Suriye'nin Nabzı

Türkiye El Bab’da motorlu taşıtlar dairesi açtı

By
p
Article Summary
Fırat Kalkanı bölgesinde bulunan El Bab’da Türkiye’nin desteğiyle açılan motorlu araçlar dairesi, kentteki araçların kayıt altına alınması, denetlenmesi ve yol güvenliğinden sorumlu olacak. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

HALEP, Suriye — Halep’in kuzeydoğusunda yer alan Fırat Kalkanı bölgesindeki El Bab yerel meclisi bölgenin yerel polisi ve diğer güvenlik kurumlarının iş birliğiyle 19 Ağustos’ta motorlu taşıtlar dairesi kurdu. Daire motorlu araçların kayıt işlemleri ve plaka dağıtımından sorumlu olacak.

Daire bünyesinde El Bab’daki tüm motorlu araçların kayıt altına alınmasını --daha önce Suriye rejimi makamlarına kayıt olanlar da dahil-- ve yol ve güvenlik düzenlemelerinden sorumlu bir denetim birimi de bulunuyor.

Motorlu Taşıtlar Dairesi Başkanı Teğmen Abdül Kadir Hacı Ömer Al-Monitor’a şu bilgileri verdi: “Bu uygulama Fırat Kalkanı bölgesi için bir ilk. Böylelikle hem kamuya hem de şahıslara ait plakasız araçların yayılması engellenecek. Daire kentteki trafiğin düzenlenmesinden de sorumlu olacak. Plakalar sayesinde trafik kurallarını ihlal eden sürücülerin tespiti kolaylaşacak ve vatandaşlara ait araç ve motosikletlerin mülkiyet hakları da korunacak. Polisin kayıtlı araçları bulması daha kolay olacağı için araba hırsızlığı azalacak. (...) İlk olarak polis araçlarının kayıt ve plaka işlemleriyle başladık. Ardından yerel meclise ait araçlara geçilecek. Şahıslara ait araçların kayıtları da 15 Eylül’den itibaren alınmaya başlanacak. Araç sahipleri iki yıllık kayıt süresi için 200 Türk lirası ücret ödeyecek.”

Kayıtların iki yılda bir, araç muayenelerinin ardından yenileceğini belirten Hacı Ömer şunları da ekledi: “Plakaların farklı renkleri olacak. Polis araçlarına mavi, yerel meclis araçlarına yeşil, sivil araçlara ise beyaz plaka verilecek.”

Plakaların Türkiye’de imal edilerek bölgeye gönderileceğini ve plaka baskılarının Türkiye tarafından sağlanan ekipmanla bölgede yapılacağını anlatan Hacı Ömer şöyle devam etti: “Motorlu taşıtlar dairesinde işleyişe bir Türk yetkili nezaret edecek. Kendisinin bu konuda Türkiye’de edindiği tecrübelerden mümkün olduğunca faydalanmaya çalışacağız. Yakında Fırat Kalkanı bölgesinde muhaliflerin kontrolünde olan diğer kent ve köylerde de böyle birimlerin açılmasını istiyoruz.”

Türkiye’nin desteğiyle kurulan dairedeki tüm çalışanların maaşlarını Türk hükümeti ödüyor. Ekipmanın ve çalışanların eğitimini de Türkiye üstlenmiş durumda.

Halep’in kuzeyi ve kuzey doğusunun rejim güçlerinin kontrolünden çıkmasının ardından Fırat Kalkanı bölgesinde 2012’den bu yana araç kaydı yapılmıyor. Muhaliflerin kontrolündeki bölgeye Türkiye üzerinden Avrupa’dan gelen binlerce kayıt dışı ve kullanılmış araç getiriliyor.

Türk hükümeti bölgedeki polis ve güvenlik teşkilatlarının da eş güdümüyle hem bölge trafiğini düzenlemeyi hem de hırsızlığı azaltarak mal ve yol güvenliğini sağlayarak can güvenliğini güvence altına almayı amaçlıyor. Yakında Fırat Kalkanı bölgesinin diğer kentlerinde de benzer birimler kurulacak.

Motorlu Taşıtlar Daire Başkanı Teğmen Abdül Kadir Osman Al-Monitor’a şöyle konuştu: “2018’in sonu itibarıyla kentteki tüm araçları ve motosikletleri kayıt altına almış olmayı planlıyoruz. Bu polisin işini kolaylaştırarak, trafiğin düzenlenmesine büyük katkı sağlayacak.”

Fırat Kalkanı’nda çalışan bir araba satıcısı Abdül Rahman Kasım da gelişmeyi Al-Monitor’a şöyle değerlendirdi: “Araç kayıtları bizim gibi araç satıcıları için olumlu bir gelişme. Artık Türkiye üzerinden ithal ettiğimiz arabaları kayıt ettirerek plaka alabileceğiz. Bu sayede ilerleyen zamanlarda araba satışları da artacaktır.”

Türk hükümetinin El Bab’ın ardından 2018’in sonuna kadar Azez, Cerablus, Mare ve El Rai’de de motorlu taşıtlar dairesi açması bekleniyor. Bu birimler sayesinde yol ve can güvenliğinin artırılması ve araba hırsızlığının önlenmesi amaçlanıyor.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: Kurumsal gelişim

Khaled al-Khateb is a Syrian journalist and former lecturer in the Geography Department of the University of Aleppo.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept