Türkiye'nin Nabzı

"Dişi kurt" Erdoğan’a karşı

By
p
Article Summary
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener Erdoğan'ı alt edecek yeni cumhurbaşkanı mı yoksa Erdoğan'a karşı birleşme çağrısı yapan muhalefetin önündeki engel mi?

ANKARA -- "Dişi Kurt" İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in siyaset arenasındaki ismi. AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu muhafazakâr-milliyetçi "cumhur ittifakının" karşısına milliyetçi-laik siyasetiyle cumhurbaşkanı adayı olarak çıkan ilk isim. 

1995'te DYP'den milletvekili olarak başladığı siyaset sahnesinde 23 yıldır hep adından söz ettirdi. Devlet-mafya-polis ilişkisinin açığa çıktığı Susurluk kazasının ardından 1996 yılında içişleri bakanı oldu. Gazeteci Emin Özgönül bakanlık dönemini bu dönemi şöyle anlatıyor: "İlk icraatı emniyet genel müdürünü görevden almak oldu. Genel müdür odasını boşaltmayınca bir gece yarısı yeni atadığı müdürle genel müdürün odasına girdi. Kapıyı kırdığı iddia edilir. 'Erkek gibi kadın' olarak anılır."

Akşener’in içişleri bakanlığı dönemi Refah Partisi-Doğru Yol Partisi koalisyonuna karşı askerlerin giriştiği 28 Şubat post modern darbesine denk geliyor. Gazeteci Ahmet Dirican, "Bu dönemdeki baskılara karşı Refah Partililerden daha dirençliydi. Bir general 'Seni yağlı kazığa oturturuz' diye tehdit etmişti. Meral Akşener, bugün 'Ben buradayım, o generaller nerede?' diye soruyor. O general bugün yazlık bir yerde yaşıyor." diyor. 

2007-2015 yıllarında milletvekilliği yaptığı MHP'de Genel Başkan Devlet Bahçeli'ye bayrak açtı ve partiden atıldı. 

Şimdi çoğunluğunu MHP muhaliflerinin oluşturduğu İyi Parti'nin genel başkanı. 16. Cumhurbaşkanlığı seçimi anketlerinde Erdoğan'dan sonra ikinci sırada da Meral Akşener'in ismi geliyor.

24 Haziran'a sayılı günler kala yaptığı hamleler de oyunu artırıyor. Partisinin seçimlere girememe riskine karşı Kemal Kılıçdaroğlu ile anlaşıp 15 CHP milletvekilini kendi partisine geçirerek seçimlere katılma hakkı elde etti. Gazeteci Ahmet Dirican, bu hamleyi, "Erdoğan Akşener'i hedef almamaya dikkat ediyordu. Bu hamle ile rakiplerinin konsantrasyonlarını bozup iktidarın muhatabı oldular" diye yorumluyor. Gazeteci Emin Özgönül de "Muhalefete önemli bir psikolojik üstünlük kazandırdılar" diyor. 

Emin Özgönül, Meral Akşener'in portresini "Bıçkın, kimseye eyvallahı olmayan, güven verici bir politikacı" olarak çiziyor. Bu kişiliğiyle Meral Akşener 24 Haziran seçimlerinde Erdoğan'ı alt edecek yeni cumhurbaşkanı olarak görülüyor.

Peki gerçek bu mu? Yoksa Meral Akşener portresi muhalefetin birleşmesine engel olarak Erdoğan'a başkanlık yolunu mu açıyor? 

Türkiye siyasetinde son bir kaç gündür yaşanan baş döndürücü trafik bu soruları gündeme getiriyor.

Ana muhalefet partisi CHP'nin 24 Haziran için en önemli hedefi muhalefeti birleştirebilmek. Bunun için iki yol haritası var: Birincisi ortak cumhurbaşkanı adayı, ikincisi ise sıfır baraj ittifakı. 

CHP'nin İyi Parti'ye 15 milletvekili vermesiyle başlayan dayanışma da işte bu hedeften kaynaklanıyor. İlki için hemen söyleyelim: Saadet Partisi, CHP ve İyi Parti arasında ortak cumhurbaşkanlığı adayı için başlayan görüşme trafiği Meral Akşener'in adaylıkta geri adım atmaması üzerine kesintiye uğradı. Ama bu konuda CHP'nin somut bir cumhurbaşkanı adayı önerememesi, Saadet Partisi'nin de eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül üzerinde diretmesinin önemli etkisi var. 

CHP'nin B Planı ise sıfır baraj ittifakı. Buna göre tüm muhalif siyasi partiler ittifak yaparak milletvekili seçimine girecek. Bu ittifakta küçük partiler de yer alacak, böylece yüzde 10'luk baraj sorunu da pratikte aşılmış olacak. Yapılan hesaplar, bu ittifakın, partilerin tek tek seçime girdiklerinde kazanacakları milletvekili sayısından daha fazla milletvekili kazanacaklarını gösteriyor. Böylece cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu da garanti edilecek. İkinci tura Erdoğan'ın karşısında kim kalırsa muhalefet de onu destekleyecek. Muhalefet partilerinin sıcak baktığı bu öneriye Akşener ise mesafeli yaklaşıyor. Nedeni ise ittifakta HDP'nin de yer alacak olması. 

Ana muhalefet şimdi milliyetçi Akşener'i ikna edebilecek son formül üzerinde çalışıyor: HDP'siz birleşik muhalefet. Ama Akşener'in bu teklife de mesafeli olduğu belirtiliyor.

Açıkçası İyi Parti'nin yer aldığı bir ortaklığa HDP de mesafeli yaklaşıyor. Çünkü Meral Akşener'in Kürt sorunu konusundaki sicili yabana atılacak cinsten değil. Akşener'in içişleri bakanlığı faili meçhul cinayetler ile birlikte anılıyor. Akşener ise içişleri bakanlığı yaptığı yıllarda yaşanan faili meçhul cinayetlerle kendisi arasında bağlantı kurulamayacağını söylüyor.

Ortak muhalefet arayışlarında Meral Akşener'in tutumu belirleyici olacak. Arayışlar sonuç vermezse 24 Haziran'daki birinci tur cumhurbaşkanlığı seçimine her parti kendi adayıyla girecek. İkinci tura Erdoğan'ın karşısına hangi muhalefet adayı çıkarsa bu aday etrafında birleşilecek. Peki cumhurbaşkanlığı seçimlerini birinci turda Erdoğan alır ve ikinci tur yapılmazsa? Ortaklaşamayan muhalefetin şimdilik düşünmek istemediği tek senaryo bu...

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: turkish opposition, turkey elections, hdp, chp, turkey politics, meral aksener, recep tayyip erdogan, iyi party

Sibel Hürtaş, Türkiye’nin ulusal çapta yayın yapan gazeteleri Evrensel, Taraf, Sabah ve Haber Türk ile ANKA Ajansı’nda 15 yıl süreyle yüksek yargı muhabirliği yaptı. Haberleri insan hakları ve hukuk alanında yoğunlaşan Hürtaş, 2004 Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü, 2004 Musa Anter Gazetecilik Ödülü ve 2005 yılı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başarı Ödülü sahibi. Makaleleri çeşitli gazetelerde yayımlanan Hürtaş’ın azınlıklar ve faili meçhul cinayetler ile ilgili makaleleri halen failibelli.org isimli sitede yayımlanmaktadır. Hürtaş’ın “Hıristiyanlar Neden Öldürüldü/Kafesteki Türkiye” kitabı 2013 yılında İletişim Yayınevinden yayımlanmıştır.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept