Yeni kurulan aşiret meclisi Türkiye’nin Suriye yükünü hafifletir mi?

Fırat Kalkanı Harekâtı’yla kurtarılan bölgelerde yaşayan 29 aşiret Türkiye’nin desteğiyle yeni bir aşiret meclisi kurduklarını açıkladılar. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Türk ordusuna ait zırhlı araçlar Hatay’ın Suriye sınırındaki Reyhanlı ilçesinde devriye gezerken, 8 Ekim 2017 Photo by REUTERS/Osman Orsal.

Eki 13, 2017

HALEP, Suriye — Türkiye öncülüğündeki Fırat Kalkanı Harekâtı’yla kurtarılan bölgelerde yaşayan Arap, Kürt ve Türkmen aşiretleri ve aileleri 25 Eylül’de Özgür Suriye Devrimi Aşiret Meclisi’ni kurdular. Türkiye destekli meclis, kuruluş bildirgesinde Suriye’nin toprak bütünlüğünün, etnik birliğinin desteklendiğini ve ülkeyi bölme ve etnik ya da mezhepsel kantonlar kurma çabalarına karşı çıkılacağını açıkladı. Bu ifadelerin hedefinde Kuzey Suriye’deki Demokratik Birlik Partisi (PYD) ve silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri (YPG) tarafından kurulan özerk Kürt yönetimi vardı.

Meclisin Acil aşiretini temsil eden üyelerinden Halit El Cuma El Ucayli Al-Monitor’a meclisin Arap, Kürt ve Türkmen bölgelerinde geçen aylarda yapılan bir dizi toplantı sonucunda kurulduğunu anlattı. Acil aşireti Özgür Suriye Ordusu’na bağlı bir dizi yetkili ve subayı 4 Temmuz’da bir öğlen yemeğinde bir araya getirmiş, yemeğe Türkiye’den de Kilis Belediye Başkanı katılmıştı. Kurtarılmış bölgelerdeki bir diğer Arap aşireti olan Bobatoş aşiretinden çok sayıda isim 5 Haziran’da Suriye devrimini desteklemek ve Halep’in kuzey kırsalında bulunan Azez’in doğusundaki Kafra köyünün aşiretleri arasındaki bölünmeyi önlemek için kendi meclislerini kurduklarını açıkladılar.

12 Ağustos’ta Şamar aşiretinin önde gelen üyeleri kurtarılmış bölgelerdeki diğer aşiretlerle müşterek bir tutum belirlemek amacıyla bir araya geldiler. 8 Eylül’de Tay ve Damalka aşiretleri birlik amacıyla Halep kırsalındaki Aktarin kasabasında bir toplantı düzenledi. Toplantıya ÖSO’dan yaklaşık 200 yetkili ve komutan ile Türkiye’den subaylar katıldı. 9 Eylül’de Bobatoş aşiretinin Halep’in kuzeyinde düzenlediği toplantıya da Türk ordusundan katılım oldu.

Ucayli Al-Monitor’a şu bilgileri verdi: “Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında kurtarılan bölgelerdeki aşiretler yaklaşık dört ay önce kendi aralarında örgütlenmeye başladılar ve sonunda Özgür Suriye Devrimi Aşiret Meclisi’ni kurdular. Meclise Türkmen ve Kürt aşiretleri de dâhil 29 aşiret katıldı.”

Meclisin kasım ayı başında bir başkan seçeceğini de ekleyen Ucayli şöyle devam etti: “Meclisin öncelikli hedefi tüm mezheplerden aşiretleri bir araya getirmek ve Fırat Kalkanı Harekâtı’yla kurtarılan bölgelerde toplumsal uyumu yeniden tesis etmek. Planımız, Suriye devrimine desteği artırmak ve aşiretler arasındaki hassas konulara karışmadan kurtarılmış bölgelerde yaşayan muhalifler arasındaki uyumu sağlamak. Tüm meclis aşiretlerini birleştirecek bir tüzük üzerinde de çalışıyoruz.”

Özgür Suriye Ordusu içindeki Kürt grupların temsilcisi Nebih Musa ise Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Fırat Kalkanı Harekâtı’yla kurtarılan bölgelerdeki en büyük Kürt aşiretleri Didan ve Kara Kış aşiretleridir. Onlar da Suriye devrimini ve ÖSO’yu desteklemek, Suriye devrimiyle örtüşmeyen her türlü projeye karşı çıkmak ve muhtelif Arap, Kürt ve Türkmen unsurlar arasındaki toplumsal uyumu yeniden kurmak için meclise katıldılar.”

Bakara aşiretinden Halit Osman ise meclis kurma fikrinin devrimci kurumları aynı çatı altında toplama çabalarının başarısız olması ve kurtarılmış bölgelerdeki ÖSO grupları içinde birlik kurulamaması üzerine ortaya çıktığını söyledi. Osman Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Aşiret meclisi kurtarılmış bölgelerde yaşayan ve bölünme tehdidiyle karşı karşıya olan Suriyeliler arasında birlik ve uyumu artıracak. Aşiret bağları toplumun farklı kesimleri arasındaki insicamı güçlendirecek.”

Medya aktivisti Halil Abdullah Al-Monitor’a şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye, aşiretleri tek bir meclis altında toplamak ve kurtarılmış bölgelerde aşiretlerin nüfuzunu artırmak için son aylarda aşiret faaliyetlerine ve toplantılarına hız verdi. Türkiye, yeni aşiret meclisiyle aileler arasındaki iletişimi güçlendirmeyi ve ileride doğabilecek sorunları önlemeyi hedefliyor.”

Kurtarılmış bölgelerdeki ÖSO birlikleri Türkiye’nin kontrolünde olsa da bu bölgelerdeki aşiretlerin bağlılıklarını da kazanmak gerekiyor. Aşiretlerin bir meclis çatısı altında toplanması Türkiye’nin kontrolünü kolaylaştırır. Dolayısıyla meclisin kuruluşu Türkiye için bir fırsat. Aşiretler iç savaşta önemli aktörler ve tüm taraflar onları kazanmaya çalışıyorlar. Türkiye de kurtarılmış bölgelerde aşiretlerin rolünü güçlendirmeyi ve onların Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’yle (SDG) ittifak kurmalarını engellemeye çalışıyor.

Aşiretler bilhassa ülkenin kuzey ve doğu kesimlerinde güçlüler ve önemli bir toplumsal nüfuza sahipler. SDG de İD’le mücadelenin sürdüğü Halep ve Rakka kırsalında aşiretlerden destek alıyor. Halep’in doğu kesimindeki bazı aşiretler ise rejim saflarında çatışıyorlar. Kurtarılan bölgelerde aşiret meclisinin kurulması Türkiye’nin aşiretlerle ittifak kurma çabalarına işaret eden bir adım.

Recommended Articles

HTŞ, İdlib ateşkesinden istifade ederek saflarını sıklaştırıyor
Khaled al-Khateb | | May 1, 2020
Rusya Suriye ordusu üzerinde göründüğü kadar etkili mi?
Anton Mardasov | Suriye'de Rusya | Nis 22, 2020
Fırat’ın doğusunda silahlar niçin susmuyor
Fehim Taştekin | Suriye çatışması | Nis 13, 2020
Kayyum politikası Kürt siyasetine geçit vermiyor
Mahmut Bozarslan | türk-kürt çatışması | Nis 8, 2020
Deyrizor’da özerk Kürt yönetimine karşı protestolar
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Mar 20, 2020

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Suriye'nin Nabzı

al-monitor
HTŞ, İdlib ateşkesinden istifade ederek saflarını sıklaştırıyor
Khaled al-Khateb | | May 1, 2020
al-monitor
Suriyeli Kürtler ABD himayesinde uzlaşı görüşmelerine başladı
Ivan Hassib | Kürtler ve Kürdistan | May 1, 2020
al-monitor
Türkiye Suriye’deki muhalif bölgelerine yeni bir sınır kapısı açıyor
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Nis 16, 2020
al-monitor
Türkiye sınırındaki mülteci kampları koronavirüse ne kadar hazır?
Mohammed al-Khatieb | Coronavirus | Nis 9, 2020