Muharrem İnce’nin merak edilen sosyal medya ekibi: 10.Kat

Ana muhalefet partisi CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin sosyal medya ekibi 10. Kat'a yakından bir bakış.

al-monitor .
Pinar Tremblay

Pinar Tremblay

@pinartremblay

İşlenmiş konular

turkey elections, social media, media freedom in turkey, akp, turkish politics, republican people's party, chp, muharrem ince

Haz 21, 2018

Aylarca “erken seçim yok” dedikten sonra seçimlerin 16 ay erkene çekilmesindeki en önemli nedenlerden biri muhalefetinin etkin bir kampanya için hazırlık süresini kısaltmaktı. Nitekim ana muhalefet partisi CHP adayının 4 Mayıs’a kadar açıklanmaması kampanya süresini 50 güne kadar düşürdü. İlk başta pek çok kişinin CHP adayı Muharrem İnce’den umudu yoktu. Ama İnce ve ekibi mizahı ve teknolojiyi, halkın farklı değerlerini kucaklayarak, kitleleri gülümseterek etkin bir kampanya ortaya koymayı başardı.

Ana akım medyanın büyük bölümünü kontrol eden hükümete karşı sosyal medyanın gücü her seçim sürecinde daha fazla hissedilir oldu. İnce 9 Haziran’da bir televizyon kanalına verdiği röportajda ilk kez sosyal medya ekibinden söz etti. İnce’nin “10. Kat” diye adlandırılan ekibini “iyi eğitimli ve zeki 12 genç” diye tarif etmesi merakları iyice artırdı.

Al-Monitor 15-18 Haziran tarihleri arasında internet üzerinden 10. Kat ekibi ile görüştü. Ekipteki gençler Al-Monitor’un sorularını isimlerinin açıklanmaması kaydıyla hep birlikte yanıtladı. Zira Türkiye'deki mevcut baskı ortamında muhalefet saflarında olmanın bedelini ağır bir şekilde ödemekten korkuyorlar. 10. Kat’ın sosyal medya ağına her gün en az 150 bin yorum ve mesaj geliyor. Medya Takip Merkezi’nin verilerine göre İnce'nin sosyal medya paylaşımları en çok ilgi gören siyasi paylaşımlar arasında birinci sırada. Kısa zamanda elde ettikleri bu başarı etkileyici.

Bir kısmı yüksek lisans öğrencisi olan, bir kısmı özel sektörde çalışan ekip üyeleri günün 24 saatini kampanyaya adamış durumdalar. Dünyanın dört bir yanından gelen yorumları inceleyerek, Twitter, Instagram, YouTube, Facebook ve diğer alanlarda dikkat çekici paylaşımlar hazırlıyorlar. Sadece altı haftada Türk siyasetine damga vurmayı başaran ekip, iktidarın “AK troll” diye adlandırılan sosyal medya ekibine kamuoyunun dikkatini çekmek için tek yolun hakaret ve iftira olmadığını da gösterdi.

Al-Monitor: İsminiz niçin 10. Kat? Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Ekip: 10. Kat ekibini cumhurbaşkanı (adayımızın) adaylık açıklamasından kısa bir süre sonra kampanyanın sosyal medya kısmının sorumluluğunu almak üzere oluşturduk. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen konusunda uzman 12 gençten oluşan gönüllü bir ekibiz. Ekibimize İstanbul’da kampanyayı yürüttüğümüz binanın 10. katında olduğumuz için bu ismi verdik.

Hepimiz Türkiye’nin orta sınıfı olarak değerlendirilen, emek yoğun yaşayan ailelerin çocuklarıyız. Dünyada x ve y olarak adlandırılan kuşağa ait gençleriz. Hamurunda halk kültürü olan, bu kültürü evrensel değerlerle besleyen insanlarız. Biz geleneksel iletişim mecralarının içine doğmuş, yeni medya ile yol almış geçiş dönemi nesliyiz. Teknoloji ve teknolojik gelişimin ekonomi-politik yansımalarını yakından izleyen, yaşadığı ülkede ve kentte bu gelişimi gözlemleyen gençleriz.

Her birimiz farklı akademik alanlarda, (iletişim, arkeoloji, mühendislik, kamu yönetimi gibi) eğitim almış kişileriz. Kişisel olarak farklı ilgi alanlarımız söz konusu: Sosyal sorumluluk projeleri, siyaset, felsefe, dijital aktivizm, müzik (ekibin ortak ilgili alanı enstrüman çalan sayısı fazla) bisiklet, e-spor, rugby ve elbette gastronomi ile de aramız iyidir :)

Al-Monitor: Sosyal medya ekibi olarak beş-altı hafta gibi bir sürede Türkiye siyasetinin akışını değiştirdiniz. Bu kadar ağır baskı ortamında, olumlu, güler yüzlü, gülümseten imajlar yarattınız. Bunlardan örnekler verebilir misiniz, sizce en başarılı çalışmalarınız hangisiydi? Neden bu kadar derin bir etki yarattınız?

Ekip: Türkiye siyasetinin akışını değiştiren cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce’nin tarzı, üslubu, cesareti, ülkesine olan sevgisi ve gençlere olan inancıydı. Biz bu süreçte bunların görünür olmasına aracı olduk. Sosyal medya ekibi olarak mizah ile pozitif bir dil kurguladık. Aynı zamanda duygusal içeriklerle insanların duygu dünyasına seslendik

Türkiye’nin özlediği kavgadan uzak, eleştirirken gülümseten, gelecekten bahseden, hayalleri olan, umutla yeni bir sabaha uyanılan günlerdi. İçinde bulunduğumuz seçim kampanyası ülkemize bunu verdi ve bir dip dalgası başlattı. Biz de sosyal medyada özlemini çektiğimiz ülkeyi anlatmaya ve yaşatmaya çalışıyoruz.

Al-Monitor: Amacınız nedir? Yani elbette Muharrem İnce’nin seçimi kazanması ama onun ötesinde ekibinizin varoluş fikirleri nelerdir?

Ekip: Türkiye’miz büyük ve önemli bir kararın eşiğinde. Biz huzurlu, mutlu, üretim ekonomisine sahip, çağı yakalayan bir ülkenin yurttaşları olmak istiyoruz. Bunu anlayan, başarma cesareti gösteren, insana ve insanlığın evrensel değerlerine önem veren kişinin Muharrem İnce olduğunu biliyoruz. Bu nedenle onun kampanyasında hiçbir karşılık beklemeden gönüllü olarak günde 19-20 saat çalışıyoruz.

Yürüttüğümüz sosyal medya kampanyasıyla herkese şu mesajı vermek istiyoruz: Etik İletişim. Geleneksel ve sosyal medya tekrar, olması gerektiği gibi etik ilkeler ve şeffaf prensipler üzerinde yükselmelidir. Geleneksel medyanın ve sosyal medyanın manipülasyonlar, algı yönetimleri, kara propagandalar üzerinden değil farklı görüş ve kanaatlerin açık bir şekilde kendilerini ortaya koydukları, bir saygı çerçevesinde kendilerini ifade ettikleri, demokrasi kültürünü besleyecek bir kamusal alan olma özelliğini tekrardan kazanması gerektiğini düşünüyoruz.

Al-Monitor: Türkiye’de sosyal medya uzun süredir çok yoğun bir "AK Troll" baskısına maruz. Negatif kampanya mesajları ile nasıl baş ediyorsunuz?

Ekip: Sosyal medyanın tüm mecralarında sadece Türkiye’de değil birçok ülkede manipülatif çalışmalar yapılmakta. Buna karşı en doğru mücadele sağlıklı ve doğru bilginin verildiği mecralar oluşturmak ve etik iletişimden asla ve asla vazgeçmemektir. Temel kişi hak ve özgürlükleri iletişimin vazgeçilmezi olmalıdır. Dünya tarihinde iletişim devrimlerinin yaşandığı tüm dönemlerde bu değişim ilk etapta muktedir olanlar için korkutucu olmuştur. Muktedir olanlar yeni iletişim biçimlerini ve alanlarını hep kontrol altına almak istemiştir. Lâkin tarihin bize öğrettiği bir şey var ki ne kadar hükmetmek isteseler de bunu başaramamışlardır. Doğru bilgiye ulaşmak gayesi hep baki kalmıştır. Bugün de bakidir.

Al-Monitor: Yürüttüğünüz kampanyayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ekip: Her paylaşımla beraber, yapılan yorumlar ile birlikte binlerce yeni içerik üretiliyor. Bu durum kampanyayı herkesin katkı sunduğu kitlesel bir kampanya haline dönüştürüyor. Tüm yorumları ve üretilen içerikleri büyük bir titizlik ve özenle takip ediyor, tüm önerileri önemseyerek değerlendiriyoruz. Aslında bu kampanya hepimizin, tüm Türkiye’nin kampanyası; herkes bir şey üretiyor, paylaşıyor ve birbirine destek oluyor.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

Kutuplaşmanın yeni öznesi: SMA’lı çocuklar
Menekse Tokyay | sağlık ve Tıp | Oca 11, 2021
Halının altında borç dağı
Mustafa Sönmez | Türkiye ekonomisi | Ara 25, 2020
Kriz büyürken iş dünyası suspus
Mustafa Sönmez | | Kas 5, 2020
Madencilerin altın iştahı büyüyor
Mustafa Sönmez | | Eki 26, 2020
Saray yasaklıyor, rakı direniyor
Mustafa Sönmez | | Eki 19, 2020

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Türkiye'nin Nabzı

al-monitor
Merkez Bankası rezervinin kaynağı 45 milyar dolarlık borç
Mustafa Sönmez | | Şub 25, 2021
al-monitor
Dış borç ve cari açık için 200 milyar dolar aranıyor
Mustafa Sönmez | Türkiye ekonomisi | Şub 19, 2021
al-monitor
Gare’den sonra sıradaki hedef Şengal mi?
Fehim Taştekin | | Şub 17, 2021
al-monitor
Türkiye’de halk darbeler için ABD’yi suçluyor
Ayla Ganioglu | | Şub 18, 2021