Kuzey Suriye’deki muhalif polis karakolları HTŞ’nin eline geçiyor

Heyet Tahrir El Şam örgütü, kuzey Suriye’de 2012’de kurulan Özgür Suriye Polisi’nden karakollarını teslim etmesini isterken, mensuplarına da ya İslami polise katılmalarını ya da kendilerine başka iş bulmalarını söyledi. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Suriye’nin El Fua ve Kefraya köyleri yakınlarında görüntülenen Heyet Tahrir El Şam’a bağlı İslamcı isyancılar, 18 Temmuz 2018 Photo by REUTERS/Khalil Ashawi.

Şub 3, 2019

Radikal Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) örgütüne bağlı kendinden menkul Suriye Kurtuluş Hükümeti (SKH) muhalefetin kurduğu Özgür Suriye Polisi’nin görevine son vererek, ocak ortalarında HTŞ’nin eline geçen Halep vilayetinin batısı için verdiği sözü çiğnemiş oldu.

Özgür Suriye Polisi Şefi Tuğgeneral Adib Şallaf’a göre SKH sivil hiçbir yapıya müdahale etmeme sözü vermişti.

Şallaf Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Verilen sözler yalan çıktı. SKH bize güvence verdikten sonra ya onların şemsiyesi altında çalışmamızı ya da karakol ve silahlarımızı onlara teslim etmemizi istedi. Öyle de oldu. Makineler, ekipman, araçlar dahil her şeyi teslim ettik ve buna dair makbuzlar aldık.”

Şallaf’a göre SKH batı Halep’te 1830 polisin görev yaptığı 32 karakolu devraldı. Göreve devam etmek isteyen Özgür Suriye Polisi mensupları SKH’ye bağlı İslami polise katılabilir. Bunun için SKH’nin İdlib’deki İçişleri Bakanlığı’na başvurarak sınava girmeleri ve güvenlik soruşturmasından geçmeleri gerekiyor. Ayrılmak isteyenler ise başka bir polis birimine katılmaya zorlanmayacak.

10 Ocak’ta faaliyetlerini durduran Özgür Suriye Polisi, HTŞ ile anlaşmaya vararak çalışmalarına yeniden başlamayı umuyordu. Ancak müzakerelerde Özgür Suriye Polisi mensuplarının görevde kalması sağlanamadı ve karakollar devredilmek zorunda kalındı.

Şallaf şöyle konuştu: “Çalışmalarımız durdurulmuş olsa da biz idari bir yapı olarak varlığımızı sürdüreceğiz. Koşullar değişir ve Türkiye’den destek alırsak, durumumuzu gözden geçirir ve yeniden göreve başlarız. Ancak şimdilik karakolları devretmeyi tercih ettik çünkü aksi halde bunlar (HTŞ tarafından) zorla alacaktı. Bizler sivil, silahsız bir polis birimiyiz. İrademizi dayatma gücümüz yok.”

Elinde ağır silah bulunmayan Özgür Suriye Polisi, asayiş ve güvenliği sağlamak üzere sadece tabanca ve makinalı tüfek gibi ateşli silahlara sahip. İngiltere ve diğer bazı Avrupa devletlerinin eylülde yardımları kesmesinden bu yana Özgür Suriye Polisi hiçbir mali destek almadan çalışıyordu. Türkiye destek sözü vermiş olsa da Türkiye’den şu ana kadar herhangi bir yardım gelmiş değil. Aylardır maaş alamayan birim mensupları bu durumun telafi edileceğini umuyor.

SKH’nin kontrolü ele almasıyla Özgür Suriye Polisi’nin kurucu yöneticileri dâhil yüzlerce mensubu işsiz kaldı. Şallaf, “Şu an ben de yeni bir iş bakıyorum.” dedi.

Halep’in batısındaki Ancara köyünden Samir Abdül Rahman takma ismini kullanan bir polis ise Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Ben İslami polise katılmak zorundayım çünkü Türkiye sınırı kapalı ve destek askıya alınmış durumda. Farklı iş imkânları yok. Çocuklarımı başka nasıl geçindirebilirim?”

Abdül Rahman HTŞ’ye çalıştığı için terörist olarak yaftalanmaktan korktuğunu ama başka çaresi olmadığını söyledi: “İslami polise katıldığım için beni uyarmak isteyenler veya eleştirenler varsa o zaman bana ve arkadaşlarıma daha iyi bir çözüm bulsunlar.”

İki çocuk babası Muhammed El Halebi ise şöyle konuştu: “Suriye Kurtuluş Hükümeti’nden iki kişi Haritan’daki karakolumuza gelerek buradaki görevlilerin, silahların, arabaların ve diğer araçların sayımını yaptılar. Bize de İslami polise katılma teklifinde bulundular.”

Ancak Halebi, İslami polise katılmayı kesinlikle düşünmediğini çünkü SKH’nin tamamen farklı bir çalışma sistemi olduğunu söyledi. Halebi, Özgür Suriye Polisi’nin sivillerin ve görevlilerin hayatına karışmadan muhalefet kontrolündeki yerlerde emniyeti sağlamaya çalıştığını, İslami polisin ise kendi mensuplarının özel yaşamlarına karıştığını, sigara içmelerini yasakladığını, sakallarını kesmeye zorladığını, namazı mecburi kıldığını, kadınlara İslami giyim tarzını dayattığını belirtti.

Halebi şöyle devam etti: “İslami poliste sadece çalışma kurallarına değil onların ideolojisine de riayet etmek zorundasınız. Bu bana uymuyor ve bence bireysel özgürlüklerimizi de kısıtlayacaklar. Türkiye sınırları açık olsaydı polis memurlarının yüzde 70’i daha iyi bir hayat kurmak için oraya giderdi.” Türk makamları temmuzdan itibaren Suriye’den sığınmacı kabulünü durdurmuş durumda.

Özgür Suriye Polisi eylül 2012’de Suriye ordusundan firar eden ve aralarında Şallaf’ın da yer aldığı bir grup subay tarafından kurulmuştu. İlk aylarda Halep genelinde yaklaşık 60 karakolu vardı.

Şallaf “Polisimiz Halep’in ve Halep kırsalının tamamında görev yapıyordu. 2014’te doğu kırsalını İslam Devleti ele geçirdi ve biz buralardan çekilmek zorunda kaldık. (Türkiye’nin gerçekleştirdiği) Fırat Halkanı Harekâtı’ndan sonra görev alanımız Halep’in batı kırsalıyla sınırlandı.” dedi.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

More from  Mohammad Abdulsattar Ibrahim

Recommended Articles

HTŞ, Türkiye’nin işini mi yapıyor?
Fehim Taştekin | İdlib | Haz 28, 2020
Cihadın kutsal olmayan rant döngüsü
Fehim Taştekin | İdlib | May 15, 2020
HTŞ, İdlib ateşkesinden istifade ederek saflarını sıklaştırıyor
Khaled al-Khateb | | May 1, 2020
Cihatçı havuzundan Türkiye’ye ortak çıkar mı?
Fehim Taştekin | | Nis 15, 2020
ABD Adalet Bakanlığı’ndan TRT’ye ‘yabancı ajan kaydı’ talimatı
Aaron Schaffer | türk-kürt çatışması | Mar 19, 2020

Recent Podcasts

Featured Video