Mısır'ın Nabzı

Mısır-Türkiye ticareti siyasi krize rağmen sürüyor

By
p
Article Summary
Mısır’ın süregiden siyasi anlaşmazlıklara rağmen Türkiyeli yatırımcılara kapılarını açık tutması Kahire’nin Ankara nezdindeki ticaret açığını kapatmasına yardımcı oldu. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

Kahire ile Ankara arasında birkaç yıldır süren siyasi sorunlara rağmen Mısır’ın Türkiye’ye ihracatı 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 38,5 yükseldi.

Mısır İstanbul Ticaret Ofisi’nin son yayımlanan raporuna göre 2016 yılında 1.44 milyar dolar değerinde olan ihracat 2017’de yüzde 38,5 yükselerek 1.99 milyar dolara yükseldi. 2016’da 2.73 milyar dolar olan ithalat ise yüzde 13,7 oranında düşerek 2.36 milyar dolara geriledi. Raporda iki ülke arasında 2016’da yüzde 53 olan dış ticaret dengesinin 2017’de yüzde 85’e yükseldiği de kaydedildi.

Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın 11 Mart’ta yaptığı açıklamaya göre Mısır ile Türkiye arasında Ankara lehine olan ticari açık da yüzde 72 oranında azalarak 360 milyon dolara geriledi. Açıklamada bunun kimyasallar, tekstil ve plastik ihracatındaki artış sayesinde gerçekleştiği vurgulandı.

Bakanlığın açıklamasında Mısır İhracat Kurumu Başkanı Ahmet Antar’ın şu sözlerine yer verildi: “Türkiye pazarına ihracatın artması kimyasalların yüzde 89, tekstilin yüzde 23, plastiğin yüzde 31 oranında artmasıyla gerçekleşti. Bunlar Mısır’ın Türkiye’ye ihracatının toplam yüzde 80’ini oluşturuyor.”

Mısır Parlamentosu’nun Ekonomik İlişkiler Komisyonu Üyesi Ekonomist Bessent Fehmi de yükselişi Al-Monitor’a şöyle açıkladı: “Mısır’ın Türkiye’ye ihracatının artması ülkenin para politikasındaki değişim ve ihracatın desteklenmesi amacıyla Mısır mallarının kalitesinin artırılması sayesinde gerçekleşti.”

Fehmi, Mısır hükümetinin ihracatı yükseltmek, işsizliği düşürmek ve bütçe açığını azaltmak için 2016’dan bu yana ulusal ekonomik reformları sürdürdüğünü hatırlattı. Mısır, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) aldığı 12 milyar dolarlık destek sayesinde 2016’da iddialı bir ekonomik reform paketi başlatmıştı.

Kahire ile Ankara arasındaki siyasi anlaşmazlıkların iki ülke arasındaki ticareti hiçbir zaman etkilemediğini belirten Fehmi şöyle devam etti: “Mısır’ın Türkiye’ye ihracatını artırması da hükümetin iki konuyu birbirinden ayırdığını gösteriyor. Bu da ülkede yatırım dostu bir oluşum yaratmaya hevesli tüm yatırımcılara kapıların açık olduğunun bir göstergesidir.”

Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Tarık Kabil, iki ülke arasındaki sorunlara çözüm bulmak amacıyla şubat ayında Kahire’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun öncülüğündeki bir Türk heyetiyle bir araya geldi.

Kabil görüşmede Türk tarafına Mısır’daki Türk yatırımcıların önündeki tüm engellerin kaldırılacağı taahhüdünde bulunurken Hisarcıkoğlu da “Türk iş adamları 2018 ve 2019’un ilk yarısında Mısır’da 1 milyar dolar değerinde yeni yatırımlar yapmak istiyorlar.” diye konuşmuştu. TOBB Başkanı ocak 2016’da da Mısır-Türk Ortak İş Forumu’na katılmıştı.

Eski El Vatan Bankası Genel Müdürü ve ekonomist Ahmet Kura da Al-Monitor’a şu değerlendirmeyi yaptı: “Mısır’ın Türk yatırımcılara ve iş insanlarına yaklaşımı mükemmel. Siyaset asla ülke ekonomisine olumsuz yansımamalı. Aksine ekonomiyi güçlendirmek için kullanılmalı.”

Hükümetin Mısır’daki Türk yatırımcıları daha çok teşvik etmesi gerektiğini de söyleyen Kura şöyle devam etti: “Serbest ekonomilerde yatırımcılara her zaman kapı açıktır, siyasi anlaşmazlıklar ne olursa olsun iş insanlarının işlerini geliştirmeleri teşvik edilir.”

Mısır-Türkiye arasındaki ilişkiler eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin iktidarının düşmesine neden olan 2013’te kitlesel protestoların ardından bozulmuştu. Mursi’nin devrilmesinden kısa süre sonra Türkiye ile diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşüren Mısır Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi’ni sınır dışı etmişti. Türkiye de bu hamleye Mısır’ın Ankara Büyükelçisi’ni “persona non grata” yani istenmeyen insan ilan ederek karşılık vermişti. 2016’da iki ülkenin yetkilileri de ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik açıklamalarda bulundu ancak normalleşme henüz gerçekleşmedi.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: ekonomi ve ticaret

Mısırlı gazeteci Menna A. Farouk 2013’ten bu yana Mısır’da toplumsal, siyasi ve kültürel konular hakkında yazıyor. The Egyptian Gazette’de editör olan Farouk son yıllarda ocak 2011 devriminden sonra yaşanan çalkantılar, basın özgürlüğü, göç ve dini reformlar gibi konuları izlemiştir. Twitter hesabı: @MennaFarouk91

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept