Irak'ın Nabzı

Trump ateşi Irak Kürdistanı’nı da sardı

By
p
Article Summary
Kürt halkı, Donald Trump’ın ABD seçimlerini kazanmasını kutlarken yeni başkanın bağımsız Kürdistan’a destek vermesini umuyor. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

BAĞDAT — Donald Trump’ın ABD’nin yeni başkanı seçilmesinden bir hafta sonra Irak Kürdistanı’nın Dohuk vilayetinde bir lokantanın sahibi işletmesinin adını “Trump Fish” (Trump Balık) koydu.

Trump’ın zaferi pek çok Iraklıyı coşturdu ve sosyal medyanın gündemine damga vurdu. Öyle ki kimi Iraklılar yeni doğan çocuklarına bile müstakbel başkanın adını veriyor.

Dohuk’taki bir Kürt aile yeni doğan oğullarının adını Trump koydu. İsmi seçen baba Irak Kürdistan bölgesine verdiği destekten dolayı yeni başkanı sevdiklerini söyledi.

Trump’ın 8 Kasım’daki seçimleri kazanmasının Irak’ta yarattığı emsalsiz coşku müstakbel başkanın Kürt halkına verdiği destekten kaynaklanıyor. Trump’ın Orta Doğu danışmanı Walid Phares bu desteği haziranda dile getirmişti. Müstakbel başkanın Kürtlerin yakın dostu olduğunu söyleyen Phares, Trump’ın daima Washington ile Kürtler arasındaki bağların güçlendirilmesini savunduğunu söylemişti. Danışman müstakbel başkanın ABD’nin ayrılık ve bağımsızlık ilanı da dâhil Kürtlerin menfaatine olan hiçbir karara itiraz etmeyeceğini de eklemişti.

Ancak Dohuk ve Irak Kürdistanı’nın diğer vilayetlerindeki beklenmedik Trump yanlısı kutlamaların bir diğer amacı daha var: Lokanta ve diğer eğlence mekânlarına Trump’ın adını vererek basının ve yabancı müşterilerin ilgisini çekmek.

Dohuk’taki lokantanın sahibi Nidiar Zaviyeti Al-Monitor’a şöyle diyor: “Bu ismi hoşuma gittiği için seçtim, herhangi bir siyasi amacım yok.”

Lokantanın Trump’ın zaferiyle başlayan tartışmalar nedeniyle ilgi odağı olduğunu söyleyen Zaviyeti, işletmesinin yerel halkın yanı sıra bölgede oturan yabancılar tarafından da ilgi gördüğünü belirtiyor.

Görünen o ki Kürt halkı müstakbel ABD başkanından sadece askeri ve ekonomik destek değil ayrılık ve bağımsızlık hayalleri konusunda da yardım bekliyor.

Kürt siyaset uzmanı Mehmet Zengene Al-Monitor’a şöyle diyor: “Kimi Cumhuriyetçiler Trump’ın Kürtlerin bağımsızlığına ve Kürt güçlerinin İslam Devleti’yle mücadelesine destek açıklamalarına binaen Kürdistan’daki durumun değişeceğine inanıyor.”

Kürt halkının Trump yönetiminin kendilerine Obama yönetiminden daha iyi davranacağına inandığını belirten Zengene şöyle devam ediyor: “Kimi vatandaşlar Kürt halkından nefret edenler ve bağımsızlığa karşı çıkanlara meydan okumak için dükkânlarının ya da yeni doğan çocuklarının adını Trump koyuyor.”

ABD yönetiminin önceliklerinin Kürdistan’a dolaylı bir destek sağlayabileceğini belirten Zengene şöyle diyor: “Washington her koşulda Kürt liderler ve partilerle irtibatını korumuş ve buradaki varlığını sürdürmüştür. Ama ben bu sefer bakış açısının da değişeceğine ve Kürtlerin hayalinin yeni yönetimin iktidarında gerçekleşebileceğine inanıyorum. Yeni yönetim doğrudan Kürt bağımsızlığını desteklemese de Kürtlerin egemenliğine daha sıcak bakacaktır. Yeni ABD yönetimi bölgeyi Kürdistan’ın bağımsızlığını tanımaya zorlayacaktır.”

Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) de müstakbel başkanın iktidarına iyimser bakıyor. KBY yeni ABD yönetiminden Kürdistan’a daha çok destek ve iki taraf arasında süren ihtilaflar konusunda Bağdat yönetimine daha fazla baskı yapmasını bekliyor.

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani 8 Aralık’taki Washington ziyareti sırasında yeni ABD yönetiminin KBY’ye yardımı artıracağını ve Bağdat’ın Peşmerge güçlerini dışlamayı sürdürmesi hâlinde bu konudaki konumunu değiştireceğini açıkladı.

Rudav Barzani’nin demecini şöyle aktardı: “Bugün burada mevcut ABD yönetimine Kürt halkına verdikleri destek ve yardımlardan ötürü teşekkür etmek ve Peşmerge güçlerine daha çok yardım edeceğini umduğumuz yeni yönetimi tanımak için bulunuyoruz. Yeni ABD yönetiminden çok sayıda danışmanla görüşmelerimiz oldu. Hepsi Kürtlere desteklerini yineledi ve daha çok yardım sözü verdi.”

ABD ve Kürt tarafından gelen karşılıklı açıklamalar Washington ile KBY arasındaki görüş birliği ve uyumun yanı sıra yeni ABD yönetiminin KBY’nin bağımsızlığına açık desteğini yansıtıyor. Bu açıklamalara büyük önem veren Kürt vatandaşlar da Trump’ı bağımsızlık hayallerini gerçekleştirecek kişi olarak görüyor.

Irak Süleymaniye’deki Amerikan Üniversitesi’nin öğrencilerinden Hozan Nağda Al-Monitor’a şöyle diyor: “Kürtlerin bağımsızlık davasına dışarıdan gelen her türlü desteği memnuniyetle karşılıyoruz. Coşkulu tepkiler Kürt meselesini öncelikleri arasına alan Başkan Trump’a duyulan minnettarlığı yansıtıyor. Kürt halkı Trump’ın açıklamalarına göre vaziyet alıyor. Müstakbel başkanın seçim kampanyasında verdiği sözleri yerine getirmesini bekliyoruz.”

Trump’ın bu açıklamalarıyla Kürt halkından büyük destek gördüğünü ve zaferinin bölgede neşe yarattığını belirten Nağda Kürdistan’ın on yıllardır bağımsızlık hayali kurduğunu hatırlattı. Nağda, bilhassa da mevcut ekonomik krizin KBY’nin alt yapısını çökerttiği, bölgesel ve uluslararası konumunu zayıflattığı bir ortamda bağımsızlığın daha çok arzulandığını ekledi.

Kürtlerin dükkânlarına ve yeni doğan bebeklerine Trump’ın adını vermeleri gerçekten de bağımsızlık umutlarını dirilten müstakbel ABD başkanına duyulan minnettarlığı yansıtıyor.

Ancak ABD’nin yeni yönetimi Irak Kürdistanı’na desteği artıracak olsa da bağımsızlık hayali yine de oldukça uzak görünüyor. Zira bunun için bir yılı aşkın süredir kapalı olan Kürt parlamentosunun yeniden çalışmaya başlaması, bir dizi reformu hayata geçirmesi ve KBY’nin anayasa ve demokratik ilkelere yeniden uymaya başlaması gerekiyor.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: us-iraqi relations, secession, masrour barzani, krg, independence, donald trump, dahuk, celebrations

Iraklı gazeteci yazar Sara al-Qaher çeşitli yerel ve uluslararası medya kuruluşları için yazılar kaleme almıştır. Şu an Bağdat Üniversitesi Medya Fakültesi’nde eğitimini sürdürmektedir.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept