Duvar kavgası Orta Doğu’daki ABD üslerinin ödeneklerini riske atabilir

Başkan Donald Trump’ın Meksika sınırına duvar örmek için başlattığı ödenek mücadelesi, İncirlik Hava Üssü dâhil Orta Doğu’daki kritik Amerikan üslerini etkileyebilir. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor ABD’nin New Mexico eyaletinin Santa Teresa bölgesinde Meksika sınırına dikilen yeni bariyer tipi duvar, 5 Mart 2019 Photo by REUTERS/Lucy Nicholson.

Mar 27, 2019

Pentagon’un açıkladığı belgeye göre Meksika sınırına duvar örmek isteyen Başkan Donald Trump’ın bu konuda başlattığı ödenek mücadelesi, ABD’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki operasyonlarını destekleyen kritik üslerin ödeneklerini tehlikeye atabilir.

Beyaz Saray’ın, Amerikalı askerlerin konuşlandığı Almanya ve Japonya gibi müttefik ülkelerin ABD’ye para ödemesini öngören ve “maliyet artı 50” diye adlandırılan planı ortaya koymasının ardından Savunma Bakanlığı da sınır duvarı için 3,6 milyar dolar kaynak yaratmak amacıyla ödeneği kesilebilecek projelerin listesini açıkladı. Trump’ın ana seçim vaatlerinden biri olan duvara Kongre’nin ödenek tahsis etmesine Demokratlar yanaşmıyor.

Ödeneği kesilebilecek projelerin toplam değeri 4,3 milyar dolar. Bunların arasında ABD Donanması’nın 5. Filosuna ev sahipliği yapan Bahreyn’de yapılması planlanan 26,3 milyon dolarlık bir donanma bakım tesisi ve Almanya’da denizcilere, savaş pilotlarına ve Afrika’daki özel kuvvetlere destek olarak planlanan yaklaşık 513 milyon dolarlık inşaatlar yer alıyor. Kesintiye tabi bir başka kalem de Suriye’de İslam Devleti’ne yönelik hava operasyonlarında pek çok uçağın kalkış noktası olan Türkiye’deki İncirlik Hava Üssü’nde öngörülen 14,3 milyon dolarlık bir proje.

Washington merkezli düşünce kuruluşu American Enterprise Institute’ta araştırmacı olan eski Senato çalışanı Rick Berger, “Yurtdışındaki üsleri bu denli riske attığımız başka bir örnek bilmiyorum. Sanırım müttefiklerimiz özellikle ‘maliyet artı 50’ planından sonra Başkan’a hedef olmamak için şu an sessiz kalıyorlar” dedi.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki müttefikler sessiz kalıyor olabilir ama duvar ödeneği için süren savaş Pentagon ve Kongre’de ciddi kaygılar yaratmış durumda.

Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nin Demokrat Partili Başkanı Adam Smith 26 Mart’ta Pentagon Denetçisi David Norquist’e gönderdiği mektupta duvarın 57 millik kısmını inşa etmek üzere uyuşturucuyla mücadeleye ayrılan kaynaklardan 1 milyar doların kaydırılmasına itiraz etti. Los Angeles Times gazetesinin ele geçirdiği Pentagon iç yazışmalarına göre ise Deniz Piyade Komutanı Robert Neller sınıra asker konuşlandırılması nedeniyle bazı tatbikatları iptal etmek zorunda kaldıklarını belirtiyor.

Pentagon’un belirlediği kriterlere göre ihale tarihleri mevcut mali yıl için planlanmış projeler kesinti kapsamı dışında. Buna göre Orta Doğu’daki bazı projeler, örneğin Katar’daki El Udeyd hava üssü ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki El Dafra hava üssünde planlanan iyileştirmeler güvende görünüyor. ABD’nin Orta Doğu’daki askeri operasyonlarında önemli bir merkez olan ve 11 bin Amerikalı askere ev sahipliği yapan El Udeyd’de birlikler için bir komuta merkezi ve Mısır’dan Afganistan’a kadar çeşitli yerlerden gelen istihbaratın toplandığı bir merkez bulunuyor.

Gözlemcilere göre Pentagon’un kesinti listesini daha da genişletmesi, zaten rahatsız olan müttefikleri iyice sarsacak.

Şu an Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde kıdemli araştırmacı olan eski Pentagon yetkilisi Melissa Dalton şöyle konuştu: “Bu iptaller, arkası gelecek bir ilk adımsa eğer bu beni gerçekten kaygılandırır. Bir defalık bir şeyse eğer Savunma Bakanlığı’nın bunu, ABD’nin önceliklerinde bir dengeleme yapılıyormuş gibi sunması mümkün.”

Beyaz Saray ve Kongre sınır duvarına ödenek konusunda kavga ederken, ABD’nin başlıca rakipleri Rusya ve Çin Orta Doğu’daki varlıklarını artırmaya çalışıyorlar. Çin, Cibuti’de ABD birliklerine yakın bir noktada Kızıldeniz’e erişim sağlayabileceği bir üs kurmuş durumda. Rusya ise yakın zamanda Mısır’da askeri uçaklarına geçiş ve iniş hakkı tanıyan bir anlaşma sağladı. Kahire ABD’den her yıl 1,3 milyar dolarlık askeri yardım alıyor.

Duvar kavgası Savunma Bakanlığı’nın müttefiklerle diyalogunu da etkiliyor. Geçtiğimiz hafta Washington’u ziyaret eden Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, ABD’nin NATO’ya bağlılığını sorgular bir tonda “Maddenin adı Madde 5, Madde F-35 değil” dedi. Bakan kelime oyunuyla NATO’nun ortak savunma ilkesine ve ABD’nin geliştirdiği yeni nesil savaş uçağına gönderme yapıyordu. Parly ayrıca ABD’nin Suriye politikasında netlik göremediğini belirtti.

Trump’ın duvara kaynak sağlamak adına yurtdışındaki askeri inşaat projelerine tırpan atma düşüncesi belli ki müttefiklere güven vermeye hizmet etmiyor.

Berger şöyle konuştu: “Yurtdışındaki (askeri) inşaat harcamalarımız yükü nasıl paylaştığımıza dair önemli bir gösterge. Almanya’da mesela bir okulu mu eleyeceksiniz, bir askeri bakım tesisini mi? Burada, olumsuz etki yaratmayacak, müspet tercihler yapmak mümkün değil."

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

Suriye İran’dan gelen korona virüs tehlikesini ne kadar önleyebilir?
Amberin Zaman | Koronavirüs | Mar 25, 2020
Netanyahu’nun koronavirüse karşı gizli silahı: Mossad
Ben Caspit | Koronavirüs | Nis 1, 2020
ABD Adalet Bakanlığı’ndan TRT’ye ‘yabancı ajan kaydı’ talimatı
Aaron Schaffer | türk-kürt çatışması | Mar 19, 2020
Ankara’nın Suriyeli sığınmacılar kartı etkisini neden yitirdi?
Kadri Gürsel | Mülteciler | Mar 19, 2020
Hükümet karşıtı gösteriler İran’ın dış politikasını nasıl etkiler?
Hamidreza Azizi | İran'da protestolar | Kas 26, 2019

Recent Podcasts

Featured Video