Suriye'nin Nabzı

Suriye muhalefeti rejimle uzlaşıyı savunanları tutukluyor

By
p
Article Summary
Suriye’nin kuzeyinde konuşlu Özgür Suriye Ordusu ve Heyet Tahrir El Şam, rejim casusu olduğu iddia edilen ve rejimle uzlaşıyı savunanlara karşı yeni bir mücadele başlattı. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

HALEP, Suriye — Suriye’nin kuzeyindeki Suriyeli muhalifler, Şam yönetimi ve müttefikleriyle uzlaşı söylentisi yayan ya da uzlaşı çağrısı yapanlar üzerindeki baskıyı artırıyor.

İdlib’in muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri ile Halep kırsalı, Hama ve Lazkiye illerinde temmuz ayının ortasından bu yana rejimle uzlaşı yapılabileceğine dair söylentiler yayılıyor.

Bölgede uzlaşı çağrısı yapanların sayısının arttığı bilgileri geliyor. Rejime bağlı Uzlaşı Bakanlığı da bu bölgelerde yaşayanlardan nüfuz sahibi isimlerin teslim olma şartlarını görüşmek için hem bakanlık hem de Lazkiye’de Rusların kontrolünde olan Hmeynim Hava Üssü’ndeki yetkililerle irtibata geçtiklerini bildirdi.

Muhaliflere göre bu söylentiler, Dara’nın güneyinin kanlı çatışmaların arından temmuz ortalarında rejimin kontrolüne geçmesini takip eden günlerde ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın Dara’nın ardından sıranın İdlib’e geldiğini açıklaması muhalif bölgelerde endişelere yol açtı.

Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı Suriye Ulusal Kurtuluş Cephesi lideri Yüzbaşı Abdülselam Rezzak Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Rejimin Dara’yı ele geçirmesinin ardından rejim yanlılarının ortaya çıkıp uzlaşı için seslerini yükseltmelerini zaten bekliyorduk. (...) Halkı da uzlaşıyı teşvik edenler konusunda uyardık ve bu kişilerin ihbar edilmesi gerektiğini vurguladık. (...) Muhalif bölgelerinde rejimle uzlaşıyı teşvik eden çok sayıda insan olması alarm verici bir durum. Bunlar rejimin iş birlikçileri ve zaten rejimle sürekli irtibatta olan kişiler. Bu propaganda bazı medya kuruluşları tarafından da yapılıyor, rejim bize karşı bir psikolojik harp başlatmış durumda. Kamuoyunu etkilemeye ve İdlib ile çevresindeki ekonomik faaliyetleri tamamen boğmaya çalışıyor.”

Heyet Tahrir El Şam da 28 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında Suriye’nin kuzeyinde uzlaşıyı teşvik etmek ve Suriye devleti ve Rusya ile iş birliği yaptıkları gerekçesiyle onlarca kişiyi tutukladı.

Heyet Tahrir El Şam tutuklanan şahıslardan bazılarının İdlib’deki muhalif savaşçıları tespit edip Ruslara teslim etmek amacıyla gizli bir hücre örgütlenmesi içinde olduğunu açıkladı. Hücrenin üyesi olduğu öne sürülen üç şahsın fotoğraflarını yayımlayan HTŞ’ye yakın haber sitesi Eba, şahıslardan ele geçirilen bir telefonda İdlib ve Sarmada’daki savaşçıların adreslerinin yer aldığını bildirdi.

Hama’nın batısındaki Gab Düzlüğü’ndeki yerel meclisler ise bölgedeki muhalifler ile rejim yetkilileri arasında herhangi bir görüşme yapıldığı iddialarını yalanladı. Kalat El Madik, Eş Şeriat ve El Tuvayna meclisleri de görüşmeleri yalanlayan açıklamalar yaptı. İdlib kırsalındaki Cisr El Şugur’un önde gelen isimleri de uzlaşıyı teşvik eden ya da bu yönde söylentiler yayanlara karşı kararlılıkla mücadele ettiklerini vurguladı.

Suriye Kurtuluş Cephesi’nin sözcülerinden Yüzbaşı Naci Mustafa Al-Monitor’a şu bilgileri verdi: “ÖSO içindeki gruplar da muhalefeti çökertme amacıyla uzlaşı söylentisi yayan ve propaganda yapanlara karşı baskınlar düzenliyor. (...) Suriye Ulusal Kurtuluş Cephesi olarak İdlib, Halep, Hama’nın kuzey kırsalı, Gab Düzlüğü’nde birçok örgüt tespit ettik. Bu örgütler rejime bağlı askerler ve güvenlik yetkilileriyle ve Hmeynim’deki Rus güçleriyle irtibat halindeler. Bu tür söylentileri ortadan kaldırmak için baskınlarımızı sürdüreceğiz.”

Azez basın merkezinden Abdülkadir Hacı Osman da ÖSO’ya bağlı güvenlik güçlerinin benzer söylentiler yayanlarla başarıyla mücadele ettiğini söyleyerek Al-Monitor’a şöyle dedi: “Halk doğal olarak rejimin kuzeydeki muhalif bölgelerine saldırmasından ve yeni katliamlar düzenlemesinden korkuyor. Bu tür hücreler de korkuları beslemek amacıyla her gün yeni söylentiler yayıyor.”

30 Temmuz’da Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 10. Tur Astana müzakerelerinin kapanış bildirgesinde çatışmasızlık mutabakatının İdlib kırsalı ve kuzeydeki muhalif bölgeleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi vurgulanmıştı. Ancak uzlaşı yanlıları çabalarını yoğunlaştırsa da olası bir rejim saldırı halen muhtemel görünüyor.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: Devlet dışı silahlı unsurlar

Khaled al-Khateb is a Syrian journalist and former lecturer in the Geography Department of the University of Aleppo.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept