Irak’ın en kritik bölgeleri İD’den kurtarıldı

Irak’ın batı ucunda, Suriye sınırında bulunan Kaim’in İD’den kurtarılmasının ardından örgüt Irak topaklarından neredeyse tamamen temizlendi. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Anbar’a bağlı Ramadi yakınlarındaki Hüseybe’de dalgalanan bir Irak bayrağı ve önünde yürüyen Iraklı asker, 22 Temmuz 2015. Irak güvenlik güçleri ve aşiret savaşçıları 3 Kasım 2017’de Anbar’a bağlı sınır kasabası Kaim’in batısında İD’den kurtarılan bölgelere Irak bayrağını astılar.  Photo by REUTERS:.

İşlenmiş konular

liberation, al-qaim, tribes, euphrates river, is, haider al-abadi, obeidi, anbar province

Kas 12, 2017

KAİM, Irak — Irak Başbakanı Haydar El Ebadi’nin 5 Kasım’da Irak bayrağını astığı tepenin 200 metre ötesinde, sınırın Suriye tarafında halen İslam Devleti bayrakları dalgalanıyordu.

Bu satırların yazarı Al-Monitor muhabiri Kaim ve çevresindeki sınır bölgesinin Irak güçleri tarafından İD’den temizlendiği ilk günlerde bölgeye giden tek Batılı gazeteci oldu. Cephedeki birçok subay askeri operasyonlar sırasında cephe ve çevresindeki bölgelere girişin yasaklandığını ve Batılı medya kuruluşlarının operasyonları izlemediklerini bildirdi.

Irak’ın batı ucundaki Kaim kenti 3 Kasım’da İD’den tamamen temizlense de çevre bölgelerdeki çatışmalar ertesi gün de devam etti.

Operasyonlara Irak terörle mücadele güçlerinin yanı sıra İD karşıtı uluslararası koalisyon tarafından eğitilen yerel aşiret savaşçıları ve Halk Seferberlik Birlikleri katıldı.

Al-Monitor 5 Kasım’da harabeye dönen Kaim’e girdiğinde ne kent merkezindeki tozlu sokaklarda ne de Suriye sınırındaki çevre bölgelerinde hiç sivil yoktu. Operasyonun akabindeki günlerde ise Al-Monitor bölgede kaldığı söylenen yegane üç aileyi evlerinde ziyaret etti.

6 Kasım’da Kaim’i vuran kum fırtınasıyla etrafı bakır renkli bir toz tabakası kapladı. Cezire operasyonlarının karargahı olan 150 kilometre uzaklıktaki Hadise ile Kaim arasındaki patlayıcı döşenmiş, yıkık köprülerle dolu yolda görüş mesafesi azaldı.

Yol üstünde sıra sıra dizilmiş elektrik direkleri halen yerlerinde olsalar da çalışmıyorlardı. Cep telefonlarında da sinyal yoktu. Sık sık sınırın Suriye tarafındaki El Bukamal’dan Kaim’e yönelen silah sesleri sesleri duyuluyordu.

Kaim’de bulunan Hüseybe sınır geçişindeki bir subay Al-Monitor’a şu bilgileri verdi: “Bunlar olağan. Halen oradan bizi vurmaya çalışıyorlar.” Yanındaki bir diğer subay da şöyle konuştu: “Amaçları çatışmak değil sadece silahlarını deniyorlar.”

Bölgede konuşlu bir diğer subay ve beraberindeki askerlerin Al-Monitor’a verdikleri bilgiye göre Iraklı güçlerin zafer ilanının ardından Suriye’den Irak cephelerine çok sayıda top atışı düzenlendi. Ancak Al-Monitor’un bölgeye ziyareti esnasında hiçbir top atışı gerçekleşmedi.

28. Tugay’a bağlı Birinci Alay Komutanı Albay Ali Fendi Al-Monitor’a şu bilgileri verdi: “Bu top atışlarında hiçbir askerimiz yaralanmadı. İD’le yıllardır savaşıyoruz. Artık nasıl savaştıklarını öğrendik.”

İD tarafından yasaklanmış olmasına rağmen çatısında kırık bir uydu anteni bulunan bir evde konuşlu olan bu birliğe mensup askerler evin çatısından dürbünlerle Suriye topraklarını izliyordu.

Fırat Nehri kenarındaki verimli araziler üzerinde bulunan ve geçen asırda iskan edilen sınır bölgesi bir dizi stratejik öneme haiz. Irak’ın 1980’lerde nükleer silah yapma girişimleri için bu bölgeden uranyum çıkarttığı iddia ediliyor. Bölgedeki tesisler 1991’de vurulmuştu.

İD işgali öncesinde 150 binlik bir nüfusa sahip olan Kaim Suriye’den Irak’a giren yabancı savaşçıların başlıca geçiş noktalarından biriydi.

Kentin 3 Kasım’da kurtarılmasının akabinde İD’in insansız hava araçlarıyla Irak ordusuna bağlı savaşan Sünni bir savaşçı grubuna düzenlediği hava saldırısında bir asker öldü, birçok asker de yaralandı.

Fendi 6 Kasım’da Al-Monitor’a yaptığı açıklamada İD’in Irak güçlerine sekiz insansız hava aracı saldırısı düzenlediğini ancak sonraki saldırıların uluslararası koalisyon tarafından bertaraf edildiğini bildirdi.

İD’in kontrolünde olan kuşatma altındaki Rava kasabasının en doğu ucunda bulunan ve yeni kurtarılan Ubeydi kasabasında konuşlu Albay Ali El Ciburi ise 6 Kasım’daki operasyonlar sırasında saldırı hazırlığında olan dört intihar bombacısının tespit edilip etkisiz hale getirildiğini bildirdi. Saldırganlardan üçü öldürülürken biri yaralandı.

El Kaide’nin yoğun faaliyet gösterdiği 2006’dan bu yana Kaim ve çevresinde görev yapan bir subay Al-Monitor’a eylül ayında yaptığı açıklamada Ubeydi’nin bölgenin en zorlu noktalarından biri olacağını söylemişti.

Muhammedi’de yaşayan ve Elbu Mahal aşiretinin güçlü isimlerinden olan Milletvekili Adil El Mahlavi 5 Kasım’da Ubeydi’yi ziyaret etti. Mülki ve mahalli yetkililerle görüşen Mahlavi Al-Monitor’a ileride benzer felaketlerin önlenmesi için en önemli konunun eğitim olduğunu söyledi. Kaçakçılara verecek parası olmayan ailelerin çocukları İD işgali sırasında yıllarca okula gidemedi.

Irak güçleri Fırat Nehri’nin güneyinden Suriye sınırına kadar uzanan ve Kaim’i de kapsayan bölgeyi uluslararası koalisyonun havadan verdiği destekle kurtardılar. Nehrin kuzeyindeki çöllük arazi ve Rava kasabası ise halen İD’in kontrolünde.

Ancak Fendi’ye göre Rava’nın kurtarılması yol üzerine döşenen el yapımı patlayıcıların temizlenmesi haricinde pek zor olmayacak.

Ubeydi bölgesinde konuşlu karargah komutanı Tuğgeneral Muvafık Esad birliklerinin harekete hazır olduklarını ve merkezden talimat beklediklerini söyledi.

Ancak bölgenin İD’den tamamen temizlenmesi sınırın diğer tarafındaki gelişmelere de bağlı. ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri ile Suriye rejimi ve İran destekli yabancı milislerin İD’in elinde kalan son arazileri geri almak için birbiriyle yarıştığı Suriye’de yaşanacak gelişmeler sınırın Irak tarafını da etkileyecek.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

Fırat’ın doğusunda silahlar niçin susmuyor
Fehim Taştekin | Suriye çatışması | Nis 13, 2020
SDG İD’li tutukluları niçin serbest bırakıyor?
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Şub 11, 2020
Suriyeli Kürtler cihatçıların ‘yavru aslanlarını’ evcilleştirmeye çalışıyor
Amberin Zaman | Eğitim | Oca 31, 2020
SDG komutanı: Türkiye samimi davranırsa Kürtler diyaloga hazır
Amberin Zaman | Kürtler ve Kürdistan | Oca 23, 2020
Peşmerge’nin birleşmesi siyasi uzlaşıya bağlı
Dana Taib Menmy | Kürtler ve Kürdistan | Ara 3, 2019

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Irak'ın Nabzı

al-monitor
Irak Kürdistanı Suriyeli Kürtlere gönderilen insani yardımları engelliyor mu?
Amberin Zaman | Koronavirüs | Nis 22, 2020
al-monitor
Gorani lehçesini yaşatmak isteyen öğretmen Kuran’ı Kürtçeye çevirdi
Dana Taib Menmy | Tehlike altındaki diller | Oca 31, 2020
al-monitor
Türkiye Irak’ta PKK bağlantılı Ezidi milisleri vurdu
Saad Salloum | Ezidiler | Oca 24, 2020
al-monitor
Mühendis’in ardından Haşdi Şabi’yi neler bekliyor?
Mustafa Saadoun | | Oca 21, 2020