Irak'ın Nabzı

Basra’daki su sıkıntısı: Şattülarap’a baraj yapılacak

By
p
Article Summary
Basra’da içme suyu sıkıntısı nedeniyle patlak veren hükümet karşıtı gösterilerin ardından sorunun çözümü için Şattülarap Nehri’ne baraj yapılacak. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

Irak’ın Basra vilayetindeki su krizini aşmak için Dicle ve Fırat nehirlerinin birleştiği Şattülarap’ta İran’la iş birliği halinde baraj inşa edilecek. Açıklama 25 Temmuz’da Irak Ulaştırma Bakanı Kazım Fincan El Hamami tarafından yapıldı. Ebu El Hasib ilçesindeki Ebu Flus Limanı’nda inşa edilecek barajın iki tarafa da fayda sağlaması bekleniyor.

Basra içme suyu sıkıntısı ve yetersiz kamu hizmetleri nedeniyle 8 Temmuz’da kitlesel protestolara sahne olmuştu. Bundan birkaç gün önce ise Basra’daki aşiretler, İran hükümetinden Irak topraklarına su akışını kesmesini istemişti. Zira İran’dan gelen sular Şattülarap Nehri’ndeki tuzluluk oranını artırıyor.

Görünen o ki protestolar su krizine ve tuz sorununa olan duyarlılığı artırdı. 11 Temmuz’da İran’ın Huzistan Valisi, hem Basra’daki su krizini hem de Huzistan’ın Abadan ve Hürremşehir bölgelerindeki su sıkıntısını çözmek üzere Şattülarap’ta baraj kurulmasına destek beyan etti.

Güney Irak’taki sokak gösterileriyle gündeme oturan su sorunu aslında uzun zamandır devam ediyor. İran’dan gelen tuzlu suların Şattülarap’a ulaşmasını engellemek için Irak yönetimi 2016’da sınırdaki Şalamca limanına 80 kilometre uzunluğunda toprak bir set yapmıştı.

Dünya Meteoroloji Örgütü uzmanı Sadık Attia’ya göre “Şattülarap’taki tuzluluk oranı Basra halkı için ciddi tehdit haline geldi.” Al-Monitor’un sorularını yanıtlayan Attia çözüm olarak Meysan ve Vasit vilayetlerinden geçerek gelen Dicle Nehri’nden Basra’ya payının eksiksiz verilmesi ayrıca tuz dalgalarının Şattülarap’a karışmasını önlemek için baraj yapılması gerektiğini söyledi.

Basra valisinin danışmanı Abdül Vahid Bereket’in Al-Monitor’a verdiği bilgiye göre protestolar üzerine merkezi hükümet 28 Temmuz’da tuzdan arındırma tesislerinin yapımını öngören bir projeye de onay verdi.

Bereket’e göre asıl stratejik çözüm İran’dan gelen ve “endüstriyel atıklarla kanalizasyonun akıtıldığı bir çöplüğe dönüşen” Karun Nehri’nin sebep olduğu yüksek tuzluluğun azaltılması ve bunun için Şattülarap’a baraj yapılması.

Bereket şöyle devam ediyor: “Projenin fizibilitesine yönelik saha çalışmaları Basra Üniversitesi Deniz Bilimi Merkezi’nin uzmanları ve danışmanlık şirketleri tarafından yürütülüyor. (...) Güçlendirilmiş plastikten yapılacak olan baraj içindeki tüpler sayesinde suya batırılabilecek. (...) Irak’taki deniz ortamına en uygun noktayı ve şekli belirlemek üzere bir danışmanlık firmasıyla anlaşma yapılacak.”

Eski İletişim Bakanı Muhammed Tevfik Allavi ise 6 Temmuz’daki açıklamasında 200 kilometre uzunluğundaki Şattülarap’ta 100 kilometre aralıklarla barajların yapılmasını ve böylece hem içme suyu hem de tarımsal araziler için sulama sağlanmasını önerdi.

Su Kaynakları Bakanlığı’nda kıdemli uzman ve müşavir olan Aun Diab Al-Monitor’a şu değerlendirmede bulundu: “Şattülarap’a Dicle’den ve İran’ın Karun Nehri’den tatlı su sağlanması zor. Çünkü çiftçiler nehir boyunca tüm su kanallarını ele geçirmiş ve Şattülarap’ın su kotasını aşmıştır. (...) Şattülarap’a bu sene olduğu gibi deniz suyunun karışmasını önlemek için baraj yapımı bilhassa önemli.”

Diab şöyle devam etti: “Şattülarap kıyılarının Irak topraklarındaki Ebu Flus bölgesine baraj yapmak zor olur. Çünkü Basra, Ebu El Hasib, Şattülarap gibi kentlerin kanalizasyonu bu bölgeye akacak. Bu noktaya dikkat edilmezse barajda toplanan su mutlaka kirlenecek ve kullanılamaz hale gelecek.”

Diab’ın daha isabetli bulduğu seçenek ise Şattülarap’ın Körfez bölgesiyle buluştuğu Ras El Bişa bölgesinde İran’la beraber ortak bir barajın yapılması. “Böyle bir baraj müştereken yönetilir, gemilerin geçebileceği koridorlar sağlanır.”

Diab’ın bahsettiği noktalar Basra vilayetindeki yerel yönetim ile Su Kaynakları Bakanlığı arasında kavga konusu olmuştu. Bakanlık vilayet meclisinin Ebu El Hasip’teki Ebu Flus bölgesinde belirlediği noktadan farklı bir nokta seçmişti. Bakanlık 10 Eylül 2016’da Basra’daki su sorunlarına ayıracak kaynağı olmadığını söyleyerek kavganın daha da büyümesine neden olmuştu.

Gelinen noktada Basra’daki gösterilerin yarattığı baskıyla baraja yönelik itirazlar mazide kalmış görünüyor. Nitekim Bakanlar Kurulu’nun genel sekreterliği Basra’daki durumu yatıştırmak amacıyla 25 Temmuz’da baraj yapımı konusunda Basra yerel yönetimine destek verdi.

Su Kaynakları Bakanlığı da mevcut su kaynaklarının en iyi şekilde kullanılması ve İran’dan tuzlu su girişinin önlenmesi için Şattülarap’ta baraj seçeneğinin özenle değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Böylece halkın yerel yönetimden içme suyu talep etmesi, Şattülarap’taki baraj projesini gerçek kıldı. Proje su krizini çözmeye dönük önemli bir adım olmakla kalmayacak, kirli su dolu şişelerle sokaklara dökülen halkın öfkesini yatıştırmakta da etkili olacak.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: Su sorunları

Adnan Abu Zeed, Iraklı bir gazeteci yazardır. Zeed, Irak’ta mühendislik teknolojileri bölümünden mezun olmuş, devamında ise Hollanda’da medya teknolojileri okumuştur.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept