağlanırsa Kürtler yalnız kalır. SDG ancak sınırlı bir direnç gösterebilir, bunu da fazla sürdüremez. Afrin tecrübesi de savunmanın kaybeden taktik olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü tarafların güçleri eşit değil.”

Türkiye’nin 2018’de Afrin’deki YPG güçlerine karşı düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı için ABD’den onay aldığını söyleyen Tamii, Washington’ın Kürt müttefiklerini yalnız bıraktığını ve Kürtlerin savaşı bu nedenle kaybettiklerini de ekledi.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni

Khaled al-Khateb is a Syrian journalist and former lecturer in the Geography Department of the University of Aleppo.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept