Suriye'nin Nabzı

Tüp gazdan ulaşıma kadar Türkiye’den Fırat Kalkanı bölgesine destek

By
p
Article Summary
Türk hükümetinin desteği ile El Bab’da gaz dolum tesisi, Cerablus’ta ise otobüs terminali kuruldu. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

HALEP, Suriye — Halep kırsalında muhalefet kontrolündeki Fırat Kalkanı bölgesinde faaliyet gösteren yerel meclisler, istikrar çabaları kapsamında halka yeni hizmetler götürüyor. Bu çalışmalar Türk hükümeti tarafından doğrudan destekleniyor. Hızla büyüyen kamu hizmetleri sektöründe, çalışanların maaşlarını Türk hükümeti ödüyor.

El Bab yerel meclisi 28 Ağustos’ta bir tüp dolum istasyonunu faaliyete geçirdi. Bir tüpün bedeli 4 bin 500 Suriye lirası ya da sekiz dolar.

Tesisin yöneticisi Usame Tamro Al-Monitor’a şu bilgileri verdi: “Yerel meclis bir Türk şirketiyle sözleşme yaptı ve şirket El Bab’da gaz tüpü dolduran bir tesis kurdu. Gaz Halep kırsalındaki sınır kapısından özel tankerlerle Türkiye’den getiriliyor. Tesiste son teknoloji teçhizatın yanı sıra alarm sistemi ve yangın söndürücüler gibi güvenlik donanımları da var. Günde 3 bin 500 civarında 24 kiloluk tüp dolduruluyor. Tesiste, El Bab yerel meclisinin denetiminde 12 tecrübeli işçi çalışıyor. Yerel meclis çalışanların maaşlarını ödüyor, ayrıca tesisin gelirini idare ediyor.”

Tamro sözlerini şöyle sürdürdü: “Projenin amacı büyük kârlar elde etmekten ziyade halka hizmet sağlamak. Günlük yemek ihtiyacı için evlere gaz sağlamaya çalışıyoruz. Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrolünde olan El Bab’da halk 15 bin Suriye lirasına (26 dolar) ulaşan tüp gaz fiyatlarından mağdur oluyordu. Halep kırsalındaki ÖSO bölgelerinde gaz zor bulunan bir ürün. Çünkü hem tüp gaza yüksek talep var hem de Suriye rejimi bu bölgelere gaz sevkiyatını yasakladı. Rejim kontrolündeki bölgelerden çok yüksek fiyatlara gaz alıyorduk. Açgözlü tüccarlardan bahsetmiyorum bile. Onlar da fiyatları kontrol ediyordu.”

Tamro 10 günlük deneme süresinden sonra 7 Eylül’de tam faaliyete geçen tesisin, nüfusu 300 bini aşan El Bab kenti ve çevresi için yeterli kapasiteye sahip olduğunu kaydetti.

Bu hizmet devreye girmeden önce yoksul aileler gazdan daha ucuz olan gazyağı ile çalışan ocaklar kullanıyordu. Pek çok yangına sebebiyet veren bu güvenilmez ocakların çoğu artık kullanımdan çıkarıldı.

1 Eylül’de ise Cerablus’taki yerel meclis toplu taşıma trafiğini ve ücretleri düzenlemek için kent merkezinde otobüs terminali açtı.

Cerablus yerel meclisinde hizmetler sorumlusu olan Muhammed Cedr Al-Monitor’a şu bilgileri verdi: “Terminal yerel meclisin hizmetler dairesinin çabaları ve Türk kardeşlerimizin desteğiyle kuruldu. İnşaat 1 Haziran’da başlamıştı, açılış da beş günlük deneme süresiyle başlamak üzere 1 Eylül’de yapıldı.”

Terminalin 5 Eylül’de tam faaliyete geçtiğini anlatan Cedr, 100’den fazla otobüse hizmet verildiğini, tesiste trafik polisleri için ofisler ve otobüs şoförlerinin kalabileceği bölümler bulunduğunu kaydetti. Terminalde bilet satış ofisi, yolcular için kafeler ve bir restoran, cami, kadın ve erkek tuvaletleri bulunuyor. Terminalden kalkan otobüsler Menbic seferlerini 700 Suriye lirasına (1.5 dolar), El Bab seferlerini 1500 Suriye lirasına (3 dolar), Azez seferlerini 2500 Suriye lirasına (5 dolar), Afrin seferlerini 3000 Suriye lirasına (6 dolar), İdlib seferlerini de 5000 Suriye lirasına (10 dolar) yapıyor.

Cerablus’tan ÖSO kontrolündeki civar kasabalara da pek çok sefer olduğunu belirten Cedr şöyle devam etti: “Yolculara kolaylık olması için önümüzdeki günlerde yeni hatlar da eklenecek. Fırat Kalkanı bölgesindeki yerel meclisler hizmetleri geliştirmek, istikrarı sağlamak ve bölgeyi Suriye halkı için daha güvenli, daha cazip kılmak için Türk hükümetinden kesintisiz destek alıyor. Ulaşım sektörü de hiç kuşkusuz ki bir kentin istikrarına katkıda bulunan en önemli sektörlerden biri."

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: public transportation, al-bab, jarablus, public services, turkish influence in syria, euphrates shield, fuel

Khaled al-Khateb is a Syrian journalist and former lecturer in the Geography Department of the University of Aleppo.

NEVER MISS
ANOTHER STORY
Haber bültenimize üye olun
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept