Mısır’daki tatbikat Arap NATO’sunun habercisi mi?

ABD Başkanı Donald Trump tarafından teşvik edilen “Arap NATO’su” projesinin sıkça gündeme geldiği altı Arap ülkesi Mısır’da ortak tatbikat gerçekleştirdi. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Kuveyt’te düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi Genelkurmay Başkanları toplantısında ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel’in (sağda) konuşmasını dinleyen Mısır Genelkurmay Başkanı Muhammed Ferid Hicazi, 12 Eylül 2018 Photo by YASSER AL-ZAYYAT/AFP/Getty Images.

Kas 16, 2018

KAHİRE — Mısır ordu sözcüsü Albay Tamer Rifai 7 Kasım’daki açıklamasında Genelkurmay Başkanı Korgeneral Muhammed Ferid Hicazi’nin 3-16 Kasım tarihlerinde gerçekleşen Arap Kalkanı-1 tatbikatına katıldığını duyurdu. Tatbikat altı Arap ülkesinin katılımıyla İskenderiye’nin batısında, Akdeniz kıyısında yer alan Muhammed Necib Askeri Üssü’nde icra edildi. Tatbikatın farklı aşamalarını gözlemleyen Rifai, tüm katılımcıların yer aldığı atış tatbikatlarını da izledi.

Mısır Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre tatbikatta Mısırlı askerlerin yanı sıra Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kuveyt, Bahreyn ve Ürdün’den kara, deniz, hava birlikleri ve özel kuvvetler yer aldı. Lübnan ve Fas ise tatbikata gözlemci olarak katıldı.

Açıklamada tatbikatın “ortak meydan okumalara göğüs germek ve bölgede güvenlik ve istikrar çabalarına destek vermek” amacıyla düzenlendiği belirtildi.

Tatbikatı Al-Monitor’a değerlendiren Mısırlı askeri uzman Saffet El Zayat Arap bölgesinde tedirgin bir havanın hâkim olduğuna, Arap ülkelerinin gerek kendi aralarında gerekse bölge dışı ülkelerle düzenledikleri askeri tatbikatların hızla arttığına işaret etti. Zayat’a göre “Arap Kalkanı-1 tatbikatı bölgede yükselen silahlı çatışma korkuları arasında gerçekleşti. Yemen’deki durum kötüye gidiyor, Suriye’deki çatışma sürüyor, Libya’daki kriz derinleşiyor.”

Ancak Zayat Arap ülkeleri arasında askeri bir ittifakın kurulmasını yakın gelecekte olası görmüyor. Arap ülkelerinin sıklıkla anlaşmazlık yaşadığını vurgulayan Zayat şöyle devam etti: “Katar ve Umman son tatbikatta yer almadı. Kendi aralarındaki anlaşmazlıklar Arapların askeri bir ittifak kurmasını engelliyor. İran’ın nüfuzundan duyulan korku bile Arap devletlerini tek bir blokta birleştiremedi.”

Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman aralık 2015’te terör ve radikalizmle mücadele etmek üzere Müslüman ülkeler arasında Teröre Karşı İslami Askeri İttifak adıyla askeri bir yapı kurma girişimini duyurmuştu. Zayat’a göre bu, “hiçbir zaman somutlaşmayan, başarısız bir girişim” oldu.

Ancak Reuters 27 Temmuz tarihli haberinde Başkan Donald Trump’ın İran’a karşı bir “Arap NATO’su” kurma planlarını canlandırmak istediğini, konunun Beyaz Saray’la Arap yetkililer arasındaki görüşmelerde gündeme geldiğini bildirdi.

Zayat’a göre Trump’ın Orta Doğu’da istikrarı koruyacak bir askeri ittifak kurma önerisi fazlasıyla iddialı: “Arap bölgesindeki durum hayra alamet değil. Washington İran’ın nüfuzuna odaklanıyor ama İran konusunda tüm Arap ülkeleri aynı çizgide değil. İran’ın artan nüfuzu Mısır ve Ürdün’ü kaygılandırıyor ama Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn’i kaygılandırdığı kadar değil. Kuveyt, Katar ve Umman ise İran’la ihtiyatlı ilişkilere sahip. Araplar arasında İran’ın düşman olduğu yönünde bir mutabakat yok. (…) Suudi Arabistan Mısır’ı askeri bir ittifaka üye olarak kabul edebilir ama Körfez İşbirliği Konseyi’ne kabul etmez.”

Askeri ittifak kurabilmek için tehdit algısı, komuta yapısı ve operasyonel yönetim konularında mutabakat gerektiğini vurgulayan Zayat, “Tüm bu detaylar hâlâ belirsiz. Arap ülkelerinin farklı siyasi eğilimlerinden bahsetmiyoruz bile.” dedi.

Daha önce Mısır ordusunda istihbarat subayı olan Mısır Parlamentosu Milli Savunma ve Güvenlik Komisyonu Üyesi Tamer El Şahavi ise Mısır’ın öteden beri ortak bir Arap gücünün kurulmasını istediğini, böyle bir gücün Arap bölgesini korumak bakımından gerekli olduğunu vurguladı. Ancak Şahavi de Arap ülkelerinin bu yönde ortak siyasi irade ortaya koyamayacağı görüşünde.

Al-Monitor’un sorularını telefonla yanıtlayan Şahavi şöyle konuştu: “Arap bölgesi iç içe geçmiş, karmaşık sorunlarla uğraşıyor. Arapların askeri bir ittifak kurabilmeleri için tüm bu konularda ortak tavır benimsemeleri gerekiyor.”

Şahavi’ye göre Suriye krizi ve Filistin meselesinde genel bir Arap mutabakatı olmadan Mısır ile diğer Arap ülkeleri arasında askeri iş birliği olamaz. Ortak askeri gücün tüm üyelere belli bir güvenlik politikası dayatacağını vurgulayan Şahavi şöyle devam etti: “Mısır Suriye’yi kendi milli güvenliğinin uzantısı olarak görüyor. Suudi Arabistan ise Yemen’i öncelik ve milli güvenliğinin uzantısı olarak görüyor. Mısır yönetimi bölgesel çatışmaları siyasi boyutta tutmak istiyor, Suudi Arabistan ise askeri müdahaleden yana görünüyor. (…) Arap Kalkanı-1 profesyonel bir askeri tatbikattır. Madem askeri ittifak kuramıyoruz en azından ortak askeri tatbikatlar yapabilmemiz lazım. Bölgedeki siyasi mücadeleler askeri çatışmaya dönüşürse hazırlıklı olmamız gerekir.”

Şahavi İsrail’in böyle bir ittifaka bakışı sorulduğunda ise şu yanıtı verdi: “İsrail, İran tehdidi karşısında kendini Arap ülkelerinin stratejik müttefiki olarak sunuyor. Körfez devletleri, Mısır ve İsrail arasında Tahran’a karşı yakın bir iş birliği var. Arap ülkeleri İran nüfuzuna karşı her türlü destekten faydalanmaya çalışıyorlar.”

Uluslararası ilişkiler uzmanı Said El Lavindi de Arapların şu aşamada askeri bir ittifak kurabileceğinden kuşkulu. Al-Monitor’a konuşan Lavindi, “Mısır, Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Ürdün gibi bazı Arap ülkeleri, başka meseleleri ihmal ederek belli bir meseleye yönelik küçük bir askeri ittifak kurabilirler. Böyle bir deneme başarılı olursa ittifak başka Arap ülkelerini içine alarak genişleyebilir.” dedi.

Al-Monitor Ordu Sözcüsü Rifai’nin de görüşünü almak istedi ancak sözcü bu konuda yorum yapmaktan kaçındı. Arap genelkurmay başkanları ortak Arap gücü konusunu 2015’te yaptıkları toplantıda ele almışlardı. Ancak bu girişim başarısız oldu. Arap Birliği’nden 26 Ağustos 2015’te yapılan açıklamaya göre ortak askeri güç protokolünün onaylanacağı savunma bakanları toplantısı Suudi Arabistan’ın talebiyle ertelendi.

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah El Sisi 6 Kasım’da Şarm El Şeyh’te bir gençlik forumunda yaptığı konuşmada Mısır ordusunun herhangi bir tehlike veya doğrudan tehdide karşı Körfez’deki Arapları savunacağını söyledi. Sisi’ye göre Mısır zorlu bölgesel duruma karşın kendini bölgeden tecrit etmeyecek.

Recommended Articles

ABD: Rus jetlerinin Libya’ya gelişi NATO için tehdit işareti
Jared Szuba | Libya’daki çatışma | May 26, 2020
Türkiye hapsolduğu çemberi kırabilir mi?
Fehim Taştekin | Savunma ve güvenlik iş birliği | May 23, 2020
Libya Erdoğan’ın yüzünü güldürüyor mu?
Fehim Taştekin | Libya’daki çatışma | May 18, 2020
Korona virüsü Türk-Amerikan ilişkilerine iyi mi geldi?
Kadri Gürsel | Türkiye ekonomisi | Nis 14, 2020
Washington SDG’ye ayrılan bütçeyi kısıyor
Jack Detsch | Donald Trump | Şub 20, 2020

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Mısır'ın Nabzı

al-monitor
Mısır-Türkiye arasındaki enerji kavgası alevleniyor
Rasha Mahmoud | Petrol ve gaz | Mar 27, 2020
al-monitor
Libyalı Yahudiler ülkelerine dönüş hakkı istiyor
George Mikhail | etnik azınlıklar | Şub 21, 2020
al-monitor
Mısır-Türkiye dizi savaşına Mısır’ın fetva kurumu da katıldı
Shahira Amin | Sanat ve Eğlence | Şub 16, 2020
al-monitor
Türkiye-Mısır dizi savaşında sırada Kavalalı Mehmet Ali Paşa mı var
Ahmed Fouad | Sanat ve Eğlence | Oca 20, 2020