Irak'ın Nabzı

İD’le mücadelenin son aşaması Fırat Nehri üzerindeki adalar

By
p
Article Summary
Irak ordusu Fırat Nehri’nin Anbar kıyılarında bulunan adaları İslam Devleti’nden geri almak için Musul operasyonuyla eş zamanlı bir harekât başlattı. Bu adalar örgüt tarafından sığınak olarak kullanılıyordu. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

BAĞDAT — Fırat Nehri’nin Anbar kıyılarına yakın pek çok ada hâlen İslam Devleti’nin kontrolünde ya da örgütün elinden yeni yeni geri alınıyor.

İD gerillaları tarafından ikmal için kullanılan bu adalar örgüt için güvenli bir liman işlevi görüyor. Adaların kontrolünün İD savaşçılarında olması örgütün Anbar’la Musul arasında kalan ve Suriye’ye kadar uzanan geniş çöllük araziyi kontrol etmesine de olanak veriyor.

Irak ordusu, 20 Ekim’de İD’in Anbar’daki son kalelerine yönelik yeni bir harekât başlatıldığını açıkladı. Bunlara Anah, Revah ve Kaim de dâhil. Nehirdeki adalar doğu kıyılarındaki bölgelerle aynı ismi taşıyor. Örneğin Kaim bölgesi içinde birçok ada da yer alıyor. Daha önce nehrin batı kıyılarını İD’den temizleyen Irak ordusu şimdi de nehrin doğu kıyılarını ve yakınlarındaki adaları kurtarmayı amaçlıyor.

Adaların ve Fırat’ın doğu kıyılarının İD’den temizlenmesi Musul operasyonuna da katkı yapacak. Zira Musul’dan kaçan İD savaşçılarının bu bölgelere geri çekilme şansı kalmayacak.

Ayrıca askeri birlikler bu bölgeyi İD’den temizleyerek bir taşla iki kuş vuracak. Birincisi, Fırat Nehri’nin etrafının İD’den temizlenmesi yeni taarruzların önlenmesinde etkili olacak ve Irak’ı Ürdün’e bağlayan kara yolu kontrol altına alınacak.

İkincisi de İD’in Musul’a doğru ilerleyen Irak birliklerinin etrafını sarma ihtimali ortadan kalkacak. Ayrıca Musul’dan kaçan İD savaşçılarının bu bölgeleri sığınak olarak kullanması ve buradan Musul’a silah kaçırması da mümkün olmayacak.

Fırat Nehri kıyısındaki bu bölgeler nehrin akış yönüne doğru şöyle sıralanıyor: Halidiye, Ramadi, Hit, El Bağdadi, Hadisa Anah, Ravah ve Kaim. Bunlardan bazıları Hit kasabasının yakınındaki Hit adaları gibi takımadalar.

İD’in bu adalardaki mevzileri kurtarılmış bölgeler için büyük bir tehdit teşkil ediyor. Zira buralardan kurtarılmış bölgelere her gün Katyuşa roketleri ve top atışlarıyla saldırılar düzenleniyor. Nehri geçerek kurtarılmış bölgelerde intihar saldırısı düzenleyen bombacılar da malum.

Hit kasabası ile Hadisa arasındaki bölgede El Ceba; El Bağdadi ve El Dulab yakınlarında da küçük adalar var.

Bu küçük adaların ve Hit’in İD’den kurtarılması görevini Irak Harekât Komuta Merkezi üstlendi. Burada savaşan Irak ordusuna bağlı 7. Tümen’e aşiret savaşçıları ve El Somut Tugayları da destek veriyor.

Hit adalarını temizlemek amacıyla ilk operasyon 29 Eylül’de başlatıldı. Ancak birliklerin El Bağdadi’yi kurtarmaya öncelik vermesi, İD’in sert direnişi ve olumsuz hava koşulları nedeniyle birkaç gün içinde sonlandırıldı. 7. Tümen’in öncülüğünde El Ceba ve El Bağdadi için başlatılan operasyonlar ise iki gün içinde başarıya ulaştı ve 23 Eylül’de bu bölgelerin tamamen temizlendiği açıklandı.

Askeri birlikler 28 Eylül’de de El Dulab ve çevresindeki köy ve kasabaları kurtardı. Bunlara Dankiye, Veradiye, Tahmaniye, Talihiye ve Marabadiye de dâhil. Ayrıca El Bağdadi’yi nehrin doğu kıyısına bağlayan bir köprünün kurulduğu da bildirildi.

Hit adaları ise Ramadi’nin Tarabişa ile Zavyat, Elbunemir, Harariyat, Tel Asvad ve İD’in önemli kalelerinden El Bikir arasında kalıyor. El Bikir Fırat’ın doğu kıyısında, Hit merkezinin tam karşısında bulunuyor.

Anbar Harekât Komuta Merkezi İD’in Ramadi’deki son kalesi Tarabişa’nın kurtarılmasının ardından, 7 Ekim’de Hit adaları için de bir operasyon başlatıldığını açıkladı. 10. Tümen ve aşiret savaşçılarının destek verdiği bu operasyonda birliklerin Zavyat ve Elbunemir’e kadar ilerlediği bildirildi.

Adaların kurtarılması için oluşturulan Iraklı özel harekât birlikleri aşiret savaşçılarının da desteğiyle Hit adasından El Bikir’e botla baskın yaptı. 11 Ekim’de Hit’in İD’den tamamen kurtarıldığı açıklandı.

Ramadi’ye bağlı olan Bayta ve El Bafirac bölgeleri ise yaklaşık bir yıl önce, Ramadi operasyonu sırasında kurtarılmıştı.

Ramadi ile Bağdat’ın 240 kilometre kuzey batısında bulunan Hadisa arasındaki bölgede yer alan adaları kurtarma operasyonu ise Şarkat’ı kurtarma harekâtıyla eş zamanlı olarak 20 Eylül’de başlatıldı.

Bu harekâta Tümgeneral İsmail Mahlavi’nin liderliğindeki Anbar Harekât Komuta Merkezi’nin yanı sıra Irak ordusunun 38. , 39. , 40. ve 41. taburları ile Ramadi’yi kurtarma operasyonunda da görev alan 10. Tümen katıldı. Önce 4 Ekim’de Tarabişa bölgesi kurtarıldı bir gün sonra da tüm bölge İD’den temizlendi.

Halidiye’yi kurtarma operasyonu ise Anbar Harekât Komuta Merkezi tarafından 30 Temmuz’da başlatılmıştı. Askeri birliklerin öncülüğünde düzenlenen bu operasyona ordu ve merkez polis teşkilatının yanı sıra Ali Ekber Tugayları, İmam Ali Taburları, Şehitlerin Efendisi tugayları, Ensar El Akide Tugayları ve Irak ordusunun 8. , 10. , ve 14. tümenleri katılmıştı. Bedir Örgütü’nün lideri Hadi El Emiri bir gün sonra operasyonun sona erdiğini ve Halidiye’nin tamamen temizlendiğini açıkladı. Ancak bu açıklama gerçeği tam olarak yansıtmıyordu. Bedir Örgütü’nün yanı sıra Hizbullah Tugayları, Vaat Allah ve Asaib Ehl El Hak örgütlerinin de destek verdiği operasyon sırasında şiddetli çatışmalar yaşandı ve İD’in bölgeden tamamen temizlenmesi 27 Ağustos’a kadar sürdü.

Halidiye, Ramadi, Hit ve El Bağdadi bölgeleri ile Bağdat ile Hadisa arasında kalan toprakların İD’den tamamen temizlenmesiyle geriye İD’in kontrolünde olan sadece üç bölge kaldı: Ravah, Anah ve Kaim. Ravah ve Anah’ı kurtarma operasyonu kısa süre önce başladı ve hükümete bağlı güçler bu operasyonun yakın zamanda tamamlanacağını düşünüyor. Suriye’nin İD’in kontrolünde olan bölgeleriyle bağlantılı Kaim’in kurtarılması ise biraz daha zorlu olabilir.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: ninevah province, mosul, liberation, island, is, euphrates, anbar province

Muhannad Al-Ghazi, Bağdat’ta yaşayan ve Irak’ta insan hakları ve toplumsal özgürlükler alanında çalışan bir aktivisttir. Bu konularda yayımlanmış pek çok makalesi bulunmaktadır.

NEVER MISS
ANOTHER STORY
Haber bültenimize üye olun
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept