Doğu Guta’nın dramını Ghouta.com’dan okuyun

Guta ve Türkiye’de bulunan gönüllüler Doğu Guta’daki acımasız kuşatmaya son verilmesi umuduyla bölgeden bilgi aktaran bir sanal platform kurdu. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Kuşatma altındaki Doğu Guta’dan yükselen dumanlar, 27 Şubat 2018 Photo by REUTERS/ Bassam Khabieh.

Mar 7, 2018

Suriye’nin Guta kenti çok uzakta da olsa Ghouta.com isimli İnternet sitesi kentte yaşananları tüm dünyaya duyuruyor. Sitede Suriye rejim güçlerinin 2013’ün sonunda başlattıkları ve halen süren ablukaya dair haberler yer alıyor. Tıbbi müdahale için tahliyeyi bekleyen ya da beklerken hayatını kaybeden insanların öyküleri ve abluka koşulları anlatılıyor. Siteye yansıyan son gelişmeler ise akıl almaz boyutlara ulaşmış durumda, yaşananları anlatmakta kelimeler kifayetsiz kalıyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar da dâhil uluslararası yardım kuruluşlarının verilerine göre 18 Şubat’ta başlayan hava saldırılarında 700’ü aşkın Suriyeli öldü ve 18-27 Şubat tarihleri arasında 4 bini aşkın Suriyeli yaralandı. Sınır Tanımayan Doktorlar’ın bölgede destek verdiği 13 yerel sağlık tesisinin hepsi vuruldu. Helikopterlerden atılan varil bombaları, füze saldırıları ve karadan açılan ateş vatandaşların hayatını her gün cehenneme çeviriyor. Doğu Guta’daki aktivistler gökyüzünü “Suriye’deki en büyük katil” olarak tanımlarken insanlar kaçmak için yer altı sığınakları arıyorlar.

BM Güvenlik Konseyi’nin tüm Suriye için aldığı 30 günlük ateşkes kararından sadece bir gün sonra kentte klor gazı olduğundan şüphelenilen bir saldırı daha düzenlendi. Uluslararası ateşkes çağrılarına Afrin operasyonunu sürdüren Türkiye gibi Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve uluslararası müttefikleri de kulak asmadı. 2011’deki ayaklanmalarla başlayan Suriye savaşında şu ana kadar 465 bin insan öldü, bir milyonu aşkın insan da yaralandı.

Kararlı vatandaşlar ve uluslararası kuruluşlar kuşatma altındaki Doğu Guta’da yaşananları tüm dünyaya duyurmak için harekete geçti. Ghouta.com, kimi yerel mecliste çalışan aktivistler, yerel ve uluslararası kuruluşlara haber geçen yurttaş gazeteciler ve kadın hakları, çocuk hakları, insani yardım, eğitim alanında uzmanlaşmış sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan bir grup tarafından kuruldu.

Grup üyelerinden Halep’te yaşayan aktivist Marcel Şehvaro Al-Monitor’a Skype üzerinden şu bilgileri verdi: “İnternet sitesi kurma fikri ekim 2017’de ablukanın daralması ve hava bombardımanlarının artmasıyla ortaya çıktı. Temel amaç, Doğu Guta’yla ilgili her türlü bilgiyi bir araya getirerek insanların kuşatma ve saldırılarla ilgili ayrıntılara kolayca ulaşmasını sağlamak, bunlarla ilgili makaleler, haberler, fotoğraflar ve istatistikler toplamaktı. Bir diğer amaç da dil bariyerini yıkmaktı çünkü kuşatma altındaki bölgeden çıkan haberlerin çoğu Arapçaydı.”

İnternet sitesi çoğu Guta’da bazıları da Türkiye’de yaşayan 10 aktivist tarafından yönetiliyor. Akvitistler, siteyi kurarken işleyişin nasıl devam edeceğini konuşmak, kuşatma altındaki toprakların dışında yaşayan ve bilhassa yabancı dil ve habercilik bilenlerle irtibat kurmak için Skype uygulamasından yararlanmışlar. En önemli öncelikleri ise stabil bir İnternet bağlantısı.

Sitede yer alan sekiz çizelgeden birinde bölgede ulaşım ve iletişimin durumu hakkında bilgi verilerek söyle deniyor: “Rejim telefon, cep telefonu hatları ve İnternet de dâhil her türlü iletişimi kesti. İnsanlar uydu üzerinden İnternet hizmeti veren yerel İnternet sağlayıcılarını kullanıyorlar. Telefonlar rejim kontrolündeki bölgelerde bulunan baz istasyonlarının yakınlarındaki noktalarda çekebiliyor. O zaman da hücresel ağa bağlanıyorlar.” Diğer çizelgelerde ise bölgedeki su, elektrik, gıda, sağlık, abluka ve Guta nüfusu ile yerel yönetime dair bilgiler yer alıyor.

Şehvaro Guta’daki insanlarla iletişimin nasıl olduğunu şöyle anlatıyor: “Ekibimin çoğunluğu abluka altında yaşayan insanlardan oluşuyor. Diğer İnternet sitelerinden alınan makale, haber ya da verilere yer verirken dikkatli davranıyoruz. Fonda hep bombardıman sesleri oluyor. Bir toplantının ortasında biri her an ‘Pardon şarj yüzde 2.’ ya da ‘Pardon jeneratör dün bombalandı.’ diyebilir. Guta’daki web tasarımcımız ise bodrum katlarından nefret ediyor. O yüzden hep onun için endişeleniyoruz.”

İnternet sitesinde yer alan bölümlerden biri de “Doğu Guta Halkına Yardım Etmenin 10 Yolu” başlığını taşıyor. İlk sırada yer alan “Gelişmelerden haberdar olun.” maddesinde haberler, açıklamalar ve makalelerin linkleri yer alıyor. Şehvaro şöyle devam ediyor: “İnsanlar bize sürekli nasıl yardım edebileceklerini soruyorlar. Bir şeyler yapabilmek için dünyanın dört bir yanından bize ulaşan iyi insanlar var. Biz de dayanışmayı kolaylaştırmak için bu listeyi hazırladık.”

Ghouta.com aktivistleri son olarak 24 saat süren bir etkinlik de düzenledi. Facebook’ta “Doğu Guta Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey” başlığıyla insanların Doğu Guta’yla ilgili sorularını paylaşabileceği bir etkinlik sayfası açıldı.

Aktivistler, seslerini duyurmak ve Doğu Guta ablukasını manşetlere taşımak için yerel ve ulusal liderlere ve siyasilere yazarak harekete geçme çağrısı yapıyorlar. İnsanlardan protesto gösterileri düzenlemelerini ve sokaklarda İnternet sitesinde yer alan çizelgeler ile çizimlerin sergileneceği köşeler oluşturmalarını ve mumlar yakmalarını talep ediyorlar.

Sevgililer Günü’nde ise sitede “Aşk: Doğu Guta’dan Beş Aşk Hikâyesi” isimli bir bölüm hazırlandı ve acımasız kuşatma koşullarında, bombardıman altında sürdürülen gerçek aşk hikâyelerine yer verildi.

Amaçlarının Suriye haberlerinde genelde yer verilmeyen günlük hayata dair bilgiler aktarmak olduğunu söyleyen Şehvaro şöyle devam etti: “Muhtelif insanlardan aşk hikâyelerini paylaşmalarını istedik. Sanatçı Dina Naçhavi de bunları resme döktü. Amacımız bir nevi zor şartlar altında sürdürülen aşkları onurlandırmaktı. Öyküsünü gönderen kadınlardan birinin tam sosyal medyada hikâyesini paylaştığımız anda hayatını kaybettiğini öğrendik ve şok olduk.”

Sitede yer alan çizimlerden birinin üstünde şu ifade yer alıyor: “Aşk eşinizin elini son nefesine kadar bırakmamaktır”. Jeneratörle aydınlatılan el yapımı ışıklarla süslenmiş bir Noel ağacının altında ise şöyle deniyor: “Aşk sevdikleriniz için neşe kaçakçılığı yapabilmektir.”

Ablukanın daraltıldığı 3 Mart günü sitede başlatılan “Açık Mektup: Dünya hemen Suriye için harekete geçmeli.” kampanyasını çoğu sürgünde olan 200’ü aşkın Suriyeli yazar, entelektüel imzaladı. 5 Mart’ta ise kente haftalar sonra ilk sağlık konvoyu giriş yaptı ancak Suriye ordusu bu sefer de tıbbi malzemenin içeri girişine izin vermedi.

Suriye’de ufukta halen barış görünmüyor.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

Facebook Irak Kürdistanı istihbaratıyla bağlantılı hesapları kapattı
Adam Lucente | Kürtler ve Kürdistan | Haz 5, 2020
Türkiye ‘sosyal uzaklaşma’ya ne kadar hazır?
Mustafa Sönmez | Koronavirüs | Mar 19, 2020
İdlib’deki Rusya-Türkiye anlaşması niçin önemli?
Maxim Suchkov | İdlib | Mar 5, 2020
Neçirvan Barzani: İran’dan korkmuyoruz ama İran’a saygı duyuyoruz
Amberin Zaman | Kürtler ve Kürdistan | Oca 16, 2020
İdlib’deki insani kriz: Kaçacak başka yer yok
Madeline Edwards | Suriye çatışması | Oca 2, 2020

Recent Podcasts

Featured Video