Kuzey Suriye ile Türkiye arasında yeni ulaşım ağı

Türk hükümeti Fırat Kalkanı bölgesindeki kara yollarının onarılarak birbirine bağlanması ve Türkiye’nin güney sınırı ile bölge arasında bir ulaşım hattı kurulması için yerel meclislerle iş birliği yapıyor. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Suriye’nin kuzeyinde bulunan El Bab’da Menbic’i gösteren bir yol tabelası, 1 Mart 2017 Photo by REUTERS/Khalil Ashawi.

Ağu 10, 2018

HALEP, Suriye — Türk hükümeti, Fırat Kalkanı bölgesindeki yerel meclislerin de iş birliği ile bu vilayetleri birbirine ve yüz binlerce Suriyeliye ev sahipliği yapan Gaziantep ve Kilis’e bağlayacak bir yol ağı inşa etmeyi amaçlıyor.

Maliyeti henüz netleşmeyen proje, Fırat Kalkanı bölgesindeki yerel meclislerin ve Türk hükümetinin eş güdümüyle gerçekleştirilecek. İnşaatta Türk mühendislerin yanı sıra Suriyeli mühendisler ve teknisyenler de istihdam edilecek.

El Rai sınır kapısının basın bürosunda çalışan Alâ Hamad Al-Monitor’a projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “El Rai’nin doğusundaki otoyolun inşaatı 27 Temmuz’da tamamlandı. Yaklaşık üç ayda inşa edilen otoyol, Türkiye sınırındaki El Rai’den El Bab’a kadar uzanıyor. Takribi altı kilometrelik, iki şeritli otoyolun inşaatı Türk hükümetinin desteğiyle yapıldı.”

El Rai’deki yerel meclis kent merkezini çevre köy ve ilçelere bağlayan yolları da Türk hükümetinin desteğiyle onarmış ve asfaltlamıştı. Fırat Kalkanı bölgesindeki yerel meclislerde çalışan yetkililerin verdiği bilgiye göre Türk şirketleri şimdi de El Rai sınır kapısını ve şehir merkezini, Azez ve Cerablus ile diğer kentlere bağlayacak yolların inşası için harekete geçti.

Türkiye haziran ayı ortasında da Azez yerel meclisine, kentin doğusunda bulunan Bab El Selam sınırı ile kent merkezi arasındaki yolun onarılması için destek vermişti.

İki şeritli, beş kilometrelik yol sürücüleri gidecekleri güzergaha ulaşmak için trafiğin yoğun olduğu Azez kent merkezinden geçme zahmetinden kurtarıyor.

Azez yerel meclisinin kamu hizmetlerinden sorumlu Muhammed Ömer Al-Monitor’a şu bilgileri verdi: “Hem Azez’i çevredeki köy ve ilçelerle bağlamak hem de kent içindeki eski yolları onarmak için Türk hükümeti ile yerel meclis ortaklığında bir çalışma yürütülüyor.” Ömer, karayollarının inşası için gereken ve yerel meclisin sahip olmadığı ekipmanın Türkiyeli inşaat şirketleri tarafından karşılanacağını da ekledi.

Yeni ve ulaşımı hızlandıran bir karayolu ağının inşası ham maddelerin taşınmasını kolaylaştırarak Türk yatırımcıların Fırat Kalkanı bölgesine olan ilgisini artıracak. Böylece bölge ile Türkiye’nin güney sınırındaki iller arasındaki ekonomik bağ da güçlenecek.

Ömer konuşmasını şöyle sürdürdü: “Azez ile Halep’in kuzey kırsalındaki Mare’yi birbirine bağlayacak 20 kilometrelik bir karayolu projesi de var. Bu tür çalışmalarla Azez’deki ekonominin canlanacağını, bilhassa da sivillerin ulaşımının kolaylaşacağını düşünüyorum.”

Fırat Kalkanı bölgesindeki kentlerin, yani Azez, El Bab, Mare, Cerablus, El Rai ve Aktarin arasındaki yolların eski ve çukurlu olduğunu anlatan Ömer karayollarının Suriye devriminin başladığı 2011’den sonra hiç onarım görmediğini hatırlattı.

Halep’in kuzeydoğusunda bulunan Cerablus merkezi ve kırsalındaki yollar Türk hükümetinin desteğiyle haziranda onarıldı. Kentin batısındaki El Haciya ile Cerablus’u bağlayan yolun yanı sıra çevredeki bir dizi başka kasaba ve köy yolu da onarım gördü.

El Bab yerel meclisinin kamu hizmetlerinden sorumlu Ali Recep Al-Monitor’a şu bilgileri verdi: “Fırat Kalkanı bölgesindeki yolların onarılması ve yeni bir karayolu ağının inşası büyük kentler için önemli ekonomik, toplumsal ve kentsel kazanımlar sağlayacak ve diğer sektörlere de katkıda bulunacak. (...) Fırat Kalkanı bölgesindeki karayolu ağı ise El Bab, Cerablus, Azez, El Rai, Mare ve Aktarin’i birbirine bağlayacak. Ayrıca bu kentler ile Türkiye sınırındaki Bab El Selam ve Cerablus’taki sınır geçişleri arasında da yeni yollar inşa edilecek. (...) İlerleyen günlerde başlaması planlanan inşaatı Türk hükümeti üstlenecek ama takvimi henüz netleşmiş değil."

Recommended Articles

Rapor: Suriye Milli Ordusu Libya’ya çocuk askerler gönderiyor
Amberin Zaman | Libya’daki çatışma | May 8, 2020
Suriye’nin kuzeyinde demografik yapıya müdahaleler Arapları da kızdırıyor
Fehim Taştekin | | May 7, 2020
HTŞ Türk himayesinin sınırlarını test ediyor
Fehim Taştekin | | May 1, 2020
Cihatçı havuzundan Türkiye’ye ortak çıkar mı?
Fehim Taştekin | | Nis 15, 2020
Fırat’ın doğusunda silahlar niçin susmuyor
Fehim Taştekin | Suriye çatışması | Nis 13, 2020

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Suriye'nin Nabzı

al-monitor
HTŞ, İdlib ateşkesinden istifade ederek saflarını sıklaştırıyor
Khaled al-Khateb | | May 1, 2020
al-monitor
Suriyeli Kürtler ABD himayesinde uzlaşı görüşmelerine başladı
Ivan Hassib | Kürtler ve Kürdistan | May 1, 2020
al-monitor
Türkiye Suriye’deki muhalif bölgelerine yeni bir sınır kapısı açıyor
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Nis 16, 2020
al-monitor
Türkiye sınırındaki mülteci kampları koronavirüse ne kadar hazır?
Mohammed al-Khatieb | Coronavirus | Nis 9, 2020