Suriye'nin Nabzı

Türkiye'den Suriyeli mühendislere yerel yönetim eğitimi

By
p
Article Summary
Türkiye’nin Kilis Belediyesi Fırat Kalkanı bölgesindeki belediye hizmetlerinin geliştirilmesi için Suriyeli mühendislere eğitim veriyor. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

HALEP, Suriye — Türkiye’nin Kilis Belediyesi 3-6 Ağustos tarihleri arasında Halep kırsalında bulunan Azez yerel meclisi genel merkezinde Fırat Kalkanı bölgesindeki mühendisler için bir eğitim semineri düzenledi. Seminer, Suriye Yeniden İmar ve Kalkınma için Mühendisler Birliği ve Şafak Şam isimli sivil toplum kuruluşunun iş birliği ile düzenlendi.

Fırat Kalkanı bölgesinde yaşayan 25 Suriyeli mühendisin ücretsiz olarak eğitim aldığı seminerde kanalizasyon, su, elektrik şebekelerinin inşası ve belediye hizmetlerinin geliştirilmesi konuları anlatıldı. Eğitimlerle, belediyecilik alanında çalışan Türk mühendislerin birikimlerinin Suriyeli mühendislere aktarılarak, Fırat Kalkanı bölgesinin desteğiyle kalkınmasına katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Eğitim programını Türk mühendisler yönetiyor. Azez’deki seminer Kilis Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mahmut Selçuk’un öncülüğünde düzenlendi. Selçuk’a Belediye Planlama Müdürü Mimar Murat Bilecen, Proje Müdürü ve Makine Mühendisi Hüseyin Azmi Dokuzluoğlu ve Kilis Belediyesi Su İşleri Müdürü Begüm Bostancı eşlik etti.

Derslerin Türkçe anlatıldığı ve Arapçaya çevrildiği seminerde, Türklerin yanı sıra Suriye’nin Yeniden İmarı ve Kalkınması için Mühendisler Birliği Başkanı Abdullah El Şakir ve Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Vişo da ders verdi.

Vişo Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Türk mühendisler kanalizasyon, su, elektrik şebekelerinin geliştirilmesi konularında oldukça geniş bir tecrübeye sahip. Bu tecrübeyi, Kilis Belediyesi’nin yardımıyla Fırat Kalkanı bölgesindeki Suriyeli mühendislere aktararak belediye hizmetlerinin geliştirilmesine katkı sağlamak istedik. Böylece bölgede yaşayan Suriye vatandaşları daha kaliteli hizmet alabilecekler. (...) Şu an Fırat Kalkanı bölgesinin en elzem ihtiyacı kent ve ilçelere içme suyu sağlanması. Bu konunun önceliği eğitimlerde de vurgulandı. Suriyeli mühendisler konuya ilişkin tecrübe kazandıkça sorunun hızlı bir şekilde çözülmesini bekliyoruz. Bir sonraki gündem başlığı da bölgedeki yerel meclislerin mühendislerle birlikte çalışarak hizmet sektörünü geliştirmeleri.”

Fırat Kalkanı bölgesinde yeterli su kaynağı bulunmuyor. Bölgedeki kent ve ilçelerin çoğu suyu kuyulardan alıyor. Suriye devriminin 2011’in başlarında başlamasından bu yana bölgedeki su şebekeleri, kanalizasyon sistemleri ve diğer tesisler hava bombardımanları veya çatışmalar nedeniyle kullanılamaz hale geldi.

Türkiye Halep’in kırsalını İslam Devleti’nden temizlemek için 24 Ağustos 2016’da Fırat Kalkanı Harekâtı’nı başlattı. Türk kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu bölgeyi 23 Şubat 2017’de kontrol altına aldı. Bölgedeki belediye hizmetleri Türk hükümetinin desteğiyle yerel meclislerin kurulmasından sonra gelişmeye başladı. Yerel meclisler hizmet sektörünü geliştirmek için de Türkiye’den doğrudan destek aldı.

Şakir Al-Monitor’a şu bilgileri verdi: “Suriyeli mühendislere yönelik eğitimler ilerleyen aylarda da sürecek. Program kapsamında farklı sektörlerden 200 mühendise eğitim verilecek. Özellikle su arıtma tesisleri, su şebekeleri, su kaynakları yönetimi ve kanalizasyon sistemleri açısından Kilis’in alt yapısını örnek alarak, bölgede aynısını yapmaya çalışacağız. Kilis Valisi ve Türk yetkililer de projeyle yakından ilgileniyorlar. Amacımız bölgedeki mühendisleri Türk mühendisler ile bir araya getirerek yeteneklerini geliştirmek ve Türkiye’nin desteklediği projelerde onlara istihdam sağlamak. (...) Türkiye’nin Fırat Kalkanı bölgesi ile Afrin’de bulunan yerel meclislere yönelik desteğini artıracağını umuyoruz. Burada yerel yönetimlerin büyük hizmet projelerini gerçekleştirebilmek için ilave destek almaları şart. Daha büyük bir mali destek ile muhtelif alanlarda çalışacak eğitimli mühendisler de işe alınabilir.”

Azez yerel meclisinde kamu hizmetlerinden sorumlu Muhammed Ömer de eğitime katılan isimlerden biri. Ömer Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Seminer, bizim gibi kamu hizmetleri alanında çalışan ve Halep kırsalında yaşayan mühendisler için çok yararlı oldu. Bölgenin elektrik, su, yol, kanalizasyon altyapısının onarılmasında Türklerin tecrübelerinden birçok fayda sağlayabiliriz. Türk mühendisler bize önemli bilgiler verdi. Seminerlerin sürmesini ve daha fazla mühendisin bunlardan faydalanmasını istiyoruz.”

Türk hükümeti Fırat Kalkanı bölgesinin kalkınması için muhtelif alanlarda çalışmalarını sürdürüyor. Bunların başında elektrik hizmetlerinin iyileştirilmesi, sanayi alanlarının ve yolların onarılması ve yeni yüksek öğretim kurumlarının açılması geliyor. Türk hükümeti bölgede yaşayan vatandaşların kalbini kazanmak için çatışmalarda öldürülen ÖSO savaşçılarının yakınlarına da tazminat ödedi.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: Eğitim

Khaled al-Khateb is a Syrian journalist and former lecturer in the Geography Department of the University of Aleppo.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept