Suriye'nin Nabzı

Fırat’ın doğusuna operasyon: ÖSO sınıra savaşçı gönderiyor

By
p
Article Summary
Türkiye’nin Suriye’deki Kürt güçlerine karşı operasyon yapması beklenirken Özgür Suriye Ordusu destek olarak Suriye-Türkiye sınırına savaşçı göndermeye başladı. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

HALEP, Suriye — Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 17 Aralık’ta Konya’da yaptığı konuşmada Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) karşı Fırat’ın doğusunda askeri operasyon başlatma kararlılığını dile getirirken Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı gruplar Suriye-Türkiye sınırına savaşçı göndermeye başladılar.

Erdoğan konuşmasında “Her an teröristlerin tepesine çökebiliriz. (…) Geçtiğimiz hafta Fırat'ın doğusuna askeri operasyona başlayacağımızı resmen ilan ettik. Sayın Trump ile de bunları görüştük. Kendileri de olumlu cevapları verdiler.” dedi.

ÖSO grupları operasyona katılmak isteyen savaşçıların isimlerini 14 Aralık’ta Türk ordusuna verdi. Bu savaşçılar, Halep kırsalındaki Fırat Kalkanı bölgesinden Türkiye’nin güneyine, Suriye sınırına nakledilecek. ÖSO’ya bağlı Ulusal Ordu da bünyesindeki tüm grupların operasyona katılmak üzere adam göndereceklerini söyledi.

Bir ÖSO komutanı kimliğinin açıklanmaması kaydıyla Al-Monitor’a şu bilgileri verdi: “ÖSO grupları 20 Kasım’da 2 bini aşkın savaşçıyı askeri eğitim için Türkiye’ye göndermişti. Bu savaşçılar Türkiye-Suriye sınırına konuşlandırıldı. 15 Aralık’ta Türk ordusu ÖSO gruplarından Türkiye’nin güneyindeki sınır bölgesine daha fazla savaşçı göndermesini istedi. Neticede sınıra 2 binden fazla savaşçı gönderilecek ve böylece toplam sayı 4 bine ulaşacak.”

Komutan şöyle devam etti: “Bazı ÖSO grupları sınıra çok sayıda savaşçı göndermekten imtina edecek. Çünkü pek çok savaşçı, nasıl sonuçlanacağı belli olmayan uzak çarpışmalarda yer almak istemiyor. Katılanlar çoğunlukla Fırat Kalkanı bölgesinde yaşayan Deyrizorlu ve Rakkalı ÖSO savaşçılarından oluşuyor. Bunların operasyona ilgisi yoğun çünkü SDG kontrolüne giren memleketlerine dönmek istiyorlar.”

Ulusal Ordu 16 Aralık’ta yaptığı açıklamada “kurtuluş mücadelesi” diye nitelediği operasyonda Türk ordusunun yanında savaşmaya kararlı olduğunu açıkladı.

Bir başka ÖSO kaynağına göre Türk tarafı, operasyonun önce Türk topraklarından Tel Abyad kentindeki SDG mevzilerini hedef alacağını, daha sonra Ayn El Arab (Kobani) ve Resulayn kentlerini hedefleyeceğini aktardı. Kaynağa göre akabinde Kobani’nin batı kesimlerindeki SDG birliklerine Cerablus’tan hücum edilecek.

Kaynak ayrıca Türk ordusunun ÖSO komutanlarına Fırat’ın doğusundaki tahkimatlarına ilişkin detaylı açıklamalar yaptığını, yerleştirdiği mayınların haritasını verdiğini ve SDG’nin şiddetli direniş gösterebileceğini söylediğini aktardı.

Erdoğan operasyonun yakında başlayacağı yönündeki ilk açıklamasını 12 Aralık’ta yapmış ve bu açıklamanın hemen ardından Fırat Kalkanı bölgesinde üç bombalı saldırı yaşanmıştı. Bomba yüklü bir aracın aynı gün Azez kent merkezinde patlatılmasıyla 10 yaşındaki bir kız çocuğu hayatını kaybetti, çok sayıda sivil yaralandı. El Rai kentinin çarşısında ise bir motosiklet patlatıldı, birden fazla sivil yaralandı. El Bab çarşısında infilak eden bir başka motosiklet ise bir sivilin ölümüne, birden fazla sivilin yaralanmasına neden oldu.

Yaralı sayısı tam olarak netleşmezken patlamalar halk arasında operasyon yaklaştıkça başka kent ve kasabaların da hedef alınacağı korkusuna yol açtı.

Fırat Kalkanı bölgesinde görev yapan ÖSO’ya bağlı askeri polis, 12 Aralık’ta tüm güçlerini yüksek teyakkuz durumuna geçirdiğini duyurdu.

Ulusal Ordu Sözcüsü Yusuf Hammud patlamaları Al-Monitor’a şöyle değerlendirdi: “Azez, El Bab ve El Rai’de meydana gelen bombalı saldırılar, SDG’nin ÖSO’ya verdiği direkt bir mesajdır. Türk Cumhurbaşkanı’nın askeri operasyonun yakında başlayacağı açıklamasından hemen sonra meydana gelen bu patlamaların arkasında SDG var. ÖSO olarak biz Türk ordusunun SDG’ye karşı operasyonunu başarılı kılmak için elimizden geleni yapacağız. SDG’nin patlamaları bizi korkutamaz.”

Operasyona 14 bin ÖSO savaşçısının katılmak istediğini belirten Hammud, “Operasyonda daha fazla savaşçıya ihtiyaç duyulursa, sayı 20 bine ulaşana kadar daha fazla savaşçı göndermekten yanayız.” dedi.

Hammud’a göre “SDG’ye karşı mücadeleye ÖSO öncülük edecek, Türk ordusunun piyade birlikleri ve ateş gücünden destek alacak.”

El Mutasım Tugayı’nın Siyasi Büro Başkanı Mustafa Secari’nin Al-Monitor’a yaptığı açıklamaya göre ÖSO, SDG tarafından yerinden edilmiş binlerce insanın Fırat’ın doğusuna dönüşünün önünü açmak için barışçıl ve makul çözümler bulunacağını umuyor.

Secari’ye göre Fırat’ın doğusundan binlerce insan şu an ya Türkiye’de ya da Fırat Kalkanı bölgesinde ÖSO kontrolündeki kasabalarda yaşıyor ve yurtlarına dönemiyor. Bu insanların bir kısmı İslam Devleti örgütünün söz konusu bölgeleri ele geçirmesiyle, bir kısmı da SDG’nin gelişiyle kaçmıştı. Secari’ye göre insanlar, çocukları SDG’ye alınacak endişesiyle yurtlarına dönmekten korkuyor.

Secari, ÖSO kontrolündeki bölgelerde yaşanan patlamalardan SDG’yi sorumlu tuttu. 16 Aralık’ta meydana gelen son olayda bomba yüklü bir araç Afrin merkezindeki pazar yerinde infilak ettirildi. Saldırıda sekiz sivil hayatını kaybetti, 22 sivil yaralandı.

Secari şöyle konuştu: “SDG’ye karşı askeri operasyondan başka seçeneğimiz yok. Bu gruplar askeri varlıklarını güçlendirmeye çalışıyor ve ayrılıkçı niyetleri var. Suriye’yi bölmek istiyorlar. ÖSO buna izin vermeyecek.”

Türkiye’nin planladığı operasyon, Halep kırsalındaki Fırat Kalkanı bölgesinde yaşayanlar arasında kayda değer desteğe sahip. Pek çok insan SDG’nin rejim kadar tehlikeli olduğunu, ayrılıkçı hedefler güdeceğini ve kontrol ettiği bölgelerde özerk yönetim kuracağını düşünüyor.

Görünen o ki hem Türkiye’nin açıklamaları hem sınırdaki ÖSO konuşlanması ABD’yi operasyona rıza göstermeye zorluyor. Operasyon bugünlerde ya da 2019’un ilk günlerinde başlayabilir.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: syria, ypg, euphrates shield, recep tayyip erdogan, turkey’s syria policy, sdf, fsa

Khaled al-Khateb is a Syrian journalist and former lecturer in the Geography Department of the University of Aleppo.

NEVER MISS
ANOTHER STORY
Haber bültenimize üye olun
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept