Türkiye Suriye’de mesleki eğitim kursları açıyor

Halep’in kuzey kırsalında bulunan Mare yerel meclisi gençlerin iş bulmalarını kolaylaştırmak için Türk hükümetinin desteğiyle mesleki eğitim kursları açtı. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Orange isimli sivil toplum kuruluşunun düzenlediği güneş paneli montajı kursuna katılan Suriyeliler Photo by Mare yerel meclisi.

İşlenmiş konular

aleppo, unemployment, syrian economy, job opportunities, education, euphrates shield, turkish influence in syria, local councils, marea

Eyl 7, 2018

HALEP — Halep kırsalının Suriyeli muhaliflerin kontrolünde bulunan Fırat Kalkanı bölgesindeki Mare yerel meclisi, genç erkek ve kadınların muhtelif alanlarda iş bulmalarına yardımcı olmak için yeni bir eğitim programı başlattı. 16 Ağustos’ta duyurulan proje, bölgede faaliyet gösteren Orange isimli bir sivil toplum kuruluşu ile Türk Eğitim Bakanlığı’nın iş birliğiyle hayata geçirildi. Orange ve Mare yerel meclisinin eğitim merkezi tarafından yürütülen programın maliyeti Orange tarafından karşılanıyor.

Ücretsiz verilen kursların kayıtları 16-28 Ağustos tarihleri arasında Mare yerel meclisinin eğitim merkezinde yapıldı. Kurslar da aynı merkezde 2 Eylül’de başladı. Kurslarda şu an güneş paneli montajı, idarecilik, grafik tasarım gibi muhtelif alanlarda eğitim veriliyor, ilerleyen zamanlarda alanların daha da çeşitlendirilmesi planlanıyor.

Fırat Kalkanı bölgesindeki yerel meclisler, temmuz ayında Türkiye’nin desteğiyle bölgenin farklı noktalarında eğitim merkezleri açmışlardı. Merkezlerde Türkiye’deki mesleki eğitim kursları model alınıyor. Fırat Kalkanı bölgesinde önemli bir nüfuza sahip olan Ankara, işsizlikle mücadele ve nitelikli eleman yetiştirmek için bölgede de aynı sistemi hayata geçiriyor. Yerel meclisler Türkiye’nin desteğiyle halihazırda önemli bir ilerleme kaydetmiş durumdalar.

Eğitimlere katılan 100 kadın ve 75 erkekten çoğunun lise diploması yok. Mare yerel meclisine bağlı eğitim merkezinin başkanı Asım El Salih program kapsamındaki grafik tasarım, iş makinası operatörlüğü, idarecilik kurslarının 48 gün; güneş paneli montajı, pastacılık ve dikiş kurslarının ise 24 gün sürdüğünü söyledi. Salih Al-Monitor’a şu bilgileri verdi: “Kadın ve erkekler için ayrı kurslar düzenleniyor. Dikiş ve pastacılık kursları sadece kadınlar için. Diğer kurslar ise sadece erkeklere açık. Kurslara katılımın bazı şartları da var: Sadece Mareliler ya da Suriye’nin diğer bölgelerinden Mare’ye kaçan Suriye vatandaşları katılabiliyor. 18-35 yaş aralığında, daha önce böyle bir eğitime katılmamış olan gençler kabul ediliyor.(...) Bizim birimimiz, Orange ve Kilis İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen projeyle işsiz gençlerin öz güvenlerinin artırılması ve iş bulmak için yeni beceriler kazanmaları amaçlanıyor. Kilis İl Milli Eğitim Müdürlüğü programı tamamlayan gençlere sertifika da verecek. Muhtelif alanlarda her gün günde dört saat eğitim veriliyor ve katılımcıların merkeze ulaşımı ücretsiz sağlanıyor. Orange programın en başarılı katılımcılarına program sonrası kendi işlerini yapabilmeleri için gereken ekipmanı da sağlayacak.”

El Bab yakınlarındaki Başköy eğitim merkezinin sorumlusu Amir Mamo da Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Amacımız savaş ve zorunlu göç yüzünden eğitimine devam edememiş genç erkek ve kadınların yeniden iş hayatına katılımını sağlamak; gençleri kurslarda aldıkları eğitimlerle işsizlikten kurtararak iş gücüne entegre etmek.”

Al-Monitor Mare’deki eğitim merkezini de ziyaret etti. Kentin kuzeyinde, adliye binasının yanında bulunan merkez, Türkiye tarafından sağlanan prefabrik yapılardan oluşuyor. Merkezin dikiş öğretmenlerinden Nesrin Muhammed de Al-Monitor’a şunları aktarıyor: “Kadınlara bu alandaki tecrübemi aktararak dikiş-nakış öğretiyorum. Benim sınıfımda 25 öğrenci var. Kadınların bazıları evli, bazıları bekâr; hepsi bir iş öğrenerek ailelerinin geçimine katkıda bulunmak istiyor.”

Güneş paneli montajı kursunun öğrencilerinden 24 yaşındaki Muhammed Sefi de Al-Monitor’a şöyle diyor: “Bence bu harika bir iş. Kursu tamamladıktan sonra iyi bir iş bulacağıma inanıyorum çünkü burada yaşayan insanların çoğu elektrik için evine güneş paneli taktırmak istiyor.” Şu an işsiz olan Sefi, bir süre tarım sektöründe çalıştığını ama ailesinin geçimini sağlayamadığı için işi bırakarak yeni bir zanaat öğrenmeye karar verdiğini de ekliyor.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

Türkiye’de Rusya’ya güven, ABD'ye güvensizlik azaldı
Ayla Ganioglu | | Haz 30, 2020
HTŞ, Türkiye’nin işini mi yapıyor?
Fehim Taştekin | İdlib | Haz 28, 2020
Giyim-tekstile pandemi vurgunu
Mustafa Sönmez | ekonomi ve ticaret | May 20, 2020
Suriye’nin kuzeyinde demografik yapıya müdahaleler Arapları da kızdırıyor
Fehim Taştekin | | May 7, 2020
HTŞ Türk himayesinin sınırlarını test ediyor
Fehim Taştekin | | May 1, 2020

Recent Podcasts

Featured Video