Suriye'nin Nabzı

Afrin: Hayat normale dönerken sığınmacılar da memnuniyetle karşılanıyor

By
p
Article Summary
Türk güçleri ve Özgür Suriye Ordusu’nun kenti ele geçirmesinden iki ay sonra Afrin belediyesi faaliyetlerine yeniden başladı. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

Afrin, SURİYE — Çok sayıda restoran, meyve, sebze tezgâhı ve giyim mağazasının kepenklerini yeniden açmasıyla Afrin sokakları ve pazarlarına yeniden hayat geldi.

Halep’in kuzeybatısında bulunan Afrin’in Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve Türk güçleri tarafından 18 Mart’ta ele geçirilmesinin üzerinden iki ay geçti ve kentte hayat yavaş yavaş normale dönüyor. Türk ordusu, Kürt çoğunluklu Afrin’i Halk Savunma Birlikleri (YPG) ve diğer silahlı Kürt gruplardan almak için 20 Ocak’ta Zeytin Dalı Harekâtı’nı başlatmıştı. Türkiye, Suriye’de İslam Devleti’yle mücadele kapsamında ABD birlikleriyle iş birliği yapan YPG’yi terör örgütü addederken Kürt gruplar bu iddiayı kabul etmiyor.

Aylarca süren Türkiye kuşatması sırasında top atışları ve hava saldırılarının hedefi olan Afrin’de hayat şimdi yeniden normale dönüyor. Al-Monitor Müslümanların kutsal Ramazan ayının ilk günlerinde kente bir ziyaret gerçekleştirerek yerel halk ve Suriye’nin muhtelif bölgelerinden Afrin’e kaçan sığınmacılarla görüştü. Kentteki yaşam koşullarının iyileştiğini Afrin’de yaşayan vatandaşlar da doğruluyor. Kentte belediye ve su hizmetleri yeniden başlarken ekmek de tekrar ulaşılabilir bir gıda oldu.

Ramazan ayının mayıs ortasında başlamasıyla birlikte vatandaşlar yeniden kentin sokaklarını doldurmaya başladı. Akşam dörtten sonra sıcaklığın düşmesiyle sokağa çıkan çocuklar, kadınlar ve adamlar iftara hazırlık için yiyecek ve içecek alışverişi yapıyorlar.

Cihan Alû ekmek almak için fırında sıra beklerken Al-Monitor’a şöyle diyor: “Afrin sokaklarında hayat neredeyse normale dönmüş durumda. Ama yiyecek fiyatları çok pahalı, geniş ailelerin bunları karşılaması mümkün değil. Bir de her yer çok kalabalık. Her gün burada sıra bekliyorum. Umarım ileride daha çok fırın açılır ve insanlar biraz daha rahatlar.”

Afrinli bir Suriyeli Kürt olan Alû kentteki güvenlik durumunu da şöyle anlatıyor: “Güvenlik önlemlerinde olağanüstü bir durum söz konusu değil. Gün içinde sorun yok ama geceleri bir güvenlik açığı oluyor.”

Afrin’deki yerel meclis de faaliyetlerine başlamış durumda. Belediye işçileri her sabah saat 10’da çöpleri topluyor, sokakları temizliyor. Afrin’deki bir giyim mağazası sahibi Mahmut Caban Al-Monitor’a şöyle diyor: “Kentteki 10’u aşkın tekstil atölyesi yeniden faaliyete geçti. Afrin son yıllarda hazır giyim alanında meşhur bir yer oldu. Görece istikrarlı ve savaştan uzak olduğu için burada birçok tekstil atölyesi açılmıştı. Bazı atölyelerde çocuk kıyafetleri, bazılarında erkek ve kadın kıyafetleri üretiliyor ve makul fiyatlara satılıyor. Eskiden bunların büyük kısmı Suriye’nin başka bölgelerine de ihraç ediliyordu.” Kentin belediye hizmetlerinden sorumlu Muhammed Raşit ise Al-Monitor’a şu bilgileri veriyor: “Belediye hizmetlerinin büyük bölümünü yeniden başlattık. Ekipmanımız yeterli olmasa da halk sağlığı konusunda da çalışmalar yapıyoruz. Meclis dışarıdan ekipman kiralayıp 100 kadar işçiyi işe aldı. Kentte her gün temizlik ve çöp toplama hizmeti veriliyor.”

Raşit’in verdiği bilgiye göre Türkiye hükümeti ve Halep İl Meclisi’ne bağlı İstikrar Komisyonu’ndan alınan destekle kentin kuzeyindeki Midanki Barajı da onarıldı. Barajdan Şarran ilçesindeki tuzlu su arıtma tesisine ve Afrin ile Azez merkezlerine temiz su pompalanıyor. Raşit şöyle devam ediyor: “Türk Hükümeti diğer su pompalama istasyonlarının da onarılması ve su pompaları için elektrik jeneratörleri ile yakıt sağlama konusunda da destek sözü verdi. Hizmet birimimiz de kanalizasyon alt yapısında kapsamlı onarımlar gerçekleştiriyor.” Raşit yerel meclisin kentteki tüm fırınları yenilediğini de ekliyor.

Afrin yerel meclisi Suriyeli muhalifler tarafından 12 Nisan’da kuruldu. Meclisin başkanlığına Züheyir Haydar, başkan yardımcılığına da Abdo Nabhan seçildi. Nabhan kentteki çalışmalara ilişkin Al-Monitor’a şu bilgileri veriyor: “Türkiye Hükümeti yerel meclise kurulduğu ilk günden bu yana büyük destek veriyor. Hizmet projeleri de Türkiye’nin desteğiyle hayata geçiriliyor. Uluslararası insani yardım kuruluşlarının da kentin yeniden imarına yönelik projelere destek vermesini umuyoruz. Ancak elbette meclisle iş birliği yapmak isteyen kuruluşların önce Türkiye Hükümeti’nden izin almaları gerekiyor.”

YPG’nin tutuklanacaklarını söyleyerek Afrinli Kürtlerin kente dönmelerine engel olmaya çalıştığını savunan Nabhan kimsenin böyle bir kaygı içinde olmaması gerektiğini de vurguluyor: “Afrin sığınmacılara kucak açmaya hazır. Bazıları tutuklanma korkusuyla, bazıları da olumsuz yaşam koşulları yüzünden dönmeye çekiniyor. Meclis olarak biz hem tutuklanmayacakları konusunda hem de gereken hizmetlerin yeniden sağlanacağı konusunda onlara tam güvence veriyoruz. Sizi buraya bekliyoruz.”

Bu arada kentin girişinde kurulan dördüncü Sivil Savunma Merkezi de faaliyete geçmiş durumda. ÖSO ve Türk ordusunun güvenliği kontrol altına almasının ardından Afrinliler de rahat bir nefes aldı. Suriye’nin muhtelif bölgelerinden kaçan Suriyeli aileler kente akın ederken Afrin yerel meclisi de nüfus sayımı için hazırlıklara başladı. Ancak hâlen kente dönemeye yanaşmayan binlerce Afrinli Kürt vatandaşı da var.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: local councils, syria war, reconstruction, turkish army, operation olive branch, ypg, free syrian army, afrin

Khaled al-Khateb is a Syrian journalist and former lecturer in the Geography Department of the University of Aleppo.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept