Türkiye'nin Nabzı

Türk vatandaşlığının fiyatı belli oldu: 1-3 milyon dolar

By
p
Article Summary
Hükümet döviz krizi ve artan döviz ihtiyacı sonrasında gayrimenkul alan, bankaya para yatıran, devlet tahvili satın alan yabancılara 1-3 milyon dolar arasında değişen bedellerle Türk vatandaşlığı verme kararı aldı.

ANKARA -- Bir süreden beri hükümetin gündeminde olan yabancılara döviz getirmeleri karşılığında vatandaşlık verilmesiyle ilgili düzenleme 12 Ocak’ta Resmî Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe girdi.

Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklerle 1 milyon dolar ila 3 milyon dolar arasında değişen tutarlarda döviz karşılığında yabancılara vatandaşlık verilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da onayladığı düzenlemeye göre:

  • En az 2 milyon dolarlık sabit sermaye yatırımı gerçekleştirdiği Ekonomi Bakanlığı’nca tespit edilen

  • En az 1 milyon dolarlık taşınmazı (gayrimenkul, konut, bina) satın alıp, en az üç yıl satılmamak üzere tapuya şerh koyduran

  • En az 100 kişilik istihdam ve iş alanı yarattığı Çalışma Bakanlığı’nca tespit edilen

  • En az 3 milyon dolarlık mevduatı üç yıl hesapta tutma şartıyla Türkiye’deki bir bankaya yatıran,

  • En az 3 milyon dolarlık devlet tahvili ya da hazine bonosunu üç yıl elinde tutmak şartıyla satın alan yabancılara, Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilecek.

Son birkaç yıldan bu yana tartışılan yabancılara döviz karşılığı vatandaşlık uygulamasının şimdi yürürlüğe konulması Türkiye’nin içinde bulunduğu döviz krizine ve artan nakit döviz ihtiyacına bağlanıyor.

Ancak zamanlama açısından yapılan düzenlemenin bu amaca ne kadar katkı sağlayacağı tartışmalı. İçeride ve dışarıda artan gerginlikler ve terör olayları ile yaygınlaşan can güvenliği endişesi en önemli engel.

Anayasa değişikliği ve başkanlık tartışmalarıyla demokrasiden uzaklaşıp dikta rejimine geçiş yönündeki kaygılar da Türkiye’nin dünyadaki imajını ciddi anlamda zedelemiş durumda.

AB’den uzaklaşma ve Batı dünyasıyla mesafenin açılmasının yanı sıra Irak ve Suriye’deki savaş ortamı, Güneydoğu’daki askeri operasyonlar ve PKK ile süren çatışmalar Türkiye algısını erozyona uğrattı. 2016’da imaj sorunu ve terör yüzünden turizmde ağır kayıplar yaşayan Türkiye 2017’de de turistlerin tercihleri arasında gerilere düşmüş durumda.

Dolayısıyla 3 milyon dolarlık yatırım yaparak ya da gayrimenkul satın alarak Türk vatandaşlığı almanın fazla bir cazibesinin olmadığı savunuluyor.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra kamudaki görevine son verilen binlerce akademisyen yurt dışına çıkabilmenin, daha demokratik ülkelerde yaşayabilmenin yollarını arıyor.

Almanya İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Türkiye’den Almanya’ya yönelik iltica başvurularında büyük artış söz konusu. Sadece ocak-kasım döneminde Almanya’ya iltica etmek için başvuran Türk vatandaşlarının sayısı 5 bin 166’ya yükseldi.

Son olarak 89 Türk diplomat ve rütbeli askeri personelin, Oslo’da Norveç hükümet yetkililerine iltica için başvuruda bulunduğu haberleri medyaya yansıdı.

Bu gelişmeler ışığında kendi vatandaşları ülkelerinde mutsuz olan, başka ülkelere sığınma ve iltica yolları arayan Türkiye’ye vatandaşlık için kimlerin milyonlarca dolar ödemek isteyeceği sorusu ortaya çıkıyor.

Daha önce Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilmesi çalışmaları tepkiler ve sert eleştiriler sonrasında gündemden düşmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Ocak’ta Şanlıurfa’da katıldığı bir törende bu konuyu tekrar gündeme getirdi. Erdoğan Suriyeli ve Iraklı sığınmacıların bir bölümüne vatandaşlık verileceğini, İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda çalışma yaptığını ifade etti. Doktor, mühendis gibi eğitimli sığınmacılardan istifade edilmesi gerektiğini, bu insanların kaçak olarak çalışmaktan kurtarılacağını kaydetti.

12 Ocak’tan itibaren uygulamaya konulan yabancılara vatandaşlık tarifesi, en çok inşaat sektörünü ve yabancılara konut satışı yapmayı hedefleyen müteahhitleri sevindirdi. Geçen yıl yabancılara konut satışlarının gerilediğini söyleyen İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım 2017’de yabancılara konut satışlarının yüzde 20 artmasını, en az 20 bin yeni konut satılmasını beklediklerini kaydetti.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik ise yabancıların genelde 100-300 bin dolar arasında konutlar satın aldığını, 1 milyon dolar ve üzerindeki konutların piyasanın yüzde 2-3’ü düzeyinde olduğunu ifade ediyor. Çelik 100-300 bin dolarlık konut alan yabancılara oturma izni verilmesinin hem elde edilecek geliri hem de konut satışlarını artıracağı görüşünde.

Türkiye’nin en büyük lüks konut üreticilerinden Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu gayrimenkul alana vatandaşlık kararını büyük bir kampanya ile yurt dışında duyuracaklarını belirterek, “Türkiye bugüne kadar milyonlarca kişiye kucak açtı, kapılarını açtı. Artık parası olanlar da gelsin” diyor.

Türkiye’de yabancılara yapılan konut satışlarında Irak, Afganistan, Suudi Arabistan vatandaşları ilk sıralarda yer alıyor. Rus vatandaşları 24 Kasım 2015’teki uçak krizinden sonra sıralamada geriledi. Kendi ülkelerinde daha ağır iç savaş ve terör koşullarının yaşandığı Irak ve Afganistan vatandaşlarının Türkiye’yi tercih etmesi ise bir ölçüde anlaşılabilir bir tutum.

Konut almak dışında, 3 milyon dolar para getirmek ya da devlet tahvili almak, 2 milyon dolarlık sabit sermaye yatırımı yapmak veya en az 100 kişiye istihdam sağlamak gibi koşullar, vatandaşlık için oldukça ağır şartlar. Türk iş adamlarının bile yatırımdan kaçındığı bir ekonomik ortamda milyonlarca dolarını Türk vatandaşı olmak için getirecek yabancı bulmanın zor olduğu açık.

Türkiye’nin en köklü ve eski ekonomi gazetesi Dünya’nın hazırladığı dosyaya göre hükümetin ilan ettiği vatandaşlık tarifesi, ABD, Kanada, Almanya, İspanya, İrlanda, Portekiz, Malta gibi ülkelerin oturma izni ve vatandaşlık için öngördüğü koşullar ve parasal tutarlarla kıyaslandığında oldukça yüksek ve pahalı kalıyor.

O nedenle gecikmeli olarak yürürlüğe konulan düzenlemeye çok sayıda başvuru olması ve büyük tutarlarda döviz gelmesi olasılığı düşük. Buna karşılık Türk vatandaşları, Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerine göç ve iltica başvurularına hız verirken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) vatandaşlık başvuruları da artıyor.

Kıbrıs’ın duayen gazetecilerinden Metin Münir KKTC İçişleri Bakanlığı Muhaceret (Göç ve Vatandaşlık) Dairesi koridorlarının T.C. vatandaşlarının başvuru dosyalarıyla dolup taştığını ifade ediyor. Münir, yakında 30 bin kişiye KKTC vatandaşlığı verileceğini kaydediyor.

Olağanüstü hâl kapsamında yürürlüğe konulan son kanun hükmünde kararnamelerle hakkında gözaltı ya da yakalama kararı olanların Resmî Gazete ile çağrı yapılmasının ardından üç ay içinde yurda dönmedikleri takdirde vatandaşlıktan çıkarılmasına karar verildi. Bu kararla yurt dışında bulunan çok sayıda gazeteci, yazar, akademisyen, diplomat, subay ve iş adamının vatandaşlıktan çıkarılmasının önü açılabilir. Öte yandan 1-3 milyon dolar getiren yabancılara ise vatandaşlık yolu açılmış durumda. Başta AB, ABD ve son olarak Rusya da dahil olmak üzere pek çok ülkeye vizesiz giriş olanağı bulunmayan Türkiye pasaportu ve kimliğini milyon dolar vererek almak isteyeceklerin sayısı şimdiden merak konusu!

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: employment, investments, arrests, coup, recep tayyip erdogan, housing market, citizenship, kurds

Zülfikar Doğan, gazeteciliğe 1976’da Ankara’da haftalık haber dergisi Yankı’da başladı. Milliyet, Posta, Akşam, Finansal Forum, Star, Karşı gazetelerinde muhabirlik, haber müdürlüğü, temsilcilik ve ekonomi-politika yazarlığı yaptı. TRT-1, STAR, NTV, CNBC-e televizyonlarında ekonomi-politika programları ve yorumculuk görevlerinde bulundu. Halen, www.korhaber.com haber portalında genel yayın yönetmenliği ve köşe yazarlığı yapıyor.

NEVER MISS
ANOTHER STORY
Haber bültenimize üye olun
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept