Filistin'in Nabzı

Filistin’deki El Kudüs Üniversitesi niçin Türkçe derslerine başladı?

By
p
Article Summary
Filistin’in El Kudüs Üniversitesi iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla öğrencilere seçmeli Türkçe dersleri sunan ilk Filistin üniversitesi oldu. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

GAZZE, Gazze Şeridi — Kudüs yakınlarındaki Ebu Dis’te bulunan El Kudüs Üniversitesi müfredatına seçmeli Türkçe dersleri eklemek için Türkiye’deki Yunus Emre Enstitüsü’yle bir iş birliği protokolü imzaladı. 13 Kasım’da imzalanan protokole göre enstitünün öğretmenleri El Kudüs’te Türkçe, kültür, tarih ve sanat dersleri vermeye başlayacak. İki kurum ortak araştırmalar da yapacak.

Türkiye’deki Yunus Emre Enstitüsü’nün El Kudüs Üniversitesi de dâhil dünya çapında iş birliği protokolü imzaladığı 45 kurum bulunuyor. El Kudüs 2012’te Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Filistin davasına verdiği destekten dolayı fahri doktora unvanı vermişti.

El Kudüs Üniversitesi’nin öğrencilerinden 21 yaşındaki Raja Yusuf gelişmeyi Al-Monitor’a değerlendirirken Türkçe derslerinin başka bir kültürü tanıma imkânı sunacağını söyledi. Yüksek lisans eğitimini Türkiye’de yapabileceğini belirten Yusuf derslerin bu açıdan da faydalı olacağını ekledi.

Üniversitenin bir diğer öğrencisi Ramiz El Hatip de dünyanın farklı ülkelerindeki pek çok üniversitenin seçmeli Türkçe dersleri sunduğuna dikkat çekerek bunun Erdoğan’ın iktidarındaki Türk rönesansı sayesinde gerçekleştiğini belirtti. Hatip’e göre Türkçe derslerine yoğun bir ilgi olacak.

El Kudüs Üniversitesi’nin Rektör Vekili ve İletişim-Geliştirmeden sorumlu Rektör Yardımcısı Hasan Duveyk ise Al-Monitor’a şöyle dedi: “Kudüs’te Türkçe eğitimi akademik iş birliği bilhassa da bilimsel çalışma alanında yeni ufuklar açacak”.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TUBİTAK) verilerine göre bilim ve araştırmaya ayırdığı bütçe payı hızla artan Türkiye bilimsel çalışmalarda önde gelen ülkeler arasında yer alıyor. Küresel AR-GE Fonu’nun 2013 tahminlerine göre Türkiye Ar-Ge alanında dünya çapında 18. sırada.

Duveyk açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Şu an üniversitede İngilizce, İtalyanca ve Fransızca dersleri veriliyor. Türkçe dersleriyle Türkiye’yle ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz.” Duveyk’e göre El Kudüs Üniversitesi’nin ardından diğer Filistin üniversitelerinde de seçmeli Türkçe dersleri başlayacak. Duveyk ayrıca üniversitede Türkiye’nin Filistinli öğrenciler için sağladığı yurt içi ve yurt dışı burslarıyla okuyan pek çok öğrenci olduğuna da dikkat çekti.

Türkçe derslerinin Filistinli öğrencilere sunacağı katkının yanı sıra Türk öğrencileri de Kudüs’e gelmeye teşvik edeceğine inanan Duveyk şöyle devam etti: “Şu an Siyaset Bilimi, Orta Doğu çalışmaları, İslam ve İlahiyat bölümlerinde okuyan Türk öğrencilerimiz var.”

El Kudüs Üniversitesi’nde kayıtlı toplam 10 Türk öğrenci olduğunu ekleyen Duveyk bu öğrencilerin AB değişim programı burslarıyla geldiklerini anlattı. Avrupa Birliği, Filistin’deki eğitim ve öğretim kurumlarını geliştirmek ve verimliliğini artırmak amacıyla eğitim alanında, teknik ve bilimsel alanda Filistin’e fon sağlıyor. AB 10 Aralık 2015’te Filistin Çalışma ve Yüksek Öğretim bakanlıklarının iş birliğiyle Filistin’de dört yıllık bir eğitim programı başlatmıştı.

Müfredata başlangıç ve ileri seviyelerde seçmeli Türkçe dersleri ekleyeceklerini anlatan Duveyk, bunun öğrencilerin “Türk üniversitelerindeki çalışmaları için temel olacağını” söylüyor.

Filistin’in Yüksek Öğretim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Enver Zekeriya ise yabancı dil eğitimine büyük önem verdiklerini vurgulayarak yabancı dil eğitiminin öncelikli hedefinin sektör ihtiyaçları değil Filistin ile yabancı ülkeler arasındaki bağı geliştirmek olduğuna dikkat çekti. Zekeriya Al-Monitor’a şöyle dedi: “Keşke Filistin’deki her üniversite yabancı dil eğitimi verse. Dünyanın farklı ülkeleriyle ilişkilerimizi güçlendirmemiz lazım.” Zekeriya seçmeli Türkçe derslerinin Filistin ve Türkiye üniversiteleri arasında bilhassa yüksek lisans alanındaki iş birliğini artıracağını ekledi.

Filistin üniversiteleriyle özel sektör arasındaki iş birliğini güçlendirmek amacıyla 13 Eylül 2015’te düzenlenen bir konferansta aktarılan bilgilere göre üniversite mezunları ile iş gücü piyasası arasındaki uçurum Filistin Çalışma Bakanlığı tarafından da kabul edilen bir gerçek. Konferansta kimi mezunların artan işsizlik oranından korktuğuna dikkat çekilmişti.

Ekonomi uzmanı Nuhat Naşvan Filistin iş gücü piyasasında yabancı dil bilen insan sayısının artmasının ekonomiye de olumlu yansıyacağı görüşünde. Filistin’de bankalar, telekomünikasyon kurumları ve uluslararası muhasebe firmaları gibi birçok uluslararası şirketin faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Naşvan bu nedenle piyasada Arapça dışında dil bilen personele ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Naşvan Al-Monitor’a şu değerlendirmeyi yaptı: “Filistin’de yatırım yapacak bir Türk şirketi doğal olarak bağlantılara ihtiyaç duyacak. Bu bağlantıyı da yabancı dil bilen üniversite mezunları sağlayabilir.”

Filistin’in Türkiye’de yakalanan ekonomik ivmeden yararlanmak için Türkiye ile ilişkilerini daha da güçlendirmesi gerektiğini belirten Naşvan Türk yatırımlarının Filistin’de yatırımın değerini artırdığını ve Filistinliler için istihdam sağladığına dikkat çekti.

El Kudüs Üniversitesi’ndeki Türkçe derslerinin diğer üniversiteler için de emsal teşkil edeceği muhakkak. Bu girişim, Filistin’de yabancı kültür ve dillere yönelik akademik açılımı da genişletecektir.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: turkish-arab relations, palestinian youth, palestinian-turkish relations, language, education

Ahmed el-Komi, a Palestinian journalist from Gaza, writes for a number of Arab and international newspapers, magazines and media sites. He holds a bachelor's degree in journalism from the Islamic University in Gaza and is currently working on a master's degree in Middle Eastern studies at Al-Azhar University.

NEVER MISS
ANOTHER STORY
Haber bültenimize üye olun
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept