Suriye: Türkiye’nin desteğiyle eğitilen ilk kadın polisler görev başında

Halep kırsalında Fırat Kalkanı Harekâtı ile kurtarılan bölgelerde Türkiye’nin desteğiyle eğitilen ilk kadın polis memurları göreve başladı. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Suriye’nin sınır kenti Cerablus’ta polis merkezinin girişinde yer alan Özgür Suriye Ordusu bayrağı (solda) ve “Özgür Polis” logosu, 24 Ocak 2017 Photo by REUTERS/Khalil Ashawi:.

Ara 1, 2017

HALEP, Suriye — Fırat Kalkanı Harekâtı ile kurtarılan bölgelerde muhalefete bağlı polis birimlerine katılmak isteyen kadınlar için ikinci bir eğitim programı düzenlenecek. El Bab kentinde görev yapan polis memuru Mahmud Ahmed’in Al-Monitor’a verdiği bilgiye göre program aralık ayının başında El Bab’ta başlayacak.

Kurtarılan bölgelerde muhalefete bağlı bir yapı olan Ulusal Polis ve Kamu Güvenlik Güçleri 22 Ekim’de 90 kişilik ilk kadın polis grubunun 21 günlük eğitim programını tamamladığını duyurmuştu. Eğitimler, Türk sınırı yakınlarındaki Azez bölgesinde bir polis kampında yapıldı. Söz konusu bölgeler Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrolünde.

Kadın polisler, mezuniyetten sonra kullandıkları kısa iznin ardından 1 Kasım’da Azez, Marea, Suran ve Aktarin’deki karakollarda göreve başladılar.

Kadın polislerin eğitildiği merkezin müdürü de olan Azez polis şefi Ahmed Zeydan Al-Monitor’a şu bilgileri verdi: “Bu grup, kurtarılan bölgelerde eğitimini tamamlayan ilk gruptu. Bu bölgelerde kadın polislere fazlasıyla ihtiyaç var, bu nedenle 1 Ağustos’ta kadınlardan başvuru almaya başladık. 18-35 yaş arasındaki bu kadınlar sağlık kontrolünden, fizik testlerinden geçti ve suçların tespiti, hırsızlık, uyuşturucu operasyonları gibi konularda 21 günlük yoğunlaştırılmış eğitimden geçtiler. Ayrıca silah kullanmayı ve üst araması yapmayı öğrendiler.”

Eğitimlerde Türkiye’den destek aldıklarını belirten Zeydan şöyle devam etti: “(Türk polisinin) tekniklerinden yararlanmak, kadınlarla tecrübe paylaşımı olmasını sağlamak için Türk polis eğitmenlerine başvurduk. Kadınlara tanınan kısa süreye rağmen başarılı bir deneyim oldu.”

Zeydan’ın da vurguladığı gibi Ulusal Polis ve Kamu Güvenlik Güçleri kurtarılan bölgelerde Türkiye’nin denetiminde faaliyet gösteriyor ve polislerin maaşları Türkiye tarafından ödeniyor. Polis birimlerine silah ve zırhlı araçlar sağlayan Türkiye, kadın polislerin Azez’deki eğitim programını da karşıladı.

2017’nin başından bu yana Suriye’de 5 bin 631 polis memurunun eğitimi ve maaşı Türkiye tarafından sağlandı.

Zeydan şöyle devam etti: “Kadınların polis birimlerinde yer alması hem güvenlik hem şeriat açısından çok önemli. Çünkü bu kadınlar, başka kadınların sebep olabileceği güvenlik ihlallerinin önlenmesine katkı yapacak. Geçmişte kadın kılığına giren kişilerin polisten kaçmayı başardığı vakalar oldu. Çünkü İslami gelenek göreneklere göre, İslam dinine göre erkekler kadınlara dokunamaz, kadınların üstünü arayamaz.”

Ulusal Polis ve Kamu Güvenlik Güçleri, 2017’nin başlarında Türkiye’nin himayesinde kuruldu. Türkiye bu birimleri kendi topraklarında eğitti. İlk polis grubu 24 Ocak’ta ÖSO kontrolündeki Cerablus’a girdi. Müteakip gruplar da kurtarılan bölgelerin diğer kentlerine yayıldı. 1 Mart’ta Türkiye’nin Mersin kentinde eğitilen bir polis birimi Azez’de göreve başladı. Bir diğer birim 26 Nisan’da El Bab’a girdi. Ancak bunların hiçbirinde kadın polisler yoktu.

20 yaşında başı örtülü bir kadın olan Amani Muhammed polis eğitimini tamamlayanlardan biri. Eğitimin ardından Azez’de trafik biriminde göreve başlamış. Diğer meslektaşları gibi gri bir ceket giyiyor ve tabanca taşıyor.

Muhammed Al-Monitor’a şöyle konuşuyor: “Bu mesleği bu kadar seveceğimi düşünmemiştim. Gece vardiyaları gibi bazı dezavantajlara rağmen bana çok uygun bir meslekmiş. Polise katıldım çünkü bu mesleği seviyorum, bu meslek sayesinde topluma önemli bir hizmet verebiliyorum.”

Muhammed yaptığı işleri de şöyle anlatıyor: “Kontrol noktalarında ve trafik polisine bağlı merkezlerde kadınlara üst araması yapıyoruz ve gerekli durumlarda bunları cezaevine sevk ediyoruz.”

Bir kız çocuğu annesi olan Muhammed 18 yaşında evlenmiş ancak bu evlilik sadece birkaç ay sürmüş. Bir buçuk sene önce boşanan Muhammed, iş aradığı sırada kadın polislerden haberdar olmuş ve başvuruda bulunmuş.

Muhammed şöyle devam ediyor: “Bu iş bana iyi bir gelir sağlıyor, küçük kızıma bakabiliyorum. Kızımı büyütmek için babamın veya eski eşimin yardımına ihtiyacım yok. İşim aynı zamanda sosyalleşmeme ve başarısız bir evlilik deneyimini atlatmama yardımcı oluyor.”

Eğitim programını bitiren hiçbir kadına askeri rütbe verilmedi. Ancak bu kadınların birçoğu, daha fazla tecrübe kazanmak ve rütbe alabilmek için subaylık eğitimine katılmak istiyor. Zeydan’ın Al-Monitor’a verdiği bilgiye göre polis teşkilatı, üniversite mezunu olup subaylık eğitimine katılmak isteyen kadınlara 2018’in başlarından itibaren askeri rütbe verecek.

Azez’de kriminal şubede çalışan kadın polis Muna Şeyho, Al-Monitor’la yaptığı sohbette uzmanlık eğitimi için Türkiye’ye gitmesi gerekse de yeni eğitimlere katılmak ve askeri rütbe almak istediğini söyledi.

Trafik şubesinin müdürü Vael Hatib ise şöyle konuştu: “Polis birimlerinde çalışan evli kadınların koşullarını dikkate alıyoruz. Kadınlara daha uygun çalışma saatleri sağlanıyor, doğum izni veriliyor."

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

İdlib’in gölgesinde bir başka cephe: Afrin kapısı
Fehim Taştekin | Kürtler ve Kürdistan | Mar 2, 2020
İdlib kriziyle El Bab’daki gayrimenkul fiyatları tavan yaptı
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Şub 27, 2020
Suriyeli muhalifler ile SDG bölgelerini ayıran sınır kapıları açıldı
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Şub 23, 2020
İran güçleri İdlib cephesine niçin müdahil oldu?
Hamidreza Azizi | İdlib | Şub 5, 2020
Türkiye’nin eğittiği polisler Barış Pınarı Harekâtı bölgesindeki kaosu bitirebilir mi?
Khaled al-Khateb | Mülteciler | Şub 4, 2020

Recent Podcasts

Featured Video